Na sztandar Lubelskiej Brygady przysięgało 66 ochotników - mieszkańców naszego regionu. Blisko połowa z nich to pełnoletni uczniowie, studenci i nauczyciele, którzy postanowili wykorzystać przerwę w nauce i odbyć szkolenie podstawowe w ramach projektu "Ferie z WOT". W związku z obecną sytuacją epidemiczną uroczystość odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym bez zaproszonych gości.
Zwracając się do żołnierzy, dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz powiedział - Przysięgacie w trudnym czasie - czasie pandemii. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od początku wspierali policję, domy pomocy społecznej, nadal pracują w szpitalach i realizują szereg innych zadań dla ograniczenia skutków pandemii koronawirusa. Niech nasze motto: "Zawsze gotowi, zawsze blisko" na trwale pozostanie w Waszych sercach.
Ochotnicy, od 4 stycznia br. ćwiczyli w koszarach oraz w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, pod okiem doświadczonych instruktorów z batalionu lubelskiego i zamojskiego. Zmagania zakończyła tzw. "pętla taktyczna", czyli egzamin podsumowujący zdobyte umiejętności, które teraz żołnierze będą doskonalić i rozwijać przez najbliższe trzy lata.
Pierwsza w tym roku przysięga, jest już 30 w historii Lubelskiej Brygady OT. W sumie w tym toku Lubelska Brygada OT zaplanowała 7 takich uroczystości.
Lubelska Brygada OT powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty w: Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie oraz Zamościu. W szeregach 2 LBOT aktualnie służbę pełni ponad 3400 żołnierzy. Średnia wieku lubelskich Terytorialsów to 32 lata, blisko 20% stanowią kobiety.