Zdany egzamin i zakup nowego auta
Jesteś młodym kierowcą i prawo jazdy masz od niedawna? Niestety nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości. Twoje składki OC mogą być wysokie ze względu na zwyżkę za wiek. Co to oznacza w praktyce? Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają młodych ludzi za nieostrożnych oraz bardziej skłonnych do ryzykownych zachowań na drodze. Założenia te znajdują odzwierciedlenie w policyjnych statystykach. W 2019 roku średnio co piąty wypadek drogowy spowodowany był
przez kierowcę w wieku od 18 do 24 lat. Znaczna część powstała przez nadmierną prędkość niedostosowaną do warunków na drodze. Wysokie składki mogą wiązać się też z brakiem zniżek
za bezszkodową jazdę - ich zbieranie zajmuje często nawet kilka lat. Istnieją sposoby, które umożliwiają uzyskanie zniżki na ubezpieczenie OC dla młodych osób. Poniżej przedstawiamy, jakie masz możliwości:
- Zrezygnuj z ratalnego systemu płatności - jednorazowa płatność za ubezpieczenie wyniesie mniej niż rozłożenie zakupu polisy na raty.
- Bądź dodatkowym kierowcą - możesz zostać zgłoszony do ubezpieczyciela jako dodatkowy kierowca, jeżeli przeniesiesz własność auta na osobę, która ma już wypracowane zniżki. Minusem tego rozwiązania jest to, że to nie ty zbierasz zniżki za bezszkodową jazdę.
- Bądź współwłaścicielem - zniżkę możesz zyskać, jeśli przeniesiesz współwłasność samochodu na bardziej doświadczonego kierowcę.
- Porównaj ceny ubezpieczycieli - skorzystaj z ogólnodostępnych i sprawdzonych porównywarek, na przykład http://kioskpolis.pl/, które pomogą w znalezieniu najkorzystniejszej dla ciebie oferty.
Bezszkodowa jazda
Przyznanie zniżki za ubezpieczenie OC dla kierowców z dłuższym stażem zależy od historii ubezpieczenia. Jeśli masz na koncie kilka lat bezszkodowej jazdy, zyskasz szansę na specjalny rabat.
Im dłużej jeździsz samochodem bez powodowania kolizji, tym mniejszą składkę zapłacisz.
Zanim zdecydujesz się na zakup polisy, zwróć uwagę na różnice w wysokości zniżek - w zależności
od towarzystwa ubezpieczeniowego wynosić mogą od 5 do nawet 20%. Warto zatem sprawdzić oferty ubezpieczycieli używając kalkulatora OC. Pamiętaj, że każda szkoda powoduje utratę średnio 10% zniżki. Co jeszcze musisz wiedzieć o zniżkach?
Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą przyznawać rabaty według własnych wewnętrznych zasad. Zniżki przypisywane są bezpośrednio do osoby, a nie do pojazdu. Zmieniając ubezpieczyciela, czy sprzedając samochód, dalej zachowasz te, które ci przysługują.
Do wyliczania rabatów pomocny może okazać się dokument z historią ubezpieczenia
- wygenerujesz go samodzielnie w systemie UFG - Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pamiętaj, że zniżki tracisz nie tylko za każdą szkodę, ale też w przypadku wystąpienia przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC.