Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.11.04 17:38 | aktualizacja: 2020.11.04 18:26

Opłata za odbiór śmieci w Biłgoraju znów w górę

M.in kwestią opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zajęli się Radni Rady Miasta Biłgoraja podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie, 4 listopada. Cena za odbiór śmieci wzrosła o kilka zł od osoby zamieszkującej posesję. Ile będziemy płacić w przyszłym roku?
Opłata za odbiór śmieci w Biłgoraju znów w górę
Opłata za odbiór śmieci w Biłgoraju znów w górę

Przypomnijmy:

W 2018 roku mieszkańcy Biłgoraja za odbiór odpadów komunalnych płacili 12,5 zł od osoby zamieszkującej daną posesję. W ubiegłym roku było to już 19 zł za osobę. W przyszłym roku zapłacimy jeszcze więcej.

Tym tematem zajęli się radni podczas sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbyła się w środowe popołudnie, 4 listopada. Tradycyjnie już temat wzbudził ożywioną dyskusję.

- Założeniem ustawodawcy było samofinansowania się systemu, co oznacza, że dochody z tytułu opłaty za śmieci powinny pokryć koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Powyższy zapis obliguje władze jednostek samorządu terytorialnego do ustalenia stawki opłaty, która pokryje całkowite koszty związane z funkcjonowaniem systemu na terenie miasta - mówiła podczas obrad kierownik referatu gospodarki komunalnej Emilia Małek i dodała: - Epidemia koronawirusa spowodowała masowe powroty do miejsc zamieszkania uczniów, studentów i osób mieszkających dotychczas poza granicami kraju. W 2020 zauważalny jest znaczący wzrost ilości odpadów, a w konsekwencji wzrost kosztów za ich odbiór i zagospodarowanie. W związku z tym obowiązująca w bieżącym roku stawka z pewnością nie pokryje wszystkich kosztów związanych z funkcjonowaniem systemu.

Wg analiz różnica to nawet 689 tys. zł.

Zaproponowana została więc nowa stawka - to 23 zł od osoby za jeden miesiąc, za odbiór odpadów segregowanych. Jeśli ktoś nie będzie wypełniał obowiązku segregacji śmieci stawka ta zostanie podwojona, czyli będzie wynosić 46 zł od osoby.

Jak podkreślił Jan Skrok, przewodniczący komisji budżetu, członkowie komisji zapoznali się z projektem tuż po otwarciu ofert na wyłonienie wykonawcy zadania i wyrazili pozytywną opinię dotyczącą przyjęcia uchwały. - Jest znaczny wzrost, ale nie możemy dopuścić do podobnej sytuacji jak w bieżącym roku, że brakuje nam prawie 700 tys. zł. Te pieniądze nam znikąd nie spadną, my mieszkańcy musimy je wyłożyć - mówił. Podkreślił też, że jest bardzo widoczny wzrost ilości odpadów, jakie wytwarzamy.

Radny Łukasz Pracoń pytał o cenę za tonę odpadów w bieżącym i przyszłym roku. Burmistrz Janusz Rosłan wyjaśnił, że w 2019 roku cena ta wynosiła 756 zł, w bieżącym to 625 zł za tonę śmieci. Radny janusz Wójcik mówił za to, że w 2017 roku PGK odebrał od mieszkańców Biłgoraja 7 725 ton odpadów, roku później było to 7 510 ton, natomiast w 2019 roku 6 040 ton. Na bieżący rok miasto do odbioru zadeklarowało 5 600 ton. Pytał dlaczego w takim razie założenie do rozliczenia w przyszłym roku zakłada aż 6 800 ton odpadów.

- Oczywiście można godzinami się zastanawiać z czego to wynika, ale do niczego nas to nie doprowadzi, bo w tej chwili jest zupełnie inny system rozliczania się z przedsiębiorstwem,które wygra przetarg. Wcześniej miasto płaciło opłatę ryczałtową, od 2020 płacimy za każdą oddaną tonę, a kontrole są tak szczegółowe, że nie ma możliwości, by jakiś pojazd nie został należycie zważony, a ilość odpadów cały czas rośnie - mówił burmistrz Rosłan i wyjaśnił, że jeżeli dostarczymy mniejszą ilość odpadów zapłacimy mniej, a pozostałe w budżecie miasta pieniądze nie będą mogły być wykorzystane na inny cel i będą mogły zostać włączone do systemu na przyszły rok, co z kolei zmniejszy opłaty.

Jak wyjaśniał gospodarz Biłgoraja w 2018 roku do systemu miasto dopłaciło 201 tys. zł, w 2019 roku 180 tys. zł, a w 2020 roku aż 680 tys. zł. O tym z czego wynikają ceny mówił prezes PGK Mariusz Wołoszyn. - Kalkulujemy ceny tak, by nie zagrozić funkcjonowaniu spółki, a wynik był dodatni dla PGK. Ceny powstały na podstawie analizy całościowego funkcjonowania spółki - mówił prezes i zaznaczył, że stawka zaproponowana w Biłgoraju jest najniższą ze wszystkich zaproponowanych ofert (w gminach, w których PGK wygrał przetargi).

Radni w głosowaniu podjęli proponowaną uchwałę, co oznacza, że nowe stawki będą obowiązywać już od stycznia.

Cała dyskusję mogą Państwo obejrzeć poniżej, część dotycząca zagospodarowania odpadów komunalnych rozpoczyna się w 30 minucie. Nagranie zrealizowała Biłgorajska Telewizja Kablowa.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Opłata za odbiór śmieci w Biłgoraju znów w górę, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5434

Wideo

Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
stan  Prosimy redakcje o rzetelne artykuły. Wszystkie głosowania są imienne. Prosimy napisać wynik głosowania i z imienia i nazwiska którzy radni głosowali za podwyżka a którzy przeciw?
4 listopada 2020
+38
-3
Ostatnio dodane komentarze
eMilx   Jak się skończyła sprawa 300 tysięcy, których nie doplinowali urzędnicy?
https://bilgorajska.pl/aktualnosc,19296,0,0,0,Urzad-walczy-o-pieniadze-Zawinili-pracownicy.html
7 listopada 2020
+2
-0
Grzegorz z Chetyna   Róbta tak dalej... :(
7 listopada 2020
+4
-0
w...   Zaraz będzie "Lockdown" i paliwo spadnie do 3.25 , więc koszty sie zmniejszą. Ale co tam....
5 listopada 2020
+4
-2
stan   Prosimy redakcje o rzetelne artykuły. Wszystkie głosowania są imienne. Prosimy napisać wynik głosowania i z imienia i nazwiska którzy radni głosowali za podwyżka a którzy przeciw?
4 listopada 2020
+38
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 20:05 Biłgoraj
W 158. rocznicę powstania styczniowego
W sobotnie popołudnie, 23 stycznia, w parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się uroczystości z okazji 158. rocznicy powstania styczniowego. - Walka była przegrana, ale historycy twierdzą, że bez tego zrywu Polska by się tak nie odrodziła, że nie mielibyśmy takiej tożsamości narodowej jaką zyskaliśmy - mówił podczas mszy św. ks. proboszcz Witold Batycki.
we wtorek, godzina 11:53 Biłgoraj
Zaginął Konrad Koziara
we wtorek, godzina 08:06 Biłgoraj
Mieszkanka DPS w Biłgoraju skończyła 102 lata
19 stycznia 2021 Biłgoraj
Odśnieżanie to obowiązek
Minione dni przyniosły spore mrozy, ale także opady śniegu. Obecnie jest go tak dużo, że utrudnia przemieszczanie się, a zalegające na chodnikach śnieg i lód stanowią zagrożenie dla pieszych. Przypominamy zatem, że właściciele posesji muszą odśnieżać chodniki przed swoją działką. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary.
dzisiaj, 08:21 Powiat
48 interwencji strażaków w ciągu doby
w poniedziałek, godzina 10:12 Powiat
Niebezpiecznie na drogach. Policja już otrzymała kilkanaście zgłoszeń
19 stycznia 2021 Biłgoraj
Iga Świątek rozmawiała z dziećmi z Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju
Kacper uczy się w technikum mechanicznym, ale na studia ma tyle pomysłów, że ciężko mu się zdecydować, Amelia chce zostać fryzjerką, największą pasją Klaudii jest taniec, a w wolnych chwilach pisanie scenariuszy, Aleksandra jest utalentowaną artystką, która jeszcze nie wie, czy widzi swoja przyszłość na deskach teatru, czy przed sztalugą, Weronika, uwielbia hulajnogę i piłkę nożną, Zuzia już stawia pierwsze kroki na korcie tenisowym, uwielbia też akrobacje, a marzeniem Karoliny jest skończyć szkołę ekonomiczną.
dzisiaj, 09:15 Biłgoraj
Apel o usuwanie śniegu z dachów
w niedzielę, godzina 10:46 Lubelszczyzna
Dziś oblodzone drogi, jutro zamiecie śnieżne
16 stycznia 2021 Biłgoraj
Dostawa szczepionek do biłgorajskiego szpitala wstrzymana
Dziś (16 stycznia) dyrekcja biłgorajskiego szpitala otrzymała informację o wstrzymaniu dostaw szczepionek. Odwoływane są więc zapisy, które miały się odbyć w pierwszych trzech dniach przyszłego tygodnia. - W czwartek mam dostać 90 dawek na drugie szczepienie dla osób z grupy zero. Potem zobaczymy co dalej - mówi dyrektor szpitala Tomasz Kwiatkowski.
20 stycznia 2021 Biłgoraj
Zmarła Stanisława Dzikoń
dzisiaj, 11:07 Lubelszczyzna
20 nowych zakażeń w powiecie, 1 osoba zmarła na COVID-19
w poniedziałek, godzina 16:32 Biłgoraj
Torby medyczne dla 7 jednostek OSP przekazane
W poniedziałkowe południe, 25 stycznia, w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju odbyło się spotkanie, w trakcie którego nastąpiło przekazanie toreb medycznych, służących do udzielania pomocy przedlekarskiej siedmiu jednostkom OSP z terenu powiatu biłgorajskiego.
dzisiaj, 14:22 Biłgoraj
Czyj to rower?
we wtorek, godzina 11:46 Sól
Zjechał na lewy pas, zderzył się z ciężarówką
w piątek, godzina 11:38 Kraj
Będzie mniej zaszczepionych niż zakładano
Dziś (piątek, 22 stycznia) ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 wśród kolejnej grupy, tym razem zgłaszać się mogą seniorzy powyżej 70 roku życia. O tym jak obecnie wygląda sytuacja ze szczepieniami mówił podczas piątkowej konferencji minister Michał Dworczyk. W związku ze zmianą harmonogramu do końca pierwszego kwartału tego roku zaszczepionych zostanie maksymalnie 3,1mln osób.
dzisiaj, 07:21 Biłgoraj
Sukces uczennic ZSZiO w olimpiadzie hotelarskiej
w poniedziałek, godzina 08:54 Lubelszczyzna
2. stopień zagrożenia
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl