Przypomnijmy, iż tarnogrodzki szpital nie otrzymał kontraktu od Narodowego Funduszu Zdrowia na funkcjonowanie Oddziału Wewnętrznego i Izby Przyjęć.
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radny Józef Czarny odczytał apel, który wystosował Społeczny Zespół Mieszkańców miasta i gminy Tarnogród. Apel dotyczył dalszego funkcjonowania Oddziału Wewnętrznego i Izby Przyjęć w Tarnogrodzie. Jego treść publikujemy poniżej.
"W imieniu zespołu złożonego z mieszkańców Miasta i Gminy Tarnogród oraz przedstawicieli gmin ościennych zwracamy się z prośbą do szanownej Rady o wsparcie inicjatywy mieszkańców Miasta i Gminy Tarnogród oraz mieszkańców gmin ościennych dotyczącej dalszego funkcjonowania Oddziału Wewnętrznego oraz Izby Przyjęć w szpitalu w Tarnogrodzie.
Pragniemy zaapelować do Radnych oraz Zarządu o wywiązanie się z podstawowych zadań powiatu jakim jest sprawowanie zabezpieczenia ochrony zdrowia na terenie powiatu (Tarnogród, oddział wewnętrzny - podstawowy oddział szpitalny dla społeczeństwa, które tego potrzebuje ).
Przerzucenie odpowiedzialności na Arion za pomocą umowy dzierżawy, ani na Narodowy Fundusz Zdrowia nie zdejmuje odpowiedzialności z Rady i Zarządu Powiatu za to zabezpieczenie zdrowia dla mieszkańców powiatu. W związku z taką sytuacją powstało zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców Powiatu. Ze 115 łóżek zostało tylko 35. Na dzień dzisiejszy już są sygnały, że są dostawiane łóżka na oddziale wewnętrznym, jak również pacjenci są przenoszeni na inne oddziały, a dopiero dwa dni bez oddziału wewnętrznego w Tarnogrodzie. Szanowna Rada podejmując decyzję w sprawie budżetu powinna pamiętać również o problemie jaki powstał w Tarnogrodzie, a jest ten temat w zakresie działań Rady i Zarządu Powiatu.
Jako zespół reprezentujący Miasto i Gminę Tarnogród oraz gminy ościenne bardzo prosimy Radnych oraz Zarząd o właściwe włączenie się do rozwiązania tego problemu.
Z poważaniem Przewodniczący Zespołu Mieszkańców Władysław Chodkiewicz".
Podobny apel, w dniu 8 lutego br. został przekazany do Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, przewodniczące Sejmiku Województwa Lubelskiego, oraz NFZ w Lublinie.
Do odczytanego pisma odniósł się Marian Tokarski starosta biłgorajski, który poinformował zebranych, iż 31 stycznia wysłał pismo do zarządu spółki Arion, w którym zobowiązał ją do podjęcia działań w drodze rokowań, aby ta doprowadziła do zawarcia kontraktu na oddział wewnętrzny w Tarnogrodzie. Pismo takie starosta przesłał również do wiadomości Minister Zdrowia, Marszałka Województwa Lubelskiego, Wojewody Lubelskiego, dyrektora Lubelskiego Oddziału NFZ, oraz burmistrza Tarnogrodu. - Chce zdementować informacje, które zawarte zostały w oświadczeniu wystosowanym przez Społeczny Zespół Mieszkańców. Nie ma żadnego zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców naszego powiatu. Usługi te są świadczone przez firmę Arion w szpitalu w Biłgoraju - powiedział starosta Marian Tokarski.
Głos w tej sprawie zabrała również Dorota Flor. Radna apelowało do Rady oraz Zarządu o to, aby wesprzeć mieszkańców apelem bądź petycją do NFZ. - Apel wystosowany przez Społeczny Zespół Mieszkańców Tarnogrodu jest bardzo słuszny. Ludzie w Tarnogrodzie potrzebują tego szpitala. Nie tylko zakładu opiekuńczo leczniczego, ale oddziału, gdzie sprawowana będzie opieka 24 godziny na dobę, nie tylko pielęgniarska, ale także lekarska. Trzeba się przychylić do głosu mieszkańców, którzy tego szpitala bardzo potrzebują. Skoro ubiegamy się o to, aby zostawić na naszym terenie Wydział Pracy w Sądzie Rejonowym, to zróbmy to również dla tej wielkiej społeczności, która w związku z tym, aby nie zamykać oddziału na biurku burmistrza Tarnogrodu złożyła 6 tysięcy podpisów - zaapelowała Dorota Flor.