Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
ALEKSANDRÓW
2020.10.30 07:17

Klimatyczna Noc Bibliotek w Aleksandrowie

Noc bibliotek w 2020 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie przebiegała równolegle na dwóch płaszczyznach, fizycznie w bibliotece i online w Sieci. Zainspirowani tegorocznym hasłem "Klimat na czytanie", tworzyliśmy ofertę aby była klimatyczna i literacka.
Klimatyczna Noc Bibliotek w Aleksandrowie
Klimatyczna Noc Bibliotek w Aleksandrowie

Nocowanie w bibliotece zaczęło się 9 października o godz. 18,00 a skończyło się 10 października o 8, 00 rano. W bibliotece ze względu na mały lokal wzięło udział 10 osób. Obwiązywały zapisy ze względu na ten specyficzny czas i miejsca zostały zarezerwowane niemal natychmiast. Uczestniczki bibliotecznego nocowania na początek wzięły udział w konkursie "Wieża z książek z naturą w tle". Trzy ochotniczki przy głośnym dopingu szukały na półkach książek z naturą w tle w szerokim znaczeniu tego słowa i budowały z nich w określonym czasie wieżę. Wgrała oczywiście najwyższa, która się utrzymała. Kiedy książki wylądowały z półek w różnych miejscach biblioteki przyszła kolej na zabawę interaktywną "Klimatyczny obraz z książek". Młodzież z zaangażowaniem budowała obraz z książek. Były spory, padały różane propozycje układu graficznego. Kiedy już powstał obraz, ciekawe było to, że dziewczyny stwierdziły, iż mógłby być to fajny dywan lub rzeczywisty obraz na ścianę do pokoju. Jak już się nieźle wszyscy rozruszali i dość mocno weszli w klimat przyrody i książek następną zabawą były kalambury "Książki z naturą w tytule". Dziewczyny pokazywały tytuły książek, które zawierały jakiś wyraz związany z przyrodą. Czasem były to dość zaskakujące wybory jak np. "Gorzka czekolada". Po wysiłku logicznym przy dużej dozie zabawy pojawia się pizza. Kiedy zostały już zaspokojone potrzeby podniebienia rozpoczęły się warsztaty "Nowy pomysł na starą torbę". Młodzież dzieliła się również swoimi pomysłami jak zamienić przyniesione przez siebie stare torby (fajne było to, że wykorzystane zostały naklejki z ekslibrisami). Kolejnym ważnym punktem, który wzbudził wiele emocji była dyskusja o książce "Ocieplenie klimatu" - Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian ale również i klimacie. Dziewczynki dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i sądami na temat naszego wpływu na klimat. Tego czy zauważają zmiany w klimacie, co sądzą na temat ocieplenia, itd. Wszyscy byli zgodni, że działanie każdego z nas ma wpływ na przyszłość Ziemi (i to była ważna konkluzja). Po wysiłku intelektualnym była gimnastyka z książką - wymachy, przysiady i takie tam. Po dotlenieniu organizmu już mocno w późnych godzinach nocnych uczestniczki miały czas na "Pogaduchy do poduchy", a potem na ciche czytanie wybranej przez siebie książki. Po licznych próbach wyciszenia zaczęły krążyć "sny o książkach". Kiedy przyszedł ranek pobudka, dezynfekcja, maseczki, zakończenie nocy w bibliotece i powrót z rodzicami do domu.

Na drugiej płaszczyźnie aleksandrowska "Noc Bibliotek" toczyła się online na mediach społecznościowych biblioteki ( www.facebook.com/pages/category/Library/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Aleksandrowie i https://www.instagram.com/gbpaleksandrow/?hl=pl ) oraz stronie wwwealeksandrow.pl). Młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki "Okładka" zaangażowała się w przygotowanie fotografii pokazujących proste pomysły jak żyć ekologicznie. RATUJEMY ZIEMIĘ - proste rady jak być eko - wprowadź je do swojej codzienności - ten cykl fotografii został opublikowany w sieci. Internauci mogli zobaczyć, że szmaciana torba, bidon, dzbanek z filtrem, itp. mogą wiele dla ratowania przyrody. Świetnym tłem do tworzenia fotografii okazał się plakat jaki dostaliśmy od organizatora ogólnopolskiego akcji, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Kolejnym pomysłem był konkurs online "Jaka to roślina? Jakie to zwierzę?" Pojawiły się fotografie przedstawiające np. konika polskiego, szczygła czy dąb (trzeba było rozpoznać co to jest). Trzy osoby, które najszybciej udzieliły poprawnej odpowiedzi otrzymały nagrody. Nasze kolejne działanie online to akcja ekologiczna i warsztaty sadzenia kwiatów doniczkowych #POSADŹ ROŚLINKĘ. Młodzież przygotowała warsztat sadzenia roślinki doniczkowej. Filmik opublikowany na naszych mediach pokazywał, że sadzenie kwiatka to może być fajna i praktyczna zabawa. Mamy swoją oryginalną ozdobę, źródło tlenu i jest to alternatywa dla kupowania kolejnej kiczowatej ozdoby. Zachęcaliśmy także internautów do pokazania swoich kwiatków z #posadzrosline. Kolejny pomysł to były warsztaty online przerabiania starej koszulki na nową “ Drugie życie koszulki". Dziewczyny pokazały bardzo prosty pomysł jak zrobić własną oryginalną koszulkę przy pomocy zwykłego sznurka, kolorowej apaszki czy sznurówki. Młodzież udostępniała również filmiki na swoich mediach społecznościowych. Cieszy nas fakt, bo nasze pomysły online na Noc Bibliotek nawiązujące do ochrony przyrody dotarły do bardzo wielu internatów i zwróciły ich uwagę. Chcieliśmy aby to nie była teoria tylko działanie i tak się zadziało. Czytelnicy mogli też zobaczyć w naszej bibliotece gazetkę "Twoja koszulka ratuje Ziemię". Kolejnego dnia, czyli 10 października nasi odbiorcy już w swoich domach łączyli się przez Internet i oglądali uroczystą inaugurację VI Nocy Bibliotek online i włączyli się do czytania wierszy.

Nasi odbiorcy mogli skorzystać z bogatego wachlarza prezentów przygotowanych przez organizatora ogólnopolskiego - Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na naszych mediach jak i ze strony akcji mogli pobrać Kolorowanki, zadania (Kropki, Labirynty, Narysuj), zagrać w grę biblioteczną online Klimat na czytanie"(co też czynili). Również przygotowane przez nas karteczki z linkiem do domowej projekcji filmu "Jakub, Mimmi i gadające psy" rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki.

Jeszcze kilka dni przed nocą, jak i w trakcje niej nasi czytelnicy brali udział w akcjach towarzyszących zaproponowanych przez CEO. W bibliotece pojawiło się pudło "Podziel się książkami", do którego czytelnicy włożyli około 45 książek przyniesionych z własnych zbiorów. Książki te w większości trafiły do zbiorów biblioteki. Każdy kto miał ochotę mógł także podzielić się swoim ulubionym cytatem. Karteczki z cytatami w większości z książek chociaż i były myśli pisarzy czy znanych osób dotyczące nas ludzi i przyrody, zostały zawieszone na "Drzewie cytatów" (w naszym przypadku został nim duży fikus).

Od 5 października 2020 roku zaczął dziać w naszej bibliotece "ZIELONY ZAKĄTEK W BIBLIOTECE". Punkt wymiany roślin doniczkowych i punkt poradnictwa w zakresie uprawy roślin. Jest to nowa akcja ekologiczna naszej placówki adresowana do wszystkich zainteresowanych oddaniem roślinki, wymianą na inną, wzięciem kwiatka do domu czy poszukiwaniem informacji o roślinach doniczkowych. W bibliotece powstało specjalne miejsce gdzie mieszkańcy mogą zostawić przyniesione kwiatki czy wybrać sobie z kolekcji inne i zabrać do domu. Kącik wzbudził zainteresowanie i kilkanaście osób przyniosło swoje kwiatki lub wybrało sobie nowe. Rośliny zyskały nowe domy, a czasem uniknęły śmietnika.

Noc Bibliotek to akcja, która na dobre zagościła w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie. Tegoroczne hasło "Klimat na czytanie" mocno zainspirowało nas do tworzenia naszych lokalnych aleksandrowskich wydarzeń, ale co najważniejsze uaktywniło w młodych ludziach chęć praktycznego działanie na rzecz ochrony Odpowiedzieli na nasze pomysły, aktywnie je współtworzyli, uczestniczyli w nich i promowali je udostępniając chociażby w swoich mediach. To nasz wspólny sukces.

Justyna Bździuch
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Klimatyczna Noc Bibliotek w Aleksandrowie, 0 out of 5 based on 0 ratings
Justyna Bździuch dodany
 
Odsłon: 1336
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 11:20 Potok Górny
Najbiedniejsza gmina w kraju leży na terenie powiatu biłgorajskiego
Znane jest już zestawienie dochodów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Okazuje się, że znów jedna z gmin powiatu biłgorajskiego jest ostatnia w klasyfikacji, czyli jest najbiedniejszą jednostką w kraju. O jaką gminę chodzi? Jak wypadł w tym zestawieniu Biłgoraj?
w piątek, godzina 11:31 Tarnogród
Zderzenie trzech busów na trasie 835, nie żyje 60-latek [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 09:36 Powiat
Ciężarówka w rowie
w środę, godzina 10:42 Biłgoraj
34-latek usłyszał zarzuty za groźby karalne
Pod koniec września na trasie Hedwiżyn - Biłgoraj doszło do wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Przepychanka na drodze skończyła się sprawą w sądzie. Zarzuty kierowania gróźb karalnych już usłyszał 34-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj.
dzisiaj, 10:06 Gmina Biłgoraj
Podwójne wyróżnienie dla Zespołu śpiewaczo - obrzędowego "Jarzębina" z Bukowej
dzisiaj, 09:23 Biłgoraj
Wnioski o zwolnienie ze składek ZUS do 30 listopada
dzisiaj, 08:27 Tarnogród
Rewitalizacja w Tarnogrodzie
Trwają prace budowlane związane z realizacją projektu pn. "Rewitalizacja w gminie Tarnogród" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w Lublinie na lata 2014 - 2020, Osi Priorytetowej 13 Infrastruktura społeczna, Działanie 13.3. Rewitalizacja obszarów wiejskich, na podstawie Umowy nr RPLU.13.03.00-06-0021/17-00 z Województwem Lubelskim z dnia 19.12.2018 r.
w piątek, godzina 10:57 Lubelszczyzna
25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie
dzisiaj, 09:18 Obsza
Fundusz sołecki w przyszłorocznym budżecie
w czwartek, godzina 20:48 Biłgoraj
W Biłgoraju odbywają się mistrzostwa kraju w podnoszeniu ciężarów
W Biłgoraju odbywa wydarzenie sportowe o ogólnokrajowym zasięgu - Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 23. Impreza została zorganizowana na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, potrwa do najbliższej niedzieli. Ze względu na obostrzenia dotyczące możliwości udziału publiczności wydarzenie będzie transmitowane.
we wtorek, godzina 13:29 Biłgoraj
Mężczyźni oszukani podczas sprzedaży przez internet
w czwartek, godzina 10:49 Lubelszczyzna
Spadła ilość nowych zakażeń w powiecie
w piątek, godzina 10:13 Biłgoraj
Wieczór Darczyńcy on-line
Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej w dniu 21 listopada, jak co roku zorganizowała "Wieczór Darczyńcy" jednak z uwagi na sytuację pandemiczną w kraju miał on nieco inny wymiar. Po raz pierwszy odbył się on-line. W uroczystości mogli wziąć udział zaproszeni goście, ale także wszyscy zainteresowani, którzy wyrazili taką chęć.
21 listopada 2020 Biłgoraj
Dramatyczny apel o pomoc
w środę, godzina 08:19 Biłgoraj
W Biłgoraju stanie "Serce na nakrętki"?
w poniedziałek, godzina 11:20 Lubelszczyzna
Prawie 800 nowych przypadków zakażenia, zmarły 3 kobiety z powiatu biłgorajskiego
Podano najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej na terenie województwa lubelskiego. W ciągu minionej doby zanotowano prawie 800 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wśród nich jest 28 osób z powiatu biłgorajskiego. W kraju zanotowano znaczny spadek ilości zakażonych osób.
20 listopada 2020 Biłgoraj
Łoś nie przeżył spotkania z pojazdem
w środę, godzina 08:48 Biłgoraj
Zmarł Bolesław Szymanik
we wtorek, godzina 13:02 Lubelszczyzna
Znaczny spadek liczby zakażeń SARS-CoV-2 w skali kraju
Najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej przekazało Ministerstwo Zdrowia. Mamy 670 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie. W skali kraju to nieco ponad 10 tys. nowych przypadków. Na razie szczegółowych danych o powiatach nie będzie.
w piątek, godzina 09:13 Powiat
Apel policji do kierowców
w środę, godzina 11:58 Lubelszczyzna
Najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl