Oscypek jest jednym z najbardziej charakterystycznych produktów Podhala. I z nim najczęściej turyści opuszczają Zakopane. Jednak te, które znajdziemy jesienią i zimą na straganach to już nie oscypki, a gołki, serki gazdowskie czy pucoki. Czym się różnią? Kiedy i gdzie można kupić prawdziwego oscypka?
Zdobycie oscypka wcale nie takie łatwe
Choć oscypki są jednym z symboli Podhala, to nie są produkowane w ilościach takich, które zaspokoją apetyt wszystkich turystów. Oscypki nie są tez produkowane w wielkich zakładach produkcyjnych. Powstają wysoko w górach. Robione są w taki sam sposób jak kilka wieków temu. Za każdym oscypkiem stoi człowiek, który pieczołowicie pracuje nad jego właściwym składem i formą. Każdy oscypek wychodzi spod ludzkich rąk. Dlatego jest tak cennym produktem. I zdobycie go również w sezonie nie jest proste.
Sezon oscypkowy
Baca wyrusza z owcami w góry pod koniec kwietnia i już od maja można kupić świeże oscypki. Zwyczajem jest, że na hale wychodzi się nie wcześniej niż przed św. Wojciechem, czyli 23 kwietnia. Sezon trwa do końca września, bacowie schodzą z hal dokładnie 29 września, czyli w św. Michała Archanioła. Gdy schodzą z owcami to kończy się mleko. A zatem główny składnik i podstawa każdego oscypka. Jeszcze w październiku jak ma się trochę szczęścia można kupić oscypka, ale z tym bywa różnie. Co prawda w październiku gaździny mogą jeszcze sprzedawać oscypki, które zostały zrobione we wrześniu, ale przy sezonach obfitujących w turystów trudno je dostać.
Gdzie kupić oscypki 100%
Oscypki z certyfikatem, który potwierdza ich jakość można już kupić w prawdziwym, podhalańskim sklepie internetowym. Świeżutkie, z dostawą do domu i w dobrej cenie. Pełną ofertę sprawdzisz na stronie https://www.oscypki.pl/. Stawiają na tradycyjne metody i baców, którzy wiedzą, gdzie wypasać owce, by dawały najlepsze mleko.
Inną opcją na kupienie oscypka 100% jest Oscypkowy Szlak stworzony z myślą o tych, którzy lubią chodzić, poznawać, próbować i kupować z pierwszej ręki. Odwiedzając bacówkę masz pewność, że otrzymasz ser owczy 100% bądź też w proporcjach wskazanych w przepisach, czyli mleko krowie w mniejszości (maksymalnie 40%).
Co po sezonie?
Po sezonie w ofercie sery podhalańskie, a tych do wyboru jest wiele, zarówno wędzone jak i niewędzone. Gołki, korboce, małe serki, to tylko kilka przykładów. Z czego się składają, jak wyglądają, jak smakują, sprawdzisz na stronie https://www.oscypki.pl/produkty/serki-podhalanskie/. Są równie smaczna, a wielu wręcz uważa, że są smaczniejsze niż oscypki.
Na co się zdecydować: ser owczy czy krowi? Latem oscypek, zimą gołka.