Chorzy na cukrzycę i mieszkańcy Miasta i Gminy Tarnogród oraz gmin ościennych zorganizowani w Kole Diabetyków nr 1 w Tarnogrodzie, zaniepokojeni informacjami na temat likwidacji oddziału wewnętrznego w szpitalu w Tarnogrodzie
zwracamy się z apelem do Wojewody Lubelskiego, Sejmiku Województwa Lubelskiego, Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział Lublin
O podjęcie działań, które doprowadza do wstrzymania likwidacji oddziału wewnętrznego w tarnogrodzkim szpitalu, a następnie podpisanie stosownego kontraktu.
Z wypowiedzi Zofii Woźnica Radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego wynika, że Spółka Arion otrzymała kontralt z NFZ w Lublinie, na oddział wewnętrzny, a szpital w Tarnogrodzie jest częścią biłgorajskiego szpitala. Należy pamiętać, że w umowie dzierżawy jest zapis mówiący o tym, że w Tarnogrodzie także ma być prowadzona dotychczasowa działalność lecznicza.
Szpital funkcjonuje już 100 lat i był miejscem, w którym chorzy zawsze mogli skorzystać z pomocy medycznej w pobliżu miejsca zamieszkania. Jest to ważne zarówno dla pacjenta jak i jego rodziny.
Personel izby przyjęć czynnej 24h na dobę udzielał pomocy w nagłych przypadkach zachorowań i wiele razy ratował nas cukrzyków w zagrożeniu zdrowia i życia.
Starzenie się społeczeństwa i wzrost zachorowań na cukrzycę powinno skłonić zarządzających służbą zdrowia do utrzymania oddziałów wewnętrznych. To tam często jest rozpoznawana cukrzyca, ustalane lub korygowane leczenie, oraz prowadzone leczenie powikłań tej choroby.
Jesteśmy pełni nadziei, że spółka Arion dostosuje oddział wewnętrzny do podstawowych wymogów, jakim powinny odpowiadać takie oddziały pod względem wyposażenia i zatrudnienia.
Jesteśmy przekonani, że władze naszego województwa popatrzą na nas pacjentów przez pryzmat łatwiejszego dostępu do specjalistycznej pomocy medycznej w pobliżu miejsca zamieszkania.
Chcemy wierzyć, że "Pacjent jest najważniejszy".
Z poważaniem
Prezes Zarządu Koła nr 1 w Tarnogrodzie
Władysław Chodkiewicz