Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł partnera
2020.05.30 09:31 | aktualizacja: 2020.05.30 09:32

Oprocentowanie leci na łeb na szyję. Gdzie znajdziesz najlepiej oprocentowane lokaty?

Mimo obniżek stóp procentowych lokaty bankowe to wciąż jeden z najpopularniejszych produktów oszczędnościowych. Gwarantuje on bezpieczny i konkretny zysk, który możesz obliczyć już na etapie zakładania depozytu. Jak w gąszczu ofert znaleźć dobrze oprocentowaną lokatę? Czy warto przeglądać wyłącznie oferty największych banków?
Oprocentowanie leci na łeb na szyję. Gdzie znajdziesz najlepiej oprocentowane lokaty?
Oprocentowanie leci na łeb na szyję. Gdzie znajdziesz najlepiej oprocentowane lokaty?

Oprocentowanie lokat jest obecnie najniższe w historii; wiosenne decyzje Rady Polityki Pieniężnej w krótkim czasie poskutkowały ścięciem stawek na depozytach (nie tylko zresztą na lokatach, ale i także na kontach oszczędnościowych). Podpowiadamy, gdzie możesz znaleźć oferty z atrakcyjnym oprocentowaniem, pozwalające sensownie ulokować pieniądze, a także, na co zwracać uwagę przy wyborze bankowych propozycji.

W banku czy w skarpecie? Zalety lokat bankowych

Nie da się ukryć, że w dobie niskich stóp procentowych największymi zaletami depozytów w bankach są bezpieczeństwo i konkretny zysk. Najczęściej bank stosuje oprocentowanie stałe, czyli wynoszące zawsze dokładnie tyle, ile przedstawiono w umowie. Dzięki temu rozwiązaniu od początku wiesz, jakie odsetki Ci się należą na koniec okresu lokaty.

Część oszczędzających zastanawia się, czy w ogóle jest sens odkładania gdzieś pieniędzy, skoro oferowane stawki są tak żenująco niskie. Nietrudno to zniechęcenie zrozumieć, ale z drugiej strony powiedz sam: czy lepiej byłoby, gdyby Twoje oszczędności leżały bezczynnie w przysłowiowej skarpecie lub pod materacem? Ostatecznie nawet niższy procent jest lepszy niż… żaden.

A co najważniejsze, pomimo wielu ofert, na które lepiej spuścić zasłonę milczenia, można wyłuskać coś, co nie tylko posłuży jako mały plasterek na inflację, ale pozwoli realnie zarobić. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Najlepiej oprocentowane lokaty tylko w dużych bankach? To mit!

Są banki, które stawiają na oferty pożyczek, są i takie, którym zależy na oszczędzających. Duże instytucje mają zazwyczaj już tyle klientów, kredytów, pożyczek, kont korporacyjnych itd., że kilkadziesiąt tysięcy uciułane przez Kowalskiego nie jest dla nich szczególnie interesujące. A skoro tak, to bankowcy nie widzą powodów, aby dorzucić Kowalskiemu kilka złotych ekstra. Niech sobie weźmie lokatę z symboliczną stawką i cieszy się, że w ogóle mu ją udostępniono.

Ale w innych bankach, mniejszych, średnich, dopiero wchodzących na rynek lub szukających dokapitalizowania, stawki nie są tak niskie i to właśnie tam można znaleźć najkorzystniejsze lokaty bankowe.

Na krótko czy na długo? Czas nie zawsze przekłada się na zysk

Choć intuicja podpowiada, że bank powinien nagradzać nas za powierzenie mu oszczędności na dłużej, to niestety na tym przeczuciu można się boleśnie zawieść. Dłuższy okres trwania lokaty oznacza zazwyczaj niższą stawkę; nie jest tajemnicą, że oprocentowanie nominalne depozytów krótkoterminowych jest zdecydowanie atrakcyjniejsze niż lokat zakładanych na rok lub dłużej. Obecnie najlepsze lokaty to depozyty kwartalne, czasami również miesięczne. Dla oszczędzającego oznacza to konieczność szukania co rusz kolejnych, ciekawych ofert.

Ta sytuacja ma jednak swoje plusy: nie musisz zamrażać swoich oszczędności na dłuższy czas. A nuż pieniądze będą potrzebne na nieprzewidziane wydatki?

Najkorzystniejsze lokaty bankowe tylko dla wybranych?

Z reguły najciekawsze propozycje lokat terminowych znajdziesz… nie w swoim banku. Często na najwyższe oprocentowanie mogą liczyć osoby, które nigdy nie miały do czynienia z daną instytucją. Banki nagradzają nowych klientów, licząc, że zachęcony wyższą stawką Kowalski po prostu już z nimi zostanie, a może nawet skorzysta z kolejnych produktów?

Żeby jeszcze mocniej związać Kowalskiego ze sobą, często banki uzależniają wyższą stawkę na lokacie od otwarcia konta osobistego. Większość klientów reaguje alergicznie na tego typu propozycje, ale wcale nie zawsze trzeba je automatycznie odrzucać. Ważne jest, aby upewnić się, czy nowe konto nie generuje dodatkowych kosztów, które "zjedzą" zysk z odsetek na lokacie. Pamiętaj, że nawet kilka złotych prowizji np. za kartę debetową czy prowadzenie rachunku może poważnie uszczuplić lub w ogóle przewyższyć to, co uda Ci się zarobić. Jeśli jednak konto jest darmowe lub bardzo łatwo uniknąć na nim prowizji, to taka oferta jest zdecydowanie warta rozważenia.

Lojalność wobec banku zdecydowanie się nie opłaca

Jeżeli nie możesz liczyć na status nowego klienta, warto rozejrzeć się także za akcjami na tzw. "nowe środki" - a więc oszczędności, których nie miałeś dotąd ulokowanych w danym banku, ale za odpowiednią zachętą możesz do niego przenieść. Oprocentowanie takich lokat bankowych jest zazwyczaj znacznie korzystniejsze niż w przypadku standardowych depozytów, niekiedy nawet kilkukrotnie.

Plusem tego rodzaju ofert jest ich powtarzalność i to, że nie musisz być wcale nowym klientem. Ważne tylko, aby pilnować dat, na podstawie których wyznaczane są "nowe środki".

Poszukiwanie dobrej lokaty w bankach nie musi być żmudne i trudne

Każdy bank ma przygotowanych przynajmniej po kilka rodzajów depozytów, które różnią się od siebie stawką oprocentowania, okresem trwania i dodatkowymi warunkami. Jak w tym gąszczu wyłuskać jeszcze promocje dla nowych klientów lub "nowych środków" i znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę? W tym celu warto sprawdzić serwisy internetowe, które na bieżąco zbierają, aktualizują i analizują bankowe propozycje, a także przeglądać specjalne zestawienia. Najlepiej oprocentowane lokaty znajdziesz na https://najlepszelokaty.pl/ranking-lokat.

Czy to bezpieczne?

W przeciwieństwie do ofert różnych dziwnych firm pożyczkowych, parabanków itp., proponujących często podejrzanie atrakcyjne stawki, lokaty w bankach to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Każdy depozyt w Polsce chroniony jest do równowartości 100 tys. euro. W razie kłopotów banku pieniądze wypłacane są przez utworzony specjalnie w tym celu Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Co więcej, zabezpieczenie to dotyczy każdej instytucji z osobna, a to oznacza, że gdy ulokujesz w banku x równowartość 100 tys. euro, a w banku y kolejne 20 tys. euro i oba banki popadną w tarapaty (wyjątkowo mało prawdopodobne), to odzyskasz całość środków. Z tego względu warto swoje oszczędności dzielić na mniejsze kwoty.

Mimo niesprzyjającej oszczędzającym sytuacji wciąż na rynku dostępne są depozyty, które przyniosą Ci konkretny zysk. Nie obawiaj się ofert promocyjnych, ale porównuj propozycje poszczególnych banków i wybieraj najlepszą; bardziej od "wierności" swojemu bankowi opłaci Ci się skorzystanie z usług innej instytucji.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Oprocentowanie leci na łeb na szyję. Gdzie znajdziesz najlepiej oprocentowane lokaty?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 1988
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 10:04 Biłgoraj
TBS wybuduje ekologiczne osiedle
Bloki ogrzewane pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych powstaną w Biłgoraju. Inwestycję zrealizuje miejscowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. a budowa ma ruszyć w tym roku.
dzisiaj, 14:58 Biłgoraj
"Kto śpiewa dwa razy się modli"
dzisiaj, 17:23 Biłgoraj
Wiatr w porywach nawet do 100km/h. Możliwe przerwy w dostawie prądu
6 stycznia 2022 Biłgoraj
Orszak Trzech Króli 2022
Po rocznej przerwie na ulice Biłgoraja wrócił Orszak Trzech Króli. Te największe uliczne jasełka rozpoczęły się 6 stycznia od mszy św. odprawionej w sanktuarium św. Marii Magdaleny.
dzisiaj, 18:42 Goraj
Gorajskie Kolędowanie
dzisiaj, 11:09 Lubelszczyzna
Co piąty test z pozytywnym wynikiem
w piątek, godzina 08:43 Biłgoraj
Biłgorajskie szkoły w rankingu "Perspektywy 2022"
Poznaliśmy wyniki tegorocznego, XXIV Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Jak tym razem wypadły szkoły średnie z Biłgoraja?
w piątek, godzina 08:18 Biłgoraj
Gminy same zdobędą dane z ZUS do dodatku osłonowego
w środę, godzina 09:07 Frampol
Zaginął 56-latek z Frampola [AKTUALIZACJA]
9 stycznia 2022 Majdan Stary
Noworoczne spotkanie krwiodawców w Majdanie
W niedzielę 9 stycznia, w Majdanie Starym w gminie Księżpol zorganizowana została jubileuszowa akcja poboru krwi. Tego samego dnia odbyło się noworoczne spotkanie krwiodawców z powiatu, podczas którego wręczono odznaczenia i podziękowano za bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.
dzisiaj, 08:20 Biłgoraj
Działalność Powiatowej Rady Rynku Pracy zainaugurowana
w czwartek, godzina 11:14 Krzeszów
Trzej mieszkańcy powiatu biłgorajskiego odpowiedzą za pobicie
6 stycznia 2022 Biłgoraj
Strażacy podsumowali rok. 454 zdarzenia więcej, 20 ofiar śmiertelnych
W roku 2021 biłgorajska straż pożarna zanotowała ogółem 1384 zdarzeń, w tym 218 pożarów (o 38 mniej w stosunku do roku 2020), 1112 miejscowych zagrożeń (o 487 więcej niż w 2020 r.) oraz 54 fałszywych alarmów (o 5 więcej niż zanotowano w roku 2020). Ogólna liczba zdarzeń w stosunku do roku 2020 wzrosła o 454.
w piątek, godzina 12:51 Biłgoraj
Kilkukrotnie wchodził w podesłane linki i wpisywał kody, w rezultacie oszuści wyczyścili mu konto
w sobotę, godzina 09:01 Biłgoraj
Sukces wokalny Filipa
we wtorek, godzina 08:10 Biłgoraj
Dotacja na wymianę starego źródła ogrzewania. Można dostać 50% wartości inwestycji
Mieszkańcy Biłgoraja mogą pozyskać nawet 50% kosztów inwestycji związanych ze zmianą źródła ciepła. Najwięcej, bo aż 6.5 tys. zł brutto można dostać na pompę ciepła, ale są też inne możliwości. Warto sprawdzić jakie.
4 stycznia 2022 Biłgoraj
Harmonogram odbioru odpadów z posesji w 2022 r.
we wtorek, godzina 08:40 Frampol
Samochód stanął w płomieniach
dzisiaj, 09:33 Biłgoraj
Ranking podsumowujący wydatki inwestycyjne samorządów
Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" przedstawiło ranking samorządowy: Inwestycje samorządowe 2018-2020. Wśród miast małych wygrała Krynica Morska, a na którym miejscu uplasował się Biłgoraj? Zachęcamy do zapoznania się z wynikami.
w sobotę, godzina 11:51 Lubelszczyzna
Prawie 6 tys. zakażeń więcej niż tydzień temu
7 stycznia 2022 Biłgoraj
Po dodatek osłonowy do MOPS-u
w czwartek, godzina 09:17 Biłgoraj
Ogłoszono konkurs na dyrektora Miejskiej Służby Drogowej
Burmistrz Biłgoraja ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Miejskiej Służby Drogowej. Dotychczas te funkcję pełnił Piotr Michalczyk.
w środę, godzina 14:39 Sól
Zwłoki mężczyzny znalezione w zadymionym domu
8 stycznia 2022 Aleksandrów
Najbardziej znane zwierzę pod ochroną występujące na terenie powiatu biłgorajskiego
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl