Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2020.04.16 19:24 | aktualizacja: 2020.04.17 09:01

Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?

W czwartek, 16 kwietnia, Premier Mateusz Morawicki poinformował o nowych zasadach, które będą obowiązywać na terenie kraju od najbliższego poniedziałku, 20 kwietnia. Nie zostanie przedłużony zakaz wstępu do lasu, szkoły pozostaną jednak zamknięte. O czym jeszcze mówił Morawiecki podczas konferencji prasowej?
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?

Od dziś obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publiczne, na razie nie określono terminu, do kiedy będziemy nosić maseczki. Wiadomo za to, że będziemy mogli wejść do lasu, ale czy będziemy mogli skorzystać z usług fryzjerskich. M.in. o tych kwestiach mówił podczas czwartkowej konferencji, 16 kwietnia, szef rządu Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że obecna sytuacja jest mocno obciążająca psychicznie. - Ale jest sens w tym co robimy, bo kupujemy sobie czas poprzez te obostrzenia. Ten okresy był bardzo ważny, bo w dużym stopniu udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi przyrostami zachorowań. Dziś patrzymy na rzeczywistość obarczoną duża niepewnością - mówił szef rządu i podkreślił, że celem jest zbudowanie nowej rzeczywistości gospodarczej, dlatego zaproponowano nowe reguły:

- izolacja - chodzi o zachowanie właściwego dystansu, noszenie maseczek,
- identyfikacja - co ma na celu coraz lepsze badanie kto z kim miał kontakt, by wiedzieć, kto mógłby być potencjalnie zakażony,
- informatyzacja - jak najwięcej zdanej pracy, by nie wchodzić w kontakt między osobami.

Morawiecki wyjaśnił też, że od 20 kwietnia rząd przystępuje do nowego etapu (I ETAP), stopniowego zdejmowania obostrzeń, w ramach powrotu do nowej rzeczywistości:

- otwarcie lasów i parków, co nie jest zachętą do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach, a ma dać zwiększony komfort życia psychicznego,
- złagodzone przepisy w handlu - w sklepach do 100 m możliwość przebywania do 4 klientów na 1 kasę, powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 metrów powierzchni, pracownicy będą poddawani kontroli zdrowia
- kościoły - 1 osoba na 15 m2 przestrzeni
- wyjątek od obowiązku noszenia maseczek dla rolników
- zakaz poruszania się bez opieki osoby dorosłej dla osób do 13 roku życia

Nadal obowiązuje dystans między osobami, jak również zakaz zgromadzeń. Nie można także dalej korzystać z placów zabaw. Na razie zakłady fryzjerskie nie zostaną uruchomione, planowanie jest to dopiero w III etapie. Regulacje dotyczące obszaru edukacji są aktualne. Co z imprezami masowymi? Zniesienie zakazu organizacji nie jest na razie planowanie (nawet w III etapie). Nie jest też planowane otwarcie granic, co najmniej do 3 maja.

- Zakładając pewien bardziej optymistyczny wariant chcemy przedstawiać co tydzień kolejne etapy, w których będziemy zmniejszać obostrzenia, łagodzić, ale utrzymywać nowy system, reżim koronawirusa, który nakłada dodatkowe obowiązki. Będzie to oznaczało, że w zakładach przemysłowych będzie można świadczyć pracę przestrzegając warunki sanitarne, będziemy otwierać rzemiosło, później handel, na końcu usługi, a na samym końcu salony tatuażu, czy rehabilitacji - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że jesteśmy w sytuacji bez precedensu.

- Przedstawiamy 4 etapy dojścia do większej wolności, ale jeżeli szybciej będzie spadać krzywa zakażeń b ędzie można przyśpieszać etapy zdejmowanie obostrzeń. Dziś, walcząc z koronawirusem, musimy krok po kroku odzyskiwać teren. Dziś pokazujemy drogę, która musi oznaczać, że utrzymujemy dyscyplinę społeczną. Znajdujemy się w rzeczywistości która długo będzie jeszcze z nami, dlatego musimy nauczyć się z nią żyć - mówił Morawiecki i dodał: - Za nami trudny czas wyrzeczeń, ale przed nami trudny czas z nowymi obostrzeniami, choć widać wyraźnie, że społeczeństwo we właściwy sposób reaguje na wprowadzane zasady, walka z koronawirusem dziś się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że epidemia z całą pewnością się nie kończy, dlatego musimy nauczyć się żyć nowymi zasadami takimi jak zasłanianie twarzy, dezynfekowanie powierzchni, rąk, zachowywanie dystansu społecznego. - Od tego czy będziemy zachowywać reguły będzie zależeć kiedy będziemy przechodzić do kolejnych etapów. Nie możemy doprowadzić do tego, że gospodarka w kraju będzie w kiepskim stanie, bo doprowadzimy do tego, że ludzie będą umierali na inne choroby. Państwo musi funkcjonować i musimy mieć na leczenie środki - mówił Szumowski i stwierdził, że w ciągu roku, półtora, nie możemy pozwolić sobie na całkowitą izolację, stąd zasady, których musimy przestrzegać/

- Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, gdy zniknie epidemia - stwierdził szef resortu zdrowia i wyjaśnił, że na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły zostać zniesione na czas wakacji.

Kiedy będziemy mogli przestać nosić maseczki? - Jak będzie szczepionka - odpowiadał minister zdrowia.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6517
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Nick   Juz niedlugo sie dowiemy, ze dzialania naszej obecnej wladzy sa tak skuteczne, ze w maju bezpiecznie pojdziemy do urn. Koniecznie w maju. przesuniecie terminu nie wchodzi w gre. albo w maju, albo korespondencyjnie (tez w maju). Ciekawe.
A tarcza antykryzysowa uratuje przedsiebiorstwa i dzieki temu firmy zatrudniajace ogromna czesc mieszkancow Bilgoraja zrezygnuja ze zwolnien.
Jak juz sobie tak marzymy to moze jeszcze latajacy dywan dla kazdego?
16 kwietnia 2020
+5
-3
Drakkar  do LBL2019   Narut tag hciau.Szóferen dokonau wyboró.Jag morzesz wontpici.
16 kwietnia 2020
+1
-2
LBL2019   To widać że sytuacja jest mocno obciążająca psychicznie, bo zakaz wstępu do lasu wymyślić mógł tylko ciężki pisowski dewiant.
16 kwietnia 2020
+10
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 14:23 Biłgoraj
Znamy wyniki konkursów na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych
Są już wyniki postępowań konkursowych kandydatów na stanowiska dyrektorów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju oraz Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Biłgoraju.
dzisiaj, 09:08 Biłgoraj
W Biłgoraju padła główna wygrana w loterii Ekstra Pensja
we wtorek, godzina 14:45 Łukowa
Dachowanie w Łukowej [AKTUALIZACJA]
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
dzisiaj, 10:50 Powiat
Ostrzeżenie o burzy z gradem
dzisiaj, 09:59 Turobin
Potrącona rowerzystka trafiła do szpitala
14 czerwca 2021 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
dzisiaj, 10:39 Lubelszczyzna
6 nowych zakażeń koronawirusem na Lubelszczyźnie, 8 przypadków śmiertelnych
we wtorek, godzina 09:12 Biłgoraj
Podniesiono stopień zagrożenia. Jeszcze w tym tygodniu będzie 37.8°C [AKTUALIZACJA]
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w poniedziałek, godzina 09:55 Obsza
Dachował samochód, w którym było 5 osób
dzisiaj, 08:30 Józefów
EKO-festiwal w zmienionej formie
w piątek, godzina 15:59 Powiat
Absolutorium dla Zarządu Powiatu
W piątkowe popołudnie 18 czerwca odbyła się sesja Rady Powiatu, podczas której dyskutowano o wykonaniu budżetu za ubiegły rok. Radni głosowali też nad udzieleniem absolutorium całemu zarządowi, czyli wyrażeniem poparcia dla gospodarki finansowej organu samorządowego.
w poniedziałek, godzina 09:02 Biłgoraj
Najgorsze upały dopiero przed nami. Na termometrach nawet 34.3°C
dzisiaj, 08:03 Pływanie
38 medali dla Sparty
we wtorek, godzina 11:19 Powiat
Sezon kąpielowy za pasem. Jaka jest jakość wody?
Mamy prawdziwie letnią aurę, co oznacza, że mieszkańcy powiatu już chętnie korzystają z kąpieli w zbiornikach wodnych, mimo, że sezon dopiero przed nami. Ale co z jakością wody? Sanepid zdążył zbadać jakość wody w miejscach wykorzystywanych do kąpieli?
we wtorek, godzina 08:42 Biłgoraj
Olimpijczycy wyróżnieni przez starostę biłgorajskiego
dzisiaj, 07:18 Biłgoraj
Zestaw hydrauliczny dla OSP Żabno
16 czerwca 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w poniedziałek, godzina 10:41 Józefów
Pokonał go alkohol i próg zwalniający
dzisiaj, 12:12 Region
Urlop tylko dla taty
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
w niedzielę, godzina 11:10 Ciosmy
Rajd rowerowy wokół gminy Biłgoraj
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl