Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2020.04.16 19:24 | aktualizacja: 2020.04.17 09:01

Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?

W czwartek, 16 kwietnia, Premier Mateusz Morawicki poinformował o nowych zasadach, które będą obowiązywać na terenie kraju od najbliższego poniedziałku, 20 kwietnia. Nie zostanie przedłużony zakaz wstępu do lasu, szkoły pozostaną jednak zamknięte. O czym jeszcze mówił Morawiecki podczas konferencji prasowej?
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?

Od dziś obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publiczne, na razie nie określono terminu, do kiedy będziemy nosić maseczki. Wiadomo za to, że będziemy mogli wejść do lasu, ale czy będziemy mogli skorzystać z usług fryzjerskich. M.in. o tych kwestiach mówił podczas czwartkowej konferencji, 16 kwietnia, szef rządu Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że obecna sytuacja jest mocno obciążająca psychicznie. - Ale jest sens w tym co robimy, bo kupujemy sobie czas poprzez te obostrzenia. Ten okresy był bardzo ważny, bo w dużym stopniu udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi przyrostami zachorowań. Dziś patrzymy na rzeczywistość obarczoną duża niepewnością - mówił szef rządu i podkreślił, że celem jest zbudowanie nowej rzeczywistości gospodarczej, dlatego zaproponowano nowe reguły:

- izolacja - chodzi o zachowanie właściwego dystansu, noszenie maseczek,
- identyfikacja - co ma na celu coraz lepsze badanie kto z kim miał kontakt, by wiedzieć, kto mógłby być potencjalnie zakażony,
- informatyzacja - jak najwięcej zdanej pracy, by nie wchodzić w kontakt między osobami.

Morawiecki wyjaśnił też, że od 20 kwietnia rząd przystępuje do nowego etapu (I ETAP), stopniowego zdejmowania obostrzeń, w ramach powrotu do nowej rzeczywistości:

- otwarcie lasów i parków, co nie jest zachętą do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach, a ma dać zwiększony komfort życia psychicznego,
- złagodzone przepisy w handlu - w sklepach do 100 m możliwość przebywania do 4 klientów na 1 kasę, powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 metrów powierzchni, pracownicy będą poddawani kontroli zdrowia
- kościoły - 1 osoba na 15 m2 przestrzeni
- wyjątek od obowiązku noszenia maseczek dla rolników
- zakaz poruszania się bez opieki osoby dorosłej dla osób do 13 roku życia

Nadal obowiązuje dystans między osobami, jak również zakaz zgromadzeń. Nie można także dalej korzystać z placów zabaw. Na razie zakłady fryzjerskie nie zostaną uruchomione, planowanie jest to dopiero w III etapie. Regulacje dotyczące obszaru edukacji są aktualne. Co z imprezami masowymi? Zniesienie zakazu organizacji nie jest na razie planowanie (nawet w III etapie). Nie jest też planowane otwarcie granic, co najmniej do 3 maja.

- Zakładając pewien bardziej optymistyczny wariant chcemy przedstawiać co tydzień kolejne etapy, w których będziemy zmniejszać obostrzenia, łagodzić, ale utrzymywać nowy system, reżim koronawirusa, który nakłada dodatkowe obowiązki. Będzie to oznaczało, że w zakładach przemysłowych będzie można świadczyć pracę przestrzegając warunki sanitarne, będziemy otwierać rzemiosło, później handel, na końcu usługi, a na samym końcu salony tatuażu, czy rehabilitacji - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że jesteśmy w sytuacji bez precedensu.

- Przedstawiamy 4 etapy dojścia do większej wolności, ale jeżeli szybciej będzie spadać krzywa zakażeń b ędzie można przyśpieszać etapy zdejmowanie obostrzeń. Dziś, walcząc z koronawirusem, musimy krok po kroku odzyskiwać teren. Dziś pokazujemy drogę, która musi oznaczać, że utrzymujemy dyscyplinę społeczną. Znajdujemy się w rzeczywistości która długo będzie jeszcze z nami, dlatego musimy nauczyć się z nią żyć - mówił Morawiecki i dodał: - Za nami trudny czas wyrzeczeń, ale przed nami trudny czas z nowymi obostrzeniami, choć widać wyraźnie, że społeczeństwo we właściwy sposób reaguje na wprowadzane zasady, walka z koronawirusem dziś się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że epidemia z całą pewnością się nie kończy, dlatego musimy nauczyć się żyć nowymi zasadami takimi jak zasłanianie twarzy, dezynfekowanie powierzchni, rąk, zachowywanie dystansu społecznego. - Od tego czy będziemy zachowywać reguły będzie zależeć kiedy będziemy przechodzić do kolejnych etapów. Nie możemy doprowadzić do tego, że gospodarka w kraju będzie w kiepskim stanie, bo doprowadzimy do tego, że ludzie będą umierali na inne choroby. Państwo musi funkcjonować i musimy mieć na leczenie środki - mówił Szumowski i stwierdził, że w ciągu roku, półtora, nie możemy pozwolić sobie na całkowitą izolację, stąd zasady, których musimy przestrzegać/

- Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, gdy zniknie epidemia - stwierdził szef resortu zdrowia i wyjaśnił, że na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły zostać zniesione na czas wakacji.

Kiedy będziemy mogli przestać nosić maseczki? - Jak będzie szczepionka - odpowiadał minister zdrowia.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6201
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Nick   Juz niedlugo sie dowiemy, ze dzialania naszej obecnej wladzy sa tak skuteczne, ze w maju bezpiecznie pojdziemy do urn. Koniecznie w maju. przesuniecie terminu nie wchodzi w gre. albo w maju, albo korespondencyjnie (tez w maju). Ciekawe.
A tarcza antykryzysowa uratuje przedsiebiorstwa i dzieki temu firmy zatrudniajace ogromna czesc mieszkancow Bilgoraja zrezygnuja ze zwolnien.
Jak juz sobie tak marzymy to moze jeszcze latajacy dywan dla kazdego?
16 kwietnia 2020
+5
-3
Drakkar  do LBL2019   Narut tag hciau.Szóferen dokonau wyboró.Jag morzesz wontpici.
16 kwietnia 2020
+1
-2
LBL2019   To widać że sytuacja jest mocno obciążająca psychicznie, bo zakaz wstępu do lasu wymyślić mógł tylko ciężki pisowski dewiant.
16 kwietnia 2020
+10
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
7 stycznia 2021 Biłgoraj
Mateusz potrzebuje pomocy w walce z rakiem
Mateusz Filist z Biłgoraja walczy z guzem neuroendokrynnym. W 2020 roku musiał rozpocząć chemioterapię. Dojazdy, konsultacje, badania, leki, suplementy sporo kosztują, dlatego została zorganizowana zbiórka pieniędzy. Celem jest 35 tys. zł.
w sobotę, godzina 10:28 Różaniec
Szczeniaki czekają na swoje rodziny
w sobotę, godzina 15:16 Biłgoraj
Właściciel pilnie poszukiwany
w poniedziałek, godzina 11:36 Żurawnica
42-latek z powiatu oskarżony o zastrzelenie wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego
Skrupulatna i skuteczna praca dochodzeniowców z zamojskiej policji oraz śledczych z Prokuratury Okręgowej w Zamościu doprowadziła do ustalenia podejrzanego o zastrzelenie pozostającego pod ochroną gatunkową wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 42-latek z powiatu biłgorajskiego. Grozi mu do 5 lat więzienia.
w piątek, godzina 09:07 Biłgoraj
Noclegownia w Biłgoraju nie działa. Co z bezdomnymi?
dzisiaj, 11:25 Lubelszczyzna
Ponad 6 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce
6 stycznia 2021 Biłgoraj
Kapsuła czasu na biłgorajskim rynku
Po przebudowie biłgorajskiego Placu Wolności pojawił się właz z napisem "kapsuła czasu". Czemu będzie służyć to miejsce i co zostało lub zostanie schowane w środku?
w sobotę, godzina 09:06 Tereszpol
Ulga dla posiadaczy kompostowników
w czwartek, godzina 08:20 Huta Turobińska
Rekordowo przeładowany dostawczak
6 stycznia 2021 Nowa Wieś
Zrzutka na odbudowę domu po pożarze
Pan Leszek, mieszkaniec gminy Turobin stracił swój dobytek w pożarze. Z pomocą ruszyli przyjaciele i bliscy mężczyzny. Za pośrednictwem portalu zrzutka.pl zorganizowano zbiórkę pieniędzy na odbudowę domu.
w środę, godzina 10:02 Korytków Duży
Mężczyzna wpadł do studni
w środę, godzina 11:40 Gmina Księżpol
Zwłoki ujawnione w gminie Księżpol
10 stycznia 2021 Goraj
Gorajski kalendarz w stylu glamour
Kalendarz stylizowany na 2021 rok "Glamour w każdym wieku" wydawany przez Gminny Ośrodek Kultury w Goraju już jest dostępny! 9. edycja kalendarza została wydana w nakładzie 600 sztuk.
w piątek, godzina 11:21 Biłgoraj
Policjanci poszukują właścicieli jednośladów
we wtorek, godzina 11:33 Żurawnica
Nowe informacje o śmierci Kosego. Podejrzany przyznał się do winy?
8 stycznia 2021 Powiat
Mniej pożarów, więcej ofiar śmiertelnych
W minionym roku biłgorajscy strażacy interweniowali 930 razy. To o 113 więcej niż w 2019 roku. Spadła za to liczba pożarów. Niestety w ciągu ostatnich 12 miesięcy, podczas miejscowych zagrożeń życie straciło 9 osób.
w sobotę, godzina 10:55 Lubelszczyzna
Utrzymuje się liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2
9 stycznia 2021 Biłgoraj
Wandalizm w parku na Placu Wolności
w sobotę, godzina 18:49 Biłgoraj
Dostawa szczepionek do biłgorajskiego szpitala wstrzymana
Dziś (16 stycznia) dyrekcja biłgorajskiego szpitala otrzymała informację o wstrzymaniu dostaw szczepionek. Odwoływane są więc zapisy, które miały się odbyć w pierwszych trzech dniach przyszłego tygodnia. - W czwartek mam dostać 90 dawek na drogie szczepienie dla osób z grupy zero. Potem zobaczymy co dalej - mówi dyrektor szpitala Tomasz Kwiatkowski.
w sobotę, godzina 08:07 Frampol
Zakup wyposażenia dla OSP
w piątek, godzina 11:02 Lubelszczyzna
Prognoza zagrożeń meteorologicznych - w weekend nawet - 22°C
4 stycznia 2021 Biłgoraj
2020 rok w statystykach USC - więcej zgonów, mniej małżeństw
Biłgorajski Urząd Stanu Cywilnego podsumował już 2020 rok. Z przekazanych danych wynika, że w ubiegłym roku zanotowano najmniejszą liczbę urodzeń od co najmniej 5 lat, w ciągu minionych już 12 miesięcy zmarło więcej mieszkańców Biłgoraja niż się urodziło. Szczegółowe statystyki przedstawiamy poniżej.
dzisiaj, 07:12 Biłgoraj
Pandemia nie przeszkodziła w rozwijaniu czytelnictwa
we wtorek, godzina 09:22 Powiat
Policja ponawia apel o pomoc w poszukiwaniach
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl