Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2020.04.16 19:24 | aktualizacja: 2020.04.17 09:01

Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?

W czwartek, 16 kwietnia, Premier Mateusz Morawicki poinformował o nowych zasadach, które będą obowiązywać na terenie kraju od najbliższego poniedziałku, 20 kwietnia. Nie zostanie przedłużony zakaz wstępu do lasu, szkoły pozostaną jednak zamknięte. O czym jeszcze mówił Morawiecki podczas konferencji prasowej?
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?

Od dziś obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publiczne, na razie nie określono terminu, do kiedy będziemy nosić maseczki. Wiadomo za to, że będziemy mogli wejść do lasu, ale czy będziemy mogli skorzystać z usług fryzjerskich. M.in. o tych kwestiach mówił podczas czwartkowej konferencji, 16 kwietnia, szef rządu Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że obecna sytuacja jest mocno obciążająca psychicznie. - Ale jest sens w tym co robimy, bo kupujemy sobie czas poprzez te obostrzenia. Ten okresy był bardzo ważny, bo w dużym stopniu udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi przyrostami zachorowań. Dziś patrzymy na rzeczywistość obarczoną duża niepewnością - mówił szef rządu i podkreślił, że celem jest zbudowanie nowej rzeczywistości gospodarczej, dlatego zaproponowano nowe reguły:

- izolacja - chodzi o zachowanie właściwego dystansu, noszenie maseczek,
- identyfikacja - co ma na celu coraz lepsze badanie kto z kim miał kontakt, by wiedzieć, kto mógłby być potencjalnie zakażony,
- informatyzacja - jak najwięcej zdanej pracy, by nie wchodzić w kontakt między osobami.

Morawiecki wyjaśnił też, że od 20 kwietnia rząd przystępuje do nowego etapu (I ETAP), stopniowego zdejmowania obostrzeń, w ramach powrotu do nowej rzeczywistości:

- otwarcie lasów i parków, co nie jest zachętą do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach, a ma dać zwiększony komfort życia psychicznego,
- złagodzone przepisy w handlu - w sklepach do 100 m możliwość przebywania do 4 klientów na 1 kasę, powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 metrów powierzchni, pracownicy będą poddawani kontroli zdrowia
- kościoły - 1 osoba na 15 m2 przestrzeni
- wyjątek od obowiązku noszenia maseczek dla rolników
- zakaz poruszania się bez opieki osoby dorosłej dla osób do 13 roku życia

Nadal obowiązuje dystans między osobami, jak również zakaz zgromadzeń. Nie można także dalej korzystać z placów zabaw. Na razie zakłady fryzjerskie nie zostaną uruchomione, planowanie jest to dopiero w III etapie. Regulacje dotyczące obszaru edukacji są aktualne. Co z imprezami masowymi? Zniesienie zakazu organizacji nie jest na razie planowanie (nawet w III etapie). Nie jest też planowane otwarcie granic, co najmniej do 3 maja.

- Zakładając pewien bardziej optymistyczny wariant chcemy przedstawiać co tydzień kolejne etapy, w których będziemy zmniejszać obostrzenia, łagodzić, ale utrzymywać nowy system, reżim koronawirusa, który nakłada dodatkowe obowiązki. Będzie to oznaczało, że w zakładach przemysłowych będzie można świadczyć pracę przestrzegając warunki sanitarne, będziemy otwierać rzemiosło, później handel, na końcu usługi, a na samym końcu salony tatuażu, czy rehabilitacji - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że jesteśmy w sytuacji bez precedensu.

- Przedstawiamy 4 etapy dojścia do większej wolności, ale jeżeli szybciej będzie spadać krzywa zakażeń b ędzie można przyśpieszać etapy zdejmowanie obostrzeń. Dziś, walcząc z koronawirusem, musimy krok po kroku odzyskiwać teren. Dziś pokazujemy drogę, która musi oznaczać, że utrzymujemy dyscyplinę społeczną. Znajdujemy się w rzeczywistości która długo będzie jeszcze z nami, dlatego musimy nauczyć się z nią żyć - mówił Morawiecki i dodał: - Za nami trudny czas wyrzeczeń, ale przed nami trudny czas z nowymi obostrzeniami, choć widać wyraźnie, że społeczeństwo we właściwy sposób reaguje na wprowadzane zasady, walka z koronawirusem dziś się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że epidemia z całą pewnością się nie kończy, dlatego musimy nauczyć się żyć nowymi zasadami takimi jak zasłanianie twarzy, dezynfekowanie powierzchni, rąk, zachowywanie dystansu społecznego. - Od tego czy będziemy zachowywać reguły będzie zależeć kiedy będziemy przechodzić do kolejnych etapów. Nie możemy doprowadzić do tego, że gospodarka w kraju będzie w kiepskim stanie, bo doprowadzimy do tego, że ludzie będą umierali na inne choroby. Państwo musi funkcjonować i musimy mieć na leczenie środki - mówił Szumowski i stwierdził, że w ciągu roku, półtora, nie możemy pozwolić sobie na całkowitą izolację, stąd zasady, których musimy przestrzegać/

- Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, gdy zniknie epidemia - stwierdził szef resortu zdrowia i wyjaśnił, że na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły zostać zniesione na czas wakacji.

Kiedy będziemy mogli przestać nosić maseczki? - Jak będzie szczepionka - odpowiadał minister zdrowia.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Od poniedziałku nowe zasady. Co się zmieni?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5393
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Nick   Juz niedlugo sie dowiemy, ze dzialania naszej obecnej wladzy sa tak skuteczne, ze w maju bezpiecznie pojdziemy do urn. Koniecznie w maju. przesuniecie terminu nie wchodzi w gre. albo w maju, albo korespondencyjnie (tez w maju). Ciekawe.
A tarcza antykryzysowa uratuje przedsiebiorstwa i dzieki temu firmy zatrudniajace ogromna czesc mieszkancow Bilgoraja zrezygnuja ze zwolnien.
Jak juz sobie tak marzymy to moze jeszcze latajacy dywan dla kazdego?
16 kwietnia 2020
+5
-3
Drakkar  do LBL2019   Narut tag hciau.Szóferen dokonau wyboró.Jag morzesz wontpici.
16 kwietnia 2020
+1
-2
LBL2019   To widać że sytuacja jest mocno obciążająca psychicznie, bo zakaz wstępu do lasu wymyślić mógł tylko ciężki pisowski dewiant.
16 kwietnia 2020
+10
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 10:03 Lubelszczyzna
Nawet do 164 tys. zł dotacji dla przedsiębiorców
W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja poświęcona dotacjom unijnym dla mikro - i małych przedsiębiorstw oraz dla samozatrudnionych. Nabór wniosków ruszy w środę 15 lipca br. Z dofinansowania mogą skorzystać te firmy, które w sytuacji związanej z koronawirusem znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Unijne wsparcie wypłacać będzie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano 74 mln zł.
dzisiaj, 14:12 Biłgoraj
Starosta odpowiada na słowa burmistrza Biłgoraja
dzisiaj, 10:09 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja zdradza na kogo odda głos w wyborach
27 czerwca 2020 Diecezja
Zmiany w parafiach
W sobotę, 27 czerwca, podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
w poniedziałek, godzina 09:13 Biłgoraj
Akcja ratunkowa nad zalewem
dzisiaj, 13:24 Biłgoraj
"Wybierzmy cywilizację przyszłości"
28 czerwca 2020 Osuchy
76. rocznica bitwy pod Osuchami
W tym roku przypada 76. rocznica największej bitwy partyzanckiej Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej - bitwy pod Osuchami. W niedzielę, 28 czerwca na cmentarzu partyzanckim w Osuchach zorganizowano uroczystości rocznicowe.
dzisiaj, 17:27 Lubelszczyzna
13 nowych zakażeń i 13 ozdrowień
we wtorek, godzina 11:04 Biłgoraj
Szukamy właściciela psa
26 czerwca 2020 Biłgoraj
Nietypowe zakończenie roku szkolnego
W maseczkach, rękawiczkach, z zachowaniem dystansu i z własnymi długopisami odbierali dziś (26 czerwca) świadectwa uczniowie niektórych szkół w powiecie biłgorajskim. Inni ze swoimi wychowawcami spotkają się dopiero we wrześniu. Wszystko przez trwającą od marca pandemię i związane z nią obostrzenia.
dzisiaj, 09:05 Gmina Biłgoraj
Jest absolutorium dla wójta gminy Biłgoraj
w czwartek, godzina 12:32 Biłgoraj
#GaszynChallenge w SOS Wiosce Dziecięcej
w czwartek, godzina 15:54 Biłgoraj
"To są niezwykle ważne wybory"
Przekonywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wizyty w Biłgoraju. Spotkanie z szefem resortu odbyło się w czwartkowe popołudnie, 9 lipca, w Parku Solidarności. Ziobro przekonywał do oddania głosu na Andrzeja Dudę, wyliczając różnice między obecną głową państwa, a jego kontrkandydatem.
w środę, godzina 12:30 Księżpol
Na Jasną Górę rowerem
w czwartek, godzina 08:15 Biłgoraj
Pszczoły na dachu BCK
w poniedziałek, godzina 15:07 Biłgoraj
Poszukiwany i kolega z dopalaczami
W sobotni wieczór, 4 lipca, biłgorajscy kryminalni zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault. Za kierownicą siedział poszukiwany przez policjantów 34-latek. Razem z mężczyzną w pojeździe znajdował się 46-latek, u którego policjanci ujawnili i zabezpieczyli substancje, które jak wykazały wstępne testy były prawdopodobnie dopalaczami.
w poniedziałek, godzina 09:55 Biłgoraj
20-latek wjechał w betonowy słup, 15-letnia pasażerka trafiła do szpitala
dzisiaj, 09:41 Powiat
Drewniane płyty zamiast telefonu
1 lipca 2020 Lubelszczyzna
Porozumienie ws kolei. Jest szansa na budowę linii do Biłgoraja
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego podpisali porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli rozwoju transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny. Mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowych przystanków i linii kolejowych. Łatwiejsze będą codzienne podróże nie tylko po województwie. Pod znakiem zapytania zostaje możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej.
w czwartek, godzina 16:14 Lubelszczyzna
Nowe zakażenia SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
dzisiaj, 07:48 Lubelszczyzna
Nowy konkurs profrekwencyjny. Można zdobyć nawet 50 tys. zł
30 czerwca 2020 Biłgoraj
Oświadczenie szpitala ws. śmierci pacjentki
Dziś rano, 30 czerwca, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie przekazała informację o śmierci w biłgorajskim szpitalu 79-letniej pacjentki z infekcją COVID-19. Oświadczenie w tej sprawie wydał dyrektor placówki Tomasz Kwiatkowski.
w poniedziałek, godzina 12:32 Markowicze
Kolizja na trasie wojewódzkiej nr 835
w środę, godzina 07:17 Biłgoraj
Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl