Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2020.03.13 20:24 | aktualizacja: 2020.03.13 23:07

Przywrócone granice, zawieszony transport, ograniczona działalność galerii handlowych

W piątkowy wieczór, 13 marca, odbyła się konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego. Poinformował, że w Polsce wprowadzony zostaje stan zagrożenia epidemicznego. To daje możliwość wprowadzenia ograniczeń. - To nie jest decyzja spontaniczna, ani emocjonalna, to decyzja strategiczna - mówił Premier.
Przywrócone granice, zawieszony transport, ograniczona działalność galerii handlowych
Przywrócone granice, zawieszony transport, ograniczona działalność galerii handlowych

Każdego dnia odnotowywane są nowe przypadki zachorowań spowodowanych koronawirusem SARS-CoV2. Z tego powodu Rząd postanowił podjąć daleko idące kroki. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 13 marca.

Zgodnie z przekazaną informacją wprowadzony zostaje stan zagrożenia epidemicznego.

Co to oznacza? - To stan, który pozwala nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa - powiedział Mateusz Morawiecki.

Wprowadzone będą kontrole na wszystkich polskich granicach, można to określić jako tymczasowe przywrócenie granic najpierw na 10 dni, z możliwością przedłużenia o 20 dni, a później o kolejny miesiąc. - Polacy obywatele, po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. Państwo nie pozostawi ich samych. W obecnej sytuacji nie możemy pozwolić sobie na wpuszczanie cudzoziemców - mówił Premier. Wjazd do Polski będzie możliwy, ale procedury na granicach będą bardzo rygorystyczne. - To nie jest decyzja spontaniczna, ani emocjonalna, to decyzja strategiczna - podkreślił Morawiecki.

Obowiązywać będzie zatem tymczasowy zakaz wjazdu dla cudzoziemców. Granice pozostaną za to otwarte dla przepływu towarów. Nie ma podstaw, by obawiać się o braki w żywności. Nie ma potrzeby robienia zapasów. Jak podkreślał szef rządu wstrzymane będą też połączenia lotnicze, pasażerskie, ale także kolejowe. Te ograniczenia zostają wprowadzone o północy z soboty na niedzielę. - Tym samym zamykamy drzwi przed pandemią i chronimy polskich obywateli - mówił dalej Morawiecki.

Wewnątrzkrajowy ruch samochodowy, lotniczy i kolejowy zostaje utrzymany. Jak zapewniał Premier całkowicie bezpieczny jest sektor bankowy.

Od soboty, 14 marca, czyli już od północy ograniczona zostaje też działalność galerii handlowych. Pozostaną otwarte jedynie sklepy spożywcze, apteki, punkty usługowe, czy drogerie. Decyzją rządu, na 14 dni, wstrzymana będzie również działalność restauracji, klubów, barów, czy kasyn. Pozostaje jednak możliwość zamawiania jedzenia na wynos.

Kolejnym ograniczeniem jest to dotyczące gromadzenia się dużej ilości ludzi w jednym miejscu, maksymalnie może to być 50 osób. Ograniczenie ma charakter powszechny i dotyczy wszystkich miejsc.

- Proszę o zachowanie procedur bezpieczeństwa. To trudne decyzje, ale one pozwolą uniknąć jeszcze trudniejszych czasów - mówił Premier kraju i dodał: - Te rozwiązania to racjonalny kompromis między bezpieczeństwem a wygodą życia. Apelujemy też o zachowanie ścisłych zasad higieny. Przed nami czas społecznej próby, jestem pewien, że zdamy ten egzamin doskonale, wierzę, ze przejdziemy przez tą epidemię bezpieczniej niż większość krajów.

- To ostatni moment na zdecydowane działania, nie ma czasu na półśrodki. Czasem lek jest gorzki, a operacja bolesna, ale prowadzi do poprawy zdrowia, od tego jak się zachowamy w najbliższych dniach zależy los nas wszystkich. Nadal mamy szansę, jeśli zachowamy się odpowiedzialnie - dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Przywrócone granice, zawieszony transport, ograniczona działalność galerii handlowych, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2365
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
21 marca 2020 Powiat
Zachorowała młoda kobieta z pow. biłgorajskiego
Mamy kolejny potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Zakażona SARS-CoV-2 jest młoda kobieta z powiatu biłgorajskiego.
dzisiaj, 14:22 Biłgoraj
Zbyt wiele osób w kościele - zgłoszenie na KMZB
dzisiaj, 15:58 Powiat
Dwóch mężczyzn z powiatu chorych na COVID-19
w piątek, godzina 12:37 Powiat
W tym roku nie będzie tradycyjnej Wielkanocy
Ze względu na sytuację spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa Stolica Apostolska wydała wytyczne dotyczące obchodów Wielkanocy. Jak w tym roku będą wyglądały święta?
dzisiaj, 10:12 Biłgoraj
Koronawirus w biłgorajskiej komendzie?
dzisiaj, 11:52 Frampol
Zmiana decyzji dotyczącej targowiska we Frampolu
24 marca 2020 Kraj
Rząd wprowadza kolejne restrykcje
We wtorkowe popołudnie, 24 marca, odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Szef rządu przekazał informację o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które obowiązują już od dziś. Co nas czeka w najbliższych tygodniach?
dzisiaj, 08:12 Frampol
Targowisko we Frampolu otwarte
w poniedziałek, godzina 20:15 Biłgoraj
W Biłgoraju zmarł pacjent zakażony koronawirusem
26 marca 2020 Biłgoraj
Co z konkursem na dyrektora LO im. ONZ?
W lutym Starostwo Powiatowe w Biłgoraju ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora LO im. ONZ. Zarząd odstąpił jednak od rozstrzygnięcia konkursu, ale powierzył pełnienie obowiązków szefa placówki dotychczasowej wicedyrektor Jolancie Rycyk.
w środę, godzina 20:30 Lubelszczyzna
Lepsze wieści - tylko jeden nowy przypadek zakażenia
we wtorek, godzina 08:30 Biłgoraj
Izolatorium funkcjonuje w powiecie biłgorajskim
w sobotę, godzina 08:32 Biłgoraj
Targowiska zamknięte do odwołania
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym na miejskich targowiskach wprowadzono zakaz handlu, który obowiązywał do 25 marca. Z uwagi na stan epidemii podjęto decyzję o przedłużeniu ograniczenia.
w środę, godzina 09:20 Długi Kąt
Rozpalili ognisko wbrew zakazowi zgromadzeń
w środę, godzina 21:39 Lubelszczyzna
Piąta ofiara śmiertelna koronawirusa na Lubelszczyźnie
19 marca 2020 Biłgoraj
Lokalni przedsiębiorcy wspierają personel medyczny
Społeczność Biłgoraja i okolic jednoczy siły w walce z pandemią koronawirusa. Środki dezynfekujące, rękawiczki i maseczki - dla ochrony, a posiłki dla zregenerowania sił przekazują personelowi medycznemu lokalni przedsiębiorcy.
we wtorek, godzina 15:33 Gmina Biłgoraj
Odbiór śmieci w gminie Biłgoraj na nowych zasadach
w środę, godzina 12:35 Lubelszczyzna
"Zbliżamy się do najtrudniejszej sytuacji, dynamicznego wzrostu zakażonych"
20 marca 2020 Biłgoraj
Lekcje on-line
Od minionego poniedziałku trwa przerwa od zajęć w szkołach, ale jak podkreśla Ministerstwo Edukacji nie oznacza to przerwy od nauki. Teraz lekcje odbywają się on-line, nawet za pośrednictwem Youtube.
26 marca 2020 Powiat
SARS-CoV-2 u mieszkańca powiatu biłgorajskiego
w niedzielę, godzina 20:44 Lubelszczyzna
18 nowych zakażeń SARS-CoV-2 i 5 ozdrowieńców
25 marca 2020 Biłgoraj
Prokuratura wraca do pracy, pracownicy sądu kontynuują kwarantannę
We wtorek, 24 marca decyzją biłgorajskiego sanepidu Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju wznowiła działalność. Testy na obecność koronawirusa okazały się negatywne, dzięki czemu było możliwe skrócenie kwarantanny. Zawieszona pozostaje działalność biłgorajskiego sądu.
w niedzielę, godzina 10:06 Biłgoraj
Prawomocny wyrok za usiłowanie gwałtu i groźby
dzisiaj, 08:12 Gmina Biłgoraj
Określą kierunki rozwoju gminy
20 marca 2020 Kraj
Wprowadzono stan epidemii. Szkoły będą zamknięte do świąt
W piątkowy wieczór, 20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Przerwa od zajęć w szkołach została wydłużona do Wielkanocy. Ale to nie jedyna zmiana. Co oznacza stan epidemii?
26 marca 2020 Biłgoraj
Zmiana terminu odbioru odpadów
dzisiaj, 07:53 Kraj
Wsparcie z ZUS w ramach "tarczy antykryzysowej"
19 marca 2020 Jozefów
Spłonęło 20 arów nieużytków
W środę, 18 marca w Józefowie spłonęło 20 arów nieużytków rolnych. Sprawcą podpalenia okazał się 74-latek. Policjanci ukarali mężczyznę mandatem. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem wypalanie traw jest nielegalne i grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia wielu osobom, a także spowodowania dużych strat materialnych nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
w poniedziałek, godzina 18:12 Biłgoraj
Zrzutka na środki ochrony dla ratowników medycznych
dzisiaj, 07:29 Józefów
Biblioteka radzi czytelnikom
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl