Zespół Wokalno-Instrumentalny "Zawierucha" działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju i ¶ci¶le współpracuje z Zespołem Tańca Ludowego "Tanew". Do grupy należy młodzież w wieku powyżej 13 roku życia. Repertuar zespołu stanowi± tradycyjne piosenki i pie¶ni ludowe, zwi±zane zarówno z ziemi± biłgorajsk±, jak i z innymi regionami kraju.
Na przełomie stycznia i lutego, od pi±tku do niedzieli, sekcja wokalna grupy pod kierownictwem pani Kornelii Rudy brała udział w zajęciach, których celem było zaznajomienie młodzieży ze specyfik± tzw. ¶piewu białego. Jest to bardzo charakterystyczna technika wokalna, polegaj±ca na wydobywaniu naturalnej barwy głosu, oraz maksymalnym wzmacnianiu tego głosu przez wykorzystanie naturalnych rezonatorów znajduj±cych się w ciele człowieka.
Taka technika ¶piewu jest przykładem najbardziej archaicznej, tradycyjnej, słowiańskiej kultury muzycznej, a utwory wykonywane ¶piewem białym niejednokrotnie swoj± histori± sięgaj± nawet czasów przedchrze¶cijańskich. Muzyka tego typu była w minionych wiekach obecna na ziemi biłgorajskiej, a znane nam dzi¶ pie¶ni, które niegdy¶ ¶piewano m.in. podczas różnych obrzędów, w przeszło¶ci stanowiły ważny element kultury ludowej.
Warsztaty były prowadzone przez pana Stanisława Mazurka, znawcę historii muzyki i rekonstruktora dawnych instrumentów. Go¶ć przybył do Biłgoraja aż ze Szczecina, w którym prowadzi pracownię muzyczn± Ditonus.
- Celem zajęć było wzbogacenie naszego repertuaru o pie¶ni archaiczne, a także bliższe poznanie dawnej, ludowej obrzędowo¶ci. Jest to ważna czę¶ć kultury, któr± dzi¶ możemy rekonstruować m.in. dzięki nagraniom utworów znanej ¶piewaczki ludowej Anny Malec, a także dzięki zapisom takich etnografów, jak Oskar Kolberg i Józef Sokołowski. Poza tym uważam, że zajęcia w zespołach "Tanew" i "Zawierucha" powinny spełniać swojego rodzaju misję. Oznacza to, że maj± być nie tylko miłym sposobem spędzania czasu, ale musz± również uczyć młodzież zagadnień zwi±zanych z kultur± polsk± i kultur± regionaln±. Członkowie zespołu w ostatnich dniach zajmowali się nie tylko ¶piewem białym, ale też dowiedzieli się, jak szerok± i trudni± dziedzin± jest historia muzyki, czym jest archeomuzykologia itp. - mówi Kornelia Rudy, kierownik sekcji wokalnej "Zawieruchy" i organizator warsztatów.
W ramach zajęć członkowie zespołu oraz go¶ć zostali oprowadzeni po Zagrodzie Sitarskiej, a ponadto mieli okazję spotkać się ze Sławomirem Niemcem, który przybliżył historię i zasadę działania ludowego instrumentu - suki biłgorajskiej - oraz zaprezentował, jak się na tym instrumencie wykonuje muzykę.
Nabór do zespołu "Zawierucha" trwa cały rok. Młodzież zainteresowana udziałem w zajęciach może zgłosić się do Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.