Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2020.01.29 17:31 | aktualizacja: 2020.01.29 17:45

Nośmy maski, wstydźmy się "kopciuchów"

- W styczniu nie było ani jednego dnia, w którym normy jakości powietrza w Biłgoraju byłyby zachowane - mówił podczas styczniowej sesji burmistrz Janusz Rosłan i apelował o zakładanie masek ochronnych. Włodarz zachęcał też do wymiany źródeł ciepła, stosowna uchwała, zakładają możliwość otrzymania środków na ten cel została podjęta jednogłośnie.
Nośmy maski, wstydźmy się "kopciuchów"
Nośmy maski, wstydźmy się "kopciuchów"

Uchwała dotycząca zasad udzielania osobom fizycznym dotacji na dofinansowanie przedsięwzięć służących ochronie powietrza zakłada możliwość otrzymania środków na trwałą likwidację dotychczasowych źródeł ogrzewania opartych na paliwach stałych i ich zamianie na: kondensacyjny kocioł gazowy zasilany gazem z sieci lub własnego zbiornika, indywidualne źródło ogrzewania zasilane energią elektryczną, pompy ciepła, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, indywidualne źródło ogrzewania zasilane biomas o parametrach co najmniej jak dla kotłów klasy 5.

W przypadku, gdy nieruchomość ogrzewana jest nisko sprawnym kotłem gazowym, dotacja może zostać przyznana na wymianę na jedno z wymienionych wyżej źródeł ogrzewania, pod warunkiem likwidacji źródła opartego na paliwie stałym. Dofinansowaniem nie są objęte grzejniki oraz instalacje doprowadzające i odprowadzające do nich czynnik grzewczy, jak również zasobniki na ciepłą wodę użytkową.

Uchwała w dotychczasowym brzemieniu wykluczała możliwość ubiegania się o dofinansowanie do zakupu nowoczesnych urządzeń grzewczych przez osoby korzystające do celów grzewczych z gazu ziemnego, gazu propan - butan. - Mieszkańcy posiadają urządzenia o przestarzałej technologii, zużywające znacznie większe ilości gazu od nowoczesnych, a przez to nieekonomiczne w użytkowaniu Są przypadki, że mieszkańcy ci, którzy przy zmianie starego źródła ogrzewania na nowe, decydują się na zakup kotłów na paliwa stałe, a tym samym przyczyniają się do pogarszania jakości powietrza. Mają też poczucie niesprawiedliwości, że jako osoby, które od lat nie zanieczyszczają w tak znacznym stopniu powietrza, nie mogą skorzystać z pomocy miasta przy wymianie starego źródła ogrzewania - argumentował konieczność przyjęcia zmian burmistrz Janusz Rosłan.

Jak podkreślał włodarz takie działania podejmowane przez samorząd są bardzo ważne. - Pomimo tego, że funkcjonują dwa programy - rządowy i nasz wymiany kotłów powietrze w Biłgoraju jest w dalszym ciągu fatalne, ilość pyłu w powietrzu to nie są już tylko wartości groźne dla zdrowia, ale i zagrażające życiu. Dopóki mieszkańcy nie zastosują się do apelu i nie wymienią źródeł ciepła zachęcam, by w trosce o zdrowie nosili maski chroniące przed wdychaniem tych groźnych dla zdrowia pyłów. W styczniu nie było ani jednego dnia, w którym normy byłyby zachowane, przekroczenie wynosiło od 200 do 500%. To naprawdę bardzo poważna sprawa, cieszę się, że nastawienie mieszkańców się zmienia. Słyszę od mieszkańców: "Panie burmistrz, co zrobić, bo w tej chwili wstydzę się rozpalać mojego kopciucha, rozpalam jak jest ciemno, żeby ludzie nie widzieli, że z mojego komina leci czarny dym". To już dobrze jeśli się ludzie tego wstydzą - podsumował Rosłan.

Radni podjęli wymienioną uchwałę jednogłośnie.

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Nośmy maski, wstydźmy się "kopciuchów", 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6162
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
fala   Czy Miasto będzie rozdawać te maski? Jeśli tak to kiedy ?
7 lutego 2020
+1
-0
Grzegorz z Chetyna   Są w naszym mieście (i nie tylko) takie osoby, co nigdy "masek" nie zdejmują... :(
1 lutego 2020
+3
-4
Drakkar   Szanowny panie Burmistrzu wychodzi na to iż żaden urzędnik,radny tudzież żaden z ekoterorrlogów nie wpadł na pomysł dopłat na wymianę starych pieców gazowych.Dopiero po komentarzach z forum zapewne biłgorajskiej okazało się że jednak można.Internet(jeden komentarz)1:0 urzędnicy i radni?
1 lutego 2020
+1
-4
Drakkar   1.Ulotki wydrukować.
2.Zatrudnić ulotkarzy.
3.Nieść wieść po mieście.
4.Lub też Straż Miejską co by się ulotki przy okazji zwróciły oraz ich praca.
https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Community/Tylko-CHAM-parkuje-na-chodniku-w-Bi%C5%82goraju-380252955507575/
29 stycznia 2020
+1
-6
Drakkar   Jak palić czysto,wydajnie i ekonomicznie w piecu węglowym,kuchni węglowej,piecu kaflowym.Nie marznij,nie kopć,zaoszczędź opał i pieniądze.
Czyste ogrzewanie
https://czysteogrzewanie.pl/
Ogień bez dymu
https://www.facebook.com/OgienBezDymu/?ref=py_c
Kominiarz radzi

Porównanie sposobów palenia w piecu

Pokazy od Straży Miejskiej


You Tube
https://www.youtube.com/results?search_query=metoda+palenia+od+g%C3%B3ry
Ulotki i plakaty
https://czysteogrzewanie.pl/promocja/ulotki-i-plakaty/
29 stycznia 2020
+3
-5
krzysztofpa   Czy ktoś potwierdzi że nowym dyrektorem ONZ-u ma zostać pan Mirek ten od 1 głosu w wyborach ? Czy jest to tylko dziennikarska kaczka ?
29 stycznia 2020
+3
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 czerwca 2024 Biłgoraj
Wyjątkowy jubileusz w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
40 lat temu w Biłgoraju powstała pierwsza w Polsce Wioska Dziecięca SOS. Uroczyste obchody jubileuszu, z udziałem władz lokalnych, Zarządu SOS Wiosek Dziecięcych, a także obecnych i byłych pracowników i wychowanków, zorganizowano w czwartek 6 czerwca.
we wtorek, godzina 19:02 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
dzisiaj, 13:16 Biłgoraj
Biłgoraj w drodze do św. Antoniego
dzisiaj, 20:58 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
w piątek, godzina 08:26 Biłgoraj
Spektakularny sukces ucznia ONZ-etu
dzisiaj, 10:33 Lubelszczyzna
Natychmiastowe stawiennictwo żołnierzy 2 LBOT
w czwartek, godzina 08:27 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
dzisiaj, 09:32 Biłgoraj
Seniorzy aktywnie
w czwartek, godzina 11:16 Biszcza
Dwudniowe manewry w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
w czwartek, godzina 21:13 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
w piątek, godzina 14:31 Kraj
Ważne zmiany w programie "Czyste Powietrze"
w piątek, godzina 11:55 Biłgoraj
Olimpiada w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 15:40 Biłgoraj
To najlepsi sportowcy w powiecie [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 12 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju zorganizowano Podsumowanie Roku Sportowego 2023/2024. Podczas wydarzenia najlepsi w sporcie szkolnym odebrali dyplomy i puchary. Uhonorowano także nauczycieli i działaczy.
2 czerwca 2024 Okrągłe
Turniej Wsi 2024 [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
dzisiaj, 09:52 Lekkoatletyka
Mistrzynie województwa z I LO im. ONZ
w piątek, godzina 09:25 Biłgoraj
Nietrzeźwy kierujący zatrzymany dzięki reakcji świadka
Dzięki reakcji świadka 57 - latek, który wsiadł za kierownicę Peugeota mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu stanie przed sądem. Oprócz dotychczasowych konsekwencji prawnych jakie grożą za jazdę "na podwójnym gazie" sąd może również orzec o przepadku należącego do niego pojazdu
w czwartek, godzina 09:08 Biłgoraj
I LO im. ONZ w czołówce w kraju
we wtorek, godzina 10:03 Obsza
Ostatni dzwonek na przekazanie stanu wodomierza
w poniedziałek, godzina 06:06 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
w piątek, godzina 13:22 Tereszpol-Kukiełki
Jednostka OSP z powiatu będzie miała nowy wóz
6 czerwca 2024 Goraj
Oficjalne powitanie nowej sekretarz
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl