Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2020.01.29 17:31 | aktualizacja: 2020.01.29 17:45

Nośmy maski, wstydźmy się "kopciuchów"

- W styczniu nie było ani jednego dnia, w którym normy jakości powietrza w Biłgoraju byłyby zachowane - mówił podczas styczniowej sesji burmistrz Janusz Rosłan i apelował o zakładanie masek ochronnych. Włodarz zachęcał też do wymiany źródeł ciepła, stosowna uchwała, zakładają możliwość otrzymania środków na ten cel została podjęta jednogłośnie.
Nośmy maski, wstydźmy się "kopciuchów"
Nośmy maski, wstydźmy się "kopciuchów"

Uchwała dotycząca zasad udzielania osobom fizycznym dotacji na dofinansowanie przedsięwzięć służących ochronie powietrza zakłada możliwość otrzymania środków na trwałą likwidację dotychczasowych źródeł ogrzewania opartych na paliwach stałych i ich zamianie na: kondensacyjny kocioł gazowy zasilany gazem z sieci lub własnego zbiornika, indywidualne źródło ogrzewania zasilane energią elektryczną, pompy ciepła, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, indywidualne źródło ogrzewania zasilane biomas o parametrach co najmniej jak dla kotłów klasy 5.

W przypadku, gdy nieruchomość ogrzewana jest nisko sprawnym kotłem gazowym, dotacja może zostać przyznana na wymianę na jedno z wymienionych wyżej źródeł ogrzewania, pod warunkiem likwidacji źródła opartego na paliwie stałym. Dofinansowaniem nie są objęte grzejniki oraz instalacje doprowadzające i odprowadzające do nich czynnik grzewczy, jak również zasobniki na ciepłą wodę użytkową.

Uchwała w dotychczasowym brzemieniu wykluczała możliwość ubiegania się o dofinansowanie do zakupu nowoczesnych urządzeń grzewczych przez osoby korzystające do celów grzewczych z gazu ziemnego, gazu propan - butan. - Mieszkańcy posiadają urządzenia o przestarzałej technologii, zużywające znacznie większe ilości gazu od nowoczesnych, a przez to nieekonomiczne w użytkowaniu Są przypadki, że mieszkańcy ci, którzy przy zmianie starego źródła ogrzewania na nowe, decydują się na zakup kotłów na paliwa stałe, a tym samym przyczyniają się do pogarszania jakości powietrza. Mają też poczucie niesprawiedliwości, że jako osoby, które od lat nie zanieczyszczają w tak znacznym stopniu powietrza, nie mogą skorzystać z pomocy miasta przy wymianie starego źródła ogrzewania - argumentował konieczność przyjęcia zmian burmistrz Janusz Rosłan.

Jak podkreślał włodarz takie działania podejmowane przez samorząd są bardzo ważne. - Pomimo tego, że funkcjonują dwa programy - rządowy i nasz wymiany kotłów powietrze w Biłgoraju jest w dalszym ciągu fatalne, ilość pyłu w powietrzu to nie są już tylko wartości groźne dla zdrowia, ale i zagrażające życiu. Dopóki mieszkańcy nie zastosują się do apelu i nie wymienią źródeł ciepła zachęcam, by w trosce o zdrowie nosili maski chroniące przed wdychaniem tych groźnych dla zdrowia pyłów. W styczniu nie było ani jednego dnia, w którym normy byłyby zachowane, przekroczenie wynosiło od 200 do 500%. To naprawdę bardzo poważna sprawa, cieszę się, że nastawienie mieszkańców się zmienia. Słyszę od mieszkańców: "Panie burmistrz, co zrobić, bo w tej chwili wstydzę się rozpalać mojego kopciucha, rozpalam jak jest ciemno, żeby ludzie nie widzieli, że z mojego komina leci czarny dym". To już dobrze jeśli się ludzie tego wstydzą - podsumował Rosłan.

Radni podjęli wymienioną uchwałę jednogłośnie.

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Nośmy maski, wstydźmy się "kopciuchów", 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5011
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
fala   Czy Miasto będzie rozdawać te maski? Jeśli tak to kiedy ?
7 lutego 2020
+1
-0
Grzegorz z Chetyna   Są w naszym mieście (i nie tylko) takie osoby, co nigdy "masek" nie zdejmują... :(
1 lutego 2020
+3
-4
Drakkar   Szanowny panie Burmistrzu wychodzi na to iż żaden urzędnik,radny tudzież żaden z ekoterorrlogów nie wpadł na pomysł dopłat na wymianę starych pieców gazowych.Dopiero po komentarzach z forum zapewne biłgorajskiej okazało się że jednak można.Internet(jeden komentarz)1:0 urzędnicy i radni?
1 lutego 2020
+1
-4
Drakkar   1.Ulotki wydrukować.
2.Zatrudnić ulotkarzy.
3.Nieść wieść po mieście.
4.Lub też Straż Miejską co by się ulotki przy okazji zwróciły oraz ich praca.
https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Community/Tylko-CHAM-parkuje-na-chodniku-w-Bi%C5%82goraju-380252955507575/
29 stycznia 2020
+1
-6
Drakkar   Jak palić czysto,wydajnie i ekonomicznie w piecu węglowym,kuchni węglowej,piecu kaflowym.Nie marznij,nie kopć,zaoszczędź opał i pieniądze.
Czyste ogrzewanie
https://czysteogrzewanie.pl/
Ogień bez dymu
https://www.facebook.com/OgienBezDymu/?ref=py_c
Kominiarz radzi

Porównanie sposobów palenia w piecu

Pokazy od Straży Miejskiej


You Tube
https://www.youtube.com/results?search_query=metoda+palenia+od+g%C3%B3ry
Ulotki i plakaty
https://czysteogrzewanie.pl/promocja/ulotki-i-plakaty/
29 stycznia 2020
+3
-5
krzysztofpa   Czy ktoś potwierdzi że nowym dyrektorem ONZ-u ma zostać pan Mirek ten od 1 głosu w wyborach ? Czy jest to tylko dziennikarska kaczka ?
29 stycznia 2020
+3
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 17:36 Teodorówka
Mieszkańcy trzech gmin mogą korzystać z nowych dróg
Mieszkańcy północnej części powiatu mogą korzystać z 18 km przebudowanych dróg. Zadanie współfinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych kosztowało ponad 6,6 mln zł. Uroczyste otwarcie nowo wyremontowanych dróg powiatowych miało miejsce w piątkowe popołudnie, 25 września.
dzisiaj, 09:51 Gmina Biłgoraj
Ścigali pojazd, zajeżdżali drogę
we wtorek, godzina 13:58 Biłgoraj
Zderzenie bmw z oplem
w czwartek, godzina 10:43 Biłgoraj
Pracownica DPS przyszła do pracy kompletnie pijana. Miała 3,5 promila
53-letnia kobieta, pracująca w jednym z biłgorajskich Domów Pomocy Społecznej przyszła do pracy kompletnie pijana. Fakt ten zgłoszony został policji. Pracownica już została zwolniona.
w poniedziałek, godzina 15:03 Biłgoraj
Niebezpieczny ładunek w LO im. ONZ?
dzisiaj, 08:09 Powiat
Powiatowy Dzień Olimpijczyka
18 września 2020 Biłgoraj
Alarm bombowy w Starostwie. Ewakuowano ponad 100 osób [AKTUALIZACJA]
Dziś rano (piątek, 18 września) pracownica Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odebrała maila z informacją o podłożeniu w budynku niebezpiecznego ładunku. Natychmiast została podjęta decyzja o ewakuacji pracowników. Obecnie trwa akcja policji i straży pożarnej.
dzisiaj, 07:45 Tarnogród
Uroczystości upamiętniające wydarzenia w Bramie Korchowskiej
we wtorek, godzina 10:04 Biłgoraj
27-latek oszukany podczas internetowych zakupów
21 września 2020 Biłgoraj
Urzędnicy na kwarantannie, w tym burmistrz Biłgoraja
Koronawirus SARS-CoV-2 został wykryty u pracownika Urzędu Miasta w Biłgoraju. W związku z tym część urzędników trafiła na kwarantannę. Wśród nich jest burmistrz Janusz Rosłan.
we wtorek, godzina 11:21 Lubelszczyzna
Najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2
w piątek, godzina 09:33 Biszcza
Alarm bombowy w powiecie [AKTUALIZACJA]
19 września 2020 Biłgoraj
Nowy termin zakończenia rewitalizacji Placu Wolności
Trwają prace przy przebudowie Placu Wolności i budynku Urzędu Miasta w Biłgoraju. Zadanie miało być gotowe do końca września. Już wiadomo, że terminu nie uda się dotrzymać. Została wyznaczona nowa data zakończenia prac.
w poniedziałek, godzina 09:27 Korczów
Ponad 100 km/h przez Korczów
we wtorek, godzina 08:20 Powiat
W powiecie nadal funkcjonuje izolatorium?
23 września 2020 Biłgoraj
Ponad 5 mln zł dla biłgorajskich szkół
Dzięki funduszom europejskim szkoły z naszego regionu postawią na kształcenie zawodowe. We wtorek, 22 września, marszałek województwa Jarosław Stawiarski uroczyście podpisał z siedmioma beneficjentami pierwsze umowy na realizację takich inwestycji. W ramach Działania 12.4 Kształcenie zawodowe z RPO WL wsparcie uzyskało w sumie 31 projektów. Dofinansowanie z UE wyniosło w nich niemal 81,7 mln zł. Pieniądze otrzymają także biłgorajskie szkoły.
23 września 2020 Biłgoraj
Udało się. Owczarki znalazły nowy dom
w poniedziałek, godzina 09:05 Tarnogród
Zderzenie toyoty z ciągnikiem. Traktorzysta był pijany
w niedzielę, godzina 15:00 Biszcza
Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi - gala podsumowująca
Od czwartku, 24 września, na terenie powiatu biłgorajskiego trwała Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się na Lubelszczyźnie. W niedzielne przedpołudnie, 27 września, zorganizowano galę podsumowującą projekt.
w niedzielę, godzina 08:09 Biłgoraj
Konkurs "Stołówka z klasą" podsumowany. Jedna powstała w Biłgoraju
w sobotę, godzina 10:45 Lubelszczyzna
Młoda kobieta z powiatu zakażona SARS-CoV-2
w poniedziałek, godzina 14:14 Biłgoraj
Powiatowe Podsumowanie Roku Sportowego
W poniedziałkowe popołudnie, 28 września, w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się uroczyste podsumowanie roku w sporcie szkolnym. Najlepsi otrzymali puchary i dyplomy.
we wtorek, godzina 07:38 Lubelszczyzna
Przysięga i promocja w święto Terytorialsów
w czwartek, godzina 14:43 Smólsko Duże
64-latka wybrała się na grzyby. Teraz poszukuje jej policja [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl