Jakie elementy musi zawierać umowa deweloperska?
Umowa deweloperska sporządzona u notariusza ma na celu przede wszystkim ochronę interesów nabywcy lokalu mieszkalnego. Przepisy polskiego prawa regulują elementy, które musi zawierać każda umowa deweloperska. Są to między innymi:
- termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji;
- opis nieruchomości, na której zostanie wybudowany lokal lub dom - informacje dotyczące hipoteki lub służebności;
- szczegółowy opis lokali - m.in. ich metraże, liczba pokoi;
- termin przeniesienia własności;
- strony umowy - kto sprzedaje i kto kupuje;
- cena;
- termin płatności za zakup nieruchomości;
- termin przekazania lokalu.
Więcej informacji dotyczących formalności związanych z umową deweloperską można znaleźć na stronie https://www.umowadeweloperska.pl/.
W jakich sytuacjach nie podpisuje się umowy deweloperskiej?
Istnieją sytuacje, które nie wymagają dokumentowania sprzedaży obiektu umową deweloperską. Do takich sytuacji zaliczyć można kupno garażu, komórki lokatorskiej. Dzieje się tak również wtedy, gdy kupującym nie jest osoba indywidualna, lecz firma.
Umowa przedwstępna - kiedy ją podpisać i co daje?
Wśród rodzajów umów, jakie mogą podpisać kupujący i sprzedający nieruchomość, znajduje się także umowa przedwstępna, która pozwala klientowi zarezerwować wybrany lokal mieszkalny do czasu podpisania umowy deweloperskiej. Stanowi też zobowiązanie obu stron do podpisania umowy deweloperskiej w późniejszym terminie.
W tego rodzaju dokumencie muszą znaleźć się informacje takie jak:
- cena - może zostać określona ryczałtem;
- metraż - klient w czasie odbioru technicznego mieszkania powinien zweryfikować stan faktyczny z danymi, które znajdowały się w umowie przedwstępnej;
- płatność końcowa - warto uwzględnić formę oraz termin płatności za zakup inwestycji.
Która ze stron wybiera notariusza do sporządzenia umowy deweloperskiej?
Praktyka w tym zakresie bywa różna. Najczęściej jednak kancelarię notarialną wybiera deweloper. Koszty związane z udokumentowaniem momentu sprzedaży nieruchomości są dość niewielkie i zamykają się w okolicy kilkuset złotych.
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Jeszcze przed powierzeniem deweloperowi pieniędzy, warto sprawdzić, czy dany podmiot jest zrzeszony w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Ważny jest również odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, a także opinie klientów, którzy w przeszłości kupili już mieszkanie od danego dewelopera. Klient ma również prawo do obejrzenia prospektu informacyjnego dotyczącego danej inwestycji, którą podmiot wykonawczy realizujący budowę ma obowiązek sporządzić i okazać nabywcy.