Dużo rozmawiaj z dzieckiem
Jak zachęcić dziecko do nauki - to zdanie kołacze się w głowie każdego rodzica, na szczęście odpowiedzi nie trzeba szukać daleko. Pierwszą, podstawową zasadą jest to, aby z dzieckiem rozmawiać. Jeśli zaniedbasz rozmowę z nim, poczuje się nieważne. Mowa tutaj nie tylko o prowadzeniu mądrych rozmów o tym, dlaczego warto się uczyć. Nie, pamiętaj, żeby z dzieckiem rozmawiać na wszystkie możliwe tematy. Dzięki temu zbudujesz dobrą relację i sprawisz, że dziecko będzie ci ufało. Rozmowy o nauce będą naturalnym przedłużeniem Waszych codziennych rozmów i dziecko przekona się, że może i powinno Ci zaufać również w tej kwestii.
Znajdź czas na zabawę z dzieckiem, znajdź czas dla dzieckaCzy nie wydaje się to dziwne, że piszemy o zabawie, a przecież artykuł ma zasugerować, jak zachęcić dziecko do nauki? Otóż nie. Pamiętaj o tym, żeby poświęcać dziecku jak najwięcej czasu: aby wspólnie się z nim bawić, budować z klocków, chodzić na spacery. W ten sposób wytworzysz w nim przekonanie, że to, co razem robicie, jest wartościowe i prawdziwe. Dziecko będzie wiedziało, że poświęcasz mu dużo uwagi i czasu - zarówno na zabawę, jak i na naukę i obowiązki.
Wyznaczcie odpowiedni czas na naukę
Jeśli szukasz praktycznych sposobów na to, jak zachęcić dziecko do nauki, to poniżej podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.
Ustal razem z dzieckiem odpowiedni czas do nauki oraz to, ile ma ona trwać. Taka strategia bardzo dobrze sprawdza się, ponieważ dzieci lubią mieć określone ramy, wedle których funkcjonują. Dzieci nie traktują ram czasowych jako ograniczenia, co więcej, dzięki nim sprawniej się uczą, starają się dobrze wykorzystać czas, by potem móc się swobodnie pobawić odpocząć.
Powiedz dziecku o wymiernych korzyściach płynących z nauki
Dzieci potrafią pięknie myśleć i analizować. Staraj się tłumaczyć dziecku w prosty, ale nie dziecinny sposób, do czego w przyszłości będzie mogło wykorzystać zdobytą wiedzę. Nieustanne odwoływanie się do wysokich zarobków naprawdę nie robi na dzieciach aż tak dużego wrażenia. Lepszy efekt osiągniesz, gdy opowiesz dziecku, co może osiągnąć przy pomocy środków finansowych. Rozbudź jego wyobraźnię i głód zdobywania wiedzy, doświadczeń i wrażeń - czyli to wszystko, co całkowicie przewyższa materialne posiadanie dużej sumy na koncie bankowym.
Pokazuj praktyczną stronę nauki
Praktyczny wymiar nauki jest czymś, co stanowi dobrą zachętę dla większości dzieci. Nic tak dobrze nie mobilizuje do zdobywania wiedzy, jak fakt, że można ją wykorzystać w życiu codziennym. Jeśli dziecko uczy się o zjawiskach fizycznych, postaraj się odnaleźć i pokazać mu takie zjawiska w życiu codziennym. Wyszukuj muzea, miejsca edukacyjne, które oferują ciekawy i bogaty program doświadczeń dla najmłodszych. Wiemy, że takie miejsca cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród dzieci.
Pamiętaj o najważniejszym: nie krzycz, nie krytykujJako ostatni punkt zostawiliśmy coś, co mamy nadzieję jest znane każdemu rodzicowi i wcale nie musimy o tym przypominać. Nie krzycz na dziecko i nie krytykuj go, jeśli coś mu nie wyjdzie, jeśli czegoś nie umie. Pamiętaj, że to dziecko, które dopiero wszystkiego się uczy, ma otwarty i wrażliwy na krytykę umysł. Motywuj i zachęcaj je dobrym słowem i uśmiechem - to z pewnością okaże się lepszą strategią, niż podniesiony głos i cierpka krytyka.