Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.11.03 09:04

Zmiana opłat za samorządowy żłobek

Podczas październikowej sesji Rady Miasta Biłgoraja poruszony został temat opłat za pobyt dziecka w samorządowym żłobku. Ustalono stałą miesięczną opłatę w wymiarze do 10 godzin dziennie oraz za każdą kolejną godzinę, jak również za wyżywienie dziecka. Uchwała wejdzie w życie już w 2020 roku. Sprawdź szczegóły.
Zmiana opłat za samorządowy żłobek
Zmiana opłat za samorządowy żłobek

Temat opłat za pobyt dziecka w samorządowym żłobku poruszono podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbyła się w środowe popołudnie, 30 października. Radni dyskutowali nad uchwałą w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt oraz maksymalnej wysokości opłaty za jego wyżywienie.

- Ustala się stałą, miesięczną opłatę za pobyt dziecka w Samorządowym Żłobku w Biłgoraju w wymiarze do 10 godzin dziennie, w wysokości 17% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie odrębnych przepisów. W przypadku nieobecności dziecka w żłobku wysokość opłaty za pobyt nie ulega zmianie, bez względu na liczbę dni nieobecności, chyba że w okresie nieobecności uczęszczającego do żłobka dziecka na jego miejsce, zostanie przyjęte inne dziecko, w pierwszej kolejności zgodnie z lista dzieci oczekujących na miejsce w żłobku. Opłatę za pobyt, rozdziela się proporcjonalnie do pobytu każdego dziecka w żłobku - czytamy w uchwale.

Ustalono też opłatę za wydłużony pobyt dziecka w żłobku ponad 10-godzinny wymiar dzienny w wysokości 15 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki. M aksymalna wysokość opłaty dziennej za wyżywienie dziecka objętego opieką w żłobku to 10 zł za każdy dzień korzystania z posiłków.

Radny Jacek Piskorski miał wątpliwości co do opłaty za wyżywienie podczas nieobecności dziecka w placówce. Wiceburmistrz Jarosław Bondyra wyjaśniał, że opłata ta naliczana jest w oparciu o ilość obecności i podlega zwrotowi w kolejnym miesiącu z formie odpisu od należności. Jednak, by nie ponosić kosztów wyżywienia rodzice zobowiązani są do poinformowania placówki o nieobecności dziecka do godz. 8 rano danego dnia.

Opłata powinna być tak skalkulowana, by w pewnym stopniu uwzględniać również tzw. gotowość żłobka do świadczenia usług. Zaproponowana stawka opłaty za pobyt dziecka w żłobku została ustalona w efekcie analizy sytuacji organizacyjno - ekonomicznej żłobka, liczby dzieci, liczby miejsc, godzin otwarcia, czasu pobytu dzieci w żłobku oraz kosztów funkcjonowania żłobka. Uzasadnieniem dla zmian w zakresie odpłatności jest fakt, iż obowiązująca niezmiennie od dnia 01.09.2016 roku stawka opłaty za pobyt dziecka w żłobku w wysokości 1,50 zł za 1 godzinę nie pokrywa nawet w połowie wydatków ściśle związanych z pobytem dzieci, ponoszonych przez Samorządowy Żłobek w Biłgoraju, przy jednoczesnym wzroście kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę (2016-1 850 zł brutto, 2019 -2 250 zł brutto).

Do kosztów związanych z pobytem dziecka w żłobku nie wlicza się kosztów pozostałych: remontów, inwestycji, zakupu usług telefonicznych, internetowych, podatków i opłat administracyjnych, zakupu usług pozostałych, wydatki i zakupy inwestycyjne, itp. Do kosztów powyższych nie wliczono również wydatków na środki żywności, za które płacą rodzice/opiekunowie dzieci w postaci opłaty za wyżywienie, która w chwili obecnej wynosi 6 zł dziennie.

Reasumując, miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku to ok. 1 067 zł, z tego rodzice w chwili obecnej powinni wpłacać 315 zł opłaty stałej (14 % najniższego wynagrodzenia za pracę) oraz 6 zł dziennie kosztów żywienia. Łącznie jest to ok. 441 zł miesięcznie (do obliczeń przyjęto, że miesiąc ma 21 dni roboczych, a dziecko przebywa w żłobku 10 godzin dziennie), pozostała kwota stanowi obciążenie budżetu miasta.

Za podjęciem uchwały zagłosowało 17 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu w związku z czym uchwała została przyjęta. Zmiany wejdą w życie wraz z początkiem 2020 roku.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Zmiana opłat za samorządowy żłobek, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2028
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl