Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.10.22 08:09 | aktualizacja: 2019.10.22 09:43

Mediacja - sposób na pozasądowe rozwiązywanie sporów

To nie terapia, ani próba pogodzenia zwaśnionych stron na siłę, to możliwość porozumienia się w obecności obcej, niezaangażowanej w konflikt osoby. Tak wyglądają mediacje. Dlatego warto korzystać z tej możliwości. O tym jak podejść do zagadnienia mediacji i co może pozytywnego przynieść rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w połowie października, w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju.
Mediacja - sposób na pozasądowe rozwiązywanie sporów
Mediacja - sposób na pozasądowe rozwiązywanie sporów

- Mediacja jest to metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensu. Proces ten ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny - wyjaśnia mediator Ilona Dzido.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji w ubiegłym tygodniu biłgorajski Sąd Rejonowy wraz z Roztoczańskim Centrum Mediacji zaprosili na spotkanie promujące ideę mediacji. Niestety spotkanie, które odbyło się w siedzibie sądu nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. A warto wiedzieć, jak korzystać z pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów, gdzie się zwrócić i jak takie spotkanie z mediatorem powinno wyglądać.

- Jest wiele korzyści wynikających z mediacji. Przede wszystkim oszczędzamy czas i pieniądze, bo nie angażujemy się w długotrwałe procesy sądowe. Ale jest jeszcze jedna ważna kwestią - względy emocjonalne. Z procesem sądowym wiążą się zwykle ogromne emocje, podczas rozpraw często musimy mówić o prywatnych rzeczach na forum. Mediacje odbywają się w atmosferze poufności, a przebieg spotkania w żaden sposób nie jest rejestrowany. Można się po prostu wygadać i zdarza się, że to moment przełomowy w odbudowywaniu relacji - mówi dalej Ilona Dzido.

Poza tym należy pamiętać, że udział w mediacji do niczego nie zobowiązuje. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia w każdej chwili można wrócić na drogę sądową. Niestety Polacy bardzo niechętnie biorą udział w mediacjach. - Szukamy przyczyny dlaczego tak jest. Wiemy o tym, że u naszych zachodnich sąsiadów idea prowadzenia mediacji spowodowała 30% spadek wpływu spraw do sądu. My też na to liczymy, niestety to się nie dzieje, mamy jednak nadzieję, że właśnie takie akcje zmienią nieco sytuację i pojawi się więcej osób chętnych do skorzystania z innych możliwości rozwiązywania konfliktów niż drogie i długotrwałe procesy sądowe - stwierdziła Marzena Płecha, sędzia Sądu Rejonowego w Biłgoraju.

Pamiętajmy, że jeśli uda się zawrzeć ugodę podczas mediacji będzie ona mieć moc prawną, a co istotne to my decydujemy o ostatecznych warunkach.

Wszelkie informacje dotyczące tej formy rozwiązywania konfliktów można zdobyć kontaktując się z Roztoczańskim Centrum Mediacji. Zapraszamy na fanpage na fb - https://www.facebook.com/pages/category/Legal/Stowarzyszenie-Roztoczańskie-Centrum-Mediacji-630871720668025/ .

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Mediacja - sposób na pozasądowe rozwiązywanie sporów, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 1737
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl