Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.10.22 08:09 | aktualizacja: 2019.10.22 09:43

Mediacja - sposób na pozasądowe rozwiązywanie sporów

To nie terapia, ani próba pogodzenia zwaśnionych stron na siłę, to możliwość porozumienia się w obecności obcej, niezaangażowanej w konflikt osoby. Tak wyglądają mediacje. Dlatego warto korzystać z tej możliwości. O tym jak podejść do zagadnienia mediacji i co może pozytywnego przynieść rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w połowie października, w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju.
Mediacja - sposób na pozasądowe rozwiązywanie sporów
Mediacja - sposób na pozasądowe rozwiązywanie sporów

- Mediacja jest to metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensu. Proces ten ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny - wyjaśnia mediator Ilona Dzido.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji w ubiegłym tygodniu biłgorajski Sąd Rejonowy wraz z Roztoczańskim Centrum Mediacji zaprosili na spotkanie promujące ideę mediacji. Niestety spotkanie, które odbyło się w siedzibie sądu nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. A warto wiedzieć, jak korzystać z pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów, gdzie się zwrócić i jak takie spotkanie z mediatorem powinno wyglądać.

- Jest wiele korzyści wynikających z mediacji. Przede wszystkim oszczędzamy czas i pieniądze, bo nie angażujemy się w długotrwałe procesy sądowe. Ale jest jeszcze jedna ważna kwestią - względy emocjonalne. Z procesem sądowym wiążą się zwykle ogromne emocje, podczas rozpraw często musimy mówić o prywatnych rzeczach na forum. Mediacje odbywają się w atmosferze poufności, a przebieg spotkania w żaden sposób nie jest rejestrowany. Można się po prostu wygadać i zdarza się, że to moment przełomowy w odbudowywaniu relacji - mówi dalej Ilona Dzido.

Poza tym należy pamiętać, że udział w mediacji do niczego nie zobowiązuje. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia w każdej chwili można wrócić na drogę sądową. Niestety Polacy bardzo niechętnie biorą udział w mediacjach. - Szukamy przyczyny dlaczego tak jest. Wiemy o tym, że u naszych zachodnich sąsiadów idea prowadzenia mediacji spowodowała 30% spadek wpływu spraw do sądu. My też na to liczymy, niestety to się nie dzieje, mamy jednak nadzieję, że właśnie takie akcje zmienią nieco sytuację i pojawi się więcej osób chętnych do skorzystania z innych możliwości rozwiązywania konfliktów niż drogie i długotrwałe procesy sądowe - stwierdziła Marzena Płecha, sędzia Sądu Rejonowego w Biłgoraju.

Pamiętajmy, że jeśli uda się zawrzeć ugodę podczas mediacji będzie ona mieć moc prawną, a co istotne to my decydujemy o ostatecznych warunkach.

Wszelkie informacje dotyczące tej formy rozwiązywania konfliktów można zdobyć kontaktując się z Roztoczańskim Centrum Mediacji. Zapraszamy na fanpage na fb - https://www.facebook.com/pages/category/Legal/Stowarzyszenie-Roztoczańskie-Centrum-Mediacji-630871720668025/ .

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Mediacja - sposób na pozasądowe rozwiązywanie sporów, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2153
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w środę, godzina 09:43 Biłgoraj
Uczennica 2 klasy liceum w Biłgoraju wydaje książkę
"Perspektywy" to zbiór 30 krótkich tekstów, na każdy dzień miesiąca autorstwa licealistki z Biłgoraja, z których każdy pokazuje inną perspektywę na codzienność. Aby spełniło się marzenie Hanny o wydaniu własnej książki potrzebne są środki, dlatego za pośrednictwem portalu zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy.
dzisiaj, 10:21 Biłgoraj
OSP potrzebuje pomocy
w piątek, godzina 17:08 Biłgoraj
Oświadczenie ws. szpitala
w sobotę, godzina 11:41 Powiat
Biskup zamojsko-lubaczowski odwołuje dyspensę
Biskup Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej ks. Marian Rojek wydał dekret o ograniczeniu dyspensy od udziału w Eucharystii. Od kiedy będą obowiązywać nowe zasady?
w czwartek, godzina 20:30 Okrągłe
Wypadek motocyklisty. Droga zablokowana [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 15:29 Biłgoraj
Ambra wyjaśnia
21 maja 2020 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
w czwartek, godzina 10:26 Powiat
6 nowych przypadków COVID-19 w powiecie biłgorajskim
w czwartek, godzina 10:35 Wólka Abramowska
Trafili do szpitala po uderzeniu pioruna
24 maja 2020 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
dzisiaj, 09:05 Księżpol
Mała gmina - duże inwestycje
we wtorek, godzina 14:38 Gromada
Zderzenie pojazdów na trasie nr 835
w piątek, godzina 14:49 Biłgoraj
Komendant KP PSP przeszedł na emeryturę
W piątek, 29 maja 2020 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Biłgoraju odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącego ze służby na zaopatrzenie emerytalne komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju st. bryg. Wiesława Krenta.
w środę, godzina 16:43 Biłgoraj
Wśród pracowników biłgorajskiego szpitala jest przypadek koronawirusa?
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja
22 maja 2020 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
dzisiaj, 09:06 Biłgoraj
Szukasz ciekawego zajęcia? Podejmij wyzwanie
w sobotę, godzina 13:45 Biłgoraj
Czyja zguba?
24 maja 2020 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
w piątek, godzina 11:10 Sól
Przewrócił się na widok radiowozu
w piątek, godzina 08:05 Gmina Biłgoraj
29-latek odpowie za posiadanie nielegalnych substancji
dzisiaj, 10:44 Biłgoraj
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur
Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych to wyjątkowe na skalę kraju miejsce, które ma przypominać o historii Biłgoraja. W maju znów ruszyły prace budowlane. W tym tygodniu obiekt odwiedziła Telewizja Polska, która realizowała program "Poland in undiscovered".
w sobotę, godzina 18:27 Lubelszczyzna
Brak nowych zakażeń na Lubelszczyźnie
21 maja 2020 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
w czwartek, godzina 11:42 Biłgoraj
Szpital wstrzymał przyjęcia z powodu koronawirusa [AKTUALIZACJA]
Od czwartku, 28 maja, biłgorajski szpital wstrzymał przyjęcia na wszystkie oddziały, czynne są poradnie i izba przyjęć. Nie ma oficjalnego stanowiska dyrekcji placówki. Informacja o sytuacji w szpitalu ma zostać podana jutro.
18 maja 2020 Roztocze
Zapomnieliśmy o pandemii?
w czwartek, godzina 18:40 Lubelszczyzna
Aktualna sytuacja epidemiczna
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl