Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
FRAMPOL
2019.10.10 15:45 | aktualizacja: 2019.10.10 15:50

We Frampolu powstała farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW

Elektrownia, która będzie produkowała energię ze słońca zajmuje powierzchnię 3 hektarów i powstała na terenie Frampola. W czwartkowe przedpołudnie, 10 października odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji.
We Frampolu powstała farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW
We Frampolu powstała farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW

Budowa farmy fotowoltaicznej, która zajmuje 3 hektary i w przyszłości będzie produkowała energię ze słońca zakończyła się w ubiegłym tygodniu. W czwartkowe przedpołudnie, 10 października z udziałem starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, sekretarz gminy Frampol Anny Ruszczak, inwestorów oraz przedstawicieli Wspólnoty Gruntowej i mieszkańców Frampola odbyło się otwarcie inwestycji.

Elektrownia powstała na terenach rolniczych, które należały do Wspólnoty Gruntowej we Frampolu i są położone w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów technicznych i komunalnych, linii energetycznej i głównego punktu zasilania gminy, w odległości około pół kilometra od zabudowy mieszkalnej.

W ramach projektu zamontowano panele o łącznej mocy prawie 2 MW, które rocznie pozyskają tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych. Całkowity koszt realizacji zadania to ponad 9 mln zł, a ponad połowa środków pochodzi z unijnego dofinansowania. Projekt zrealizowały dwa przedsiębiorstwa z Biłgoraja i jak podkreślają inwestorzy w realizacji przedsięwzięcia przydatna była pomoc władz Frampola i powiatu.

Elektrownie słoneczne stanowią źródło czystej energii, pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz azotu do atmosfery. Panele fotowoltaiczne pracują bezgłośnie i bezreakcyjnie i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Zastosowane rozwiązania technologiczne ograniczają możliwość awarii.

- Elektrowania, której budowę właśnie zakończyliśmy w najbliższym czasie będzie produkować rocznie ponad 2000 MWh energii, która następnie zostanie odsprzedana do sieci. Inwestycja ta jest bardzo przyjazna środowisku, gdyż pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. Nasza inwestycja pozwoli zredukować emisję pyłów PM10 o około 1400 ton rocznie - mówi prezes zarządu firmy inwestorskiej z Biłgoraja.

Farma fotowoltaiczna, która powstała we Frampolu, to druga, po Józefowie w powiecie biłgorajskim, w której będzie pozyskiwana czysta energia. W Polsce z każdym rokiem przybywa elektrowni słonecznych i wzrasta udział energii pozyskiwanej z OZE.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
We Frampolu powstała farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 11209
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Galun   Czekam na informację od burmistrza, jak na tym skorzystają mieszkańcy Frampola. Czy poprawi się jakość powietrza? Czy ten prąd że słońca zastąpi dymiące kominy ? Czy skorzystają tylko inwestorzy- 50% kasy z unii? Doczekam się odpowiedzi na forum?
12 października 2019
+1
-2
InieMaMocnych  do 69   ja referowałem do tych 2MW tylko, bo np. u mnie w ciągu roku nawet do 1,8MWh prądu było zużywane, np żeby uzyskać 2MWh to przez cały rok musi być włączone urządzenie które pobiera około 280W....
idąc dalej; niema powodu aby mieszkańcy Frampola mieli jakikolwiek zysk....na tej farmie jest pomiędzy 6000 a 8000 paneli, i pewnie tuzin falowników, każdy z tych falowników może kosztować ponad 200tys zł
........a cala ta farma to kilkanaście milionów jest warta;
falowniki przeżyją może 15 lat, a panele w najlepszym wypadku do 30 lat, gdzie wydajność paneli spadnie po 20 latach do około 80% (mowa tu o markowych panelach, czy takie są we Frampolu to inna inszość )
prąd kupować taniej? ale kto kiedyś mieszkał na wsi to wie ze oni maja 2 liczniki analogowe , albo jeden cyfrowy; jest coś takiego jak nocna taryfa...czy panele na to wpłynął???
W sumie to powiem ze burmistrza będzie stać na nowe auto, co roku, po 20 latach zrezygnuje a koszty wymiany paneli pokryje...święty mikołaj? XD
poza tym, nie wiem czy przez rok będzie z tego zysk 500tys, jeżeli nie to po tych 20~30 latach wyjdą na 0.
Wiec lepiej niech się zaczną modlić o bezchmurne niebo co dziennie.
11 października 2019
+2
-1
69  do InieMaMocnych   "łącznej mocy prawie 2 MW, które rocznie pozyskają tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych"
Napisane jest rocznie, czyli uwzględnia się zarówno lato jak i zimę, dzień i noc. Wyprodukowany w dzień prąd sprzedaje się do sieci, a nocą można kupować go taniej (tak w dużym uproszczeniu).
Zadam pytanie może inaczej. Jaką korzyść odniesie przeciętna rodzina z Frampola?
Jeżeli produkujemy prądu tyle, żeby zaspokoić roczne potrzeby miasta, to zostają koszty obsługi tej elektrowni.
Czy mieszkańcy nadal będa ponosić takie same wydatki na prąd, a zysk z jego sprzedaży dostanie gmina (a potem np. rozda sobie jako 13, 14 i 23 pensję?)
11 października 2019
+3
-1
InieMaMocnych  do 69   ...solary działają tylko w dzień, te 2MW możliwe są tylko w bezchmurny letni dzień, pomimo to w dzień nawet cały Frampol + Rzeczyce nie są w stanie wykorzystać całej energii jaka jest tam wytwarzana, bo każdy musiał by zużywać ponad 1000W non stop(tzn wtedy gdy słonce świeci),
nadmiar energii zostanie wpuszczony do sieci i inne miejscowości będą miały w teorii tańszy prąd;
powiedzmy ze największe zużycie prądu następuje w nocy (od około 17 do 22) i to w zimie...a w tym czasie w dzień,wydajność solarow będzie pewnie ponizej 30% bo zazwyczaj w zimie niebo jest pochmurne a słońce jest nisko, chyba ze te solary są mechanicznie kierowane w kierunku słońca?
ale cena prądu się nie zmniejszy :) ta firma które dostarcza prąd do Frampola po prostu będzie płaciła jakieś grosze właścicielowi solarow...czyli gminie chyba
11 października 2019
+1
-2
franciszek   tak szybko przed wyborami otwierali że buciki w błotku sobie popaprali , jestem ciekawy o ile teraz prąd we Frampolu będzie tańszy skoro mają "swoją" elektrownię ? mogę jedynie podejrzewać że będzie droższy bo utrzymanie czegoś takiego kosztuje krocie
10 października 2019
+9
-3
69   "W ramach projektu zamontowano panele o łącznej mocy prawie 2 MW, które rocznie pozyskają tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych."
Frampol ma ok 1500 mieszkańców, a ile jest gospodarstw domowych? Czy ta elektrownia pokryje w 100% zapotrzebowanie mieszkańców na prąd?
10 października 2019
+8
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
20 stycznia 2020 Biłgoraj
Kolejne fotopułapki w biłgorajskich lasach
Już za kilka dni w biłgorajskich lasach zostaną uruchomione kolejne fotopułapki, zainstalowane dzięki inicjatywie aktywistów z #BiłgorajEkoChallenge. W newralgicznych miejscach już można za to dostrzec tabliczki z napisem "Śmiecąc uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze".
we wtorek, godzina 10:24 Kopki
19-latek z Biłgoraja zderzył się z ciężarówką. Zginęła pasażerka
we wtorek, godzina 09:35 Biłgoraj
Pięć osób trafiło do szpitala po zderzeniu audi z bmw
w czwartek, godzina 09:18 Goraj
Gorajski kalendarz na 2020 rok gotowy
9. edycja kalendarza stylizowanego gminy Goraj pod hasłem "Sen nocy leśnej" jest już dostępna. W role modeli wcielili się jak co roku mieszkańcy gminy i okolic, a wydawnictwo można już nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.
dzisiaj, 08:11 Wólka Abramowska
Wyprzedzał na podwójnej ciągłej, był nietrzeźwy
dzisiaj, 09:39 Powiat
100 tys. km mniej na liczniku
dzisiaj, 09:01 Biłgoraj
Był niepoczytalny. Nie pójdzie do więzienia?
W połowie ubiegłego roku w Biłgoraju doszło do rodzinnej tragedii. Daniel S. zaatakował nożem matkę i ojca. Kobieta zmarła, ale jej syn najprawdopodobniej nie odpowie za zabójstwo. Biegli psychiatrzy uznali, że w chwili popełnienia czynu był niepoczytalny. Prokuratura skierowała wniosek o umieszczenie go w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym.
w czwartek, godzina 09:55 Tarnowola
Zderzyły się dwie ciężarówki
w poniedziałek, godzina 10:07 Biłgoraj
Ubywające kilometry
dzisiaj, 17:31 Biłgoraj
Nośmy maski, wstydźmy się "kopciuchów"
- W styczniu nie było ani jednego dnia, w którym normy jakości powietrza w Biłgoraju byłyby zachowane - mówił podczas styczniowej sesji burmistrz Janusz Rosłan i apelował o zakładanie masek ochronnych. Włodarz zachęcał też do wymiany źródeł ciepła, stosowna uchwała, zakładają możliwość otrzymania środków na ten cel została podjęta jednogłośnie.
dzisiaj, 07:39 Rakówka
Pierwsi mistrzowie tenisa stołowego
we wtorek, godzina 09:04 Biłgoraj
Biłgoraj na 4. miejscu spośród 212 miast w Polsce
w sobotę, godzina 23:15 Biłgoraj
Uczniowie RCEZ bawili się na studniówce
W sobotni wieczór, 25 stycznia, uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej bawili się na swoim pierwszym prawdziwym balu. Studniówka zorganizowana została w hotelu Janów w Borownicy.
dzisiaj, 08:14 Biłgoraj
Wielki sukces w ogólnopolskim konkursie
w piątek, godzina 10:21 Kraj
Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów
w niedzielę, godzina 16:58 Biłgoraj
Spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja
Tradycyjnie już w ostatnią niedzielę stycznia, w Biłgoraju odbyło się spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św, po której członkowie i sympatycy RRM spotkali się w I LO im. ONZ.
we wtorek, godzina 09:28 Sól
Solskie Kolędowanie 2020
we wtorek, godzina 08:07 Lubelszczyzna
Narada kadry dowódczej WOT
21 stycznia 2020 Biłgoraj
Nowe zasady odbioru odpadów - kompostujesz zapłacisz mniej
Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostały nowe zasady odbioru odpadów na terenie Biłgoraja. Sprawdź jak odpowiednio pozbywać się śmieci z posesji. Co ważne jeśli część trafi do kompostownika zapłacimy mniej. O ile?
w poniedziałek, godzina 09:43 Biłgoraj
23-latek z promilami i bez uprawnień
w czwartek, godzina 09:43 Biłgoraj
Uszkodzone szyby w przedszkolu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl