Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
FRAMPOL
2019.10.10 15:45 | aktualizacja: 2019.10.10 15:50

We Frampolu powstała farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW

Elektrownia, która będzie produkowała energię ze słońca zajmuje powierzchnię 3 hektarów i powstała na terenie Frampola. W czwartkowe przedpołudnie, 10 października odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji.
We Frampolu powstała farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW
We Frampolu powstała farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW

Budowa farmy fotowoltaicznej, która zajmuje 3 hektary i w przyszłości będzie produkowała energię ze słońca zakończyła się w ubiegłym tygodniu. W czwartkowe przedpołudnie, 10 października z udziałem starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, sekretarz gminy Frampol Anny Ruszczak, inwestorów oraz przedstawicieli Wspólnoty Gruntowej i mieszkańców Frampola odbyło się otwarcie inwestycji.

Elektrownia powstała na terenach rolniczych, które należały do Wspólnoty Gruntowej we Frampolu i są położone w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów technicznych i komunalnych, linii energetycznej i głównego punktu zasilania gminy, w odległości około pół kilometra od zabudowy mieszkalnej.

W ramach projektu zamontowano panele o łącznej mocy prawie 2 MW, które rocznie pozyskają tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych. Całkowity koszt realizacji zadania to ponad 9 mln zł, a ponad połowa środków pochodzi z unijnego dofinansowania. Projekt zrealizowały dwa przedsiębiorstwa z Biłgoraja i jak podkreślają inwestorzy w realizacji przedsięwzięcia przydatna była pomoc władz Frampola i powiatu.

Elektrownie słoneczne stanowią źródło czystej energii, pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz azotu do atmosfery. Panele fotowoltaiczne pracują bezgłośnie i bezreakcyjnie i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Zastosowane rozwiązania technologiczne ograniczają możliwość awarii.

- Elektrowania, której budowę właśnie zakończyliśmy w najbliższym czasie będzie produkować rocznie ponad 2000 MWh energii, która następnie zostanie odsprzedana do sieci. Inwestycja ta jest bardzo przyjazna środowisku, gdyż pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. Nasza inwestycja pozwoli zredukować emisję pyłów PM10 o około 1400 ton rocznie - mówi prezes zarządu firmy inwestorskiej z Biłgoraja.

Farma fotowoltaiczna, która powstała we Frampolu, to druga, po Józefowie w powiecie biłgorajskim, w której będzie pozyskiwana czysta energia. W Polsce z każdym rokiem przybywa elektrowni słonecznych i wzrasta udział energii pozyskiwanej z OZE.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
We Frampolu powstała farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 14507
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Galun   Czekam na informację od burmistrza, jak na tym skorzystają mieszkańcy Frampola. Czy poprawi się jakość powietrza? Czy ten prąd że słońca zastąpi dymiące kominy ? Czy skorzystają tylko inwestorzy- 50% kasy z unii? Doczekam się odpowiedzi na forum?
12 października 2019
+1
-2
InieMaMocnych  do 69   ja referowałem do tych 2MW tylko, bo np. u mnie w ciągu roku nawet do 1,8MWh prądu było zużywane, np żeby uzyskać 2MWh to przez cały rok musi być włączone urządzenie które pobiera około 280W....
idąc dalej; niema powodu aby mieszkańcy Frampola mieli jakikolwiek zysk....na tej farmie jest pomiędzy 6000 a 8000 paneli, i pewnie tuzin falowników, każdy z tych falowników może kosztować ponad 200tys zł
........a cala ta farma to kilkanaście milionów jest warta;
falowniki przeżyją może 15 lat, a panele w najlepszym wypadku do 30 lat, gdzie wydajność paneli spadnie po 20 latach do około 80% (mowa tu o markowych panelach, czy takie są we Frampolu to inna inszość )
prąd kupować taniej? ale kto kiedyś mieszkał na wsi to wie ze oni maja 2 liczniki analogowe , albo jeden cyfrowy; jest coś takiego jak nocna taryfa...czy panele na to wpłynął???
W sumie to powiem ze burmistrza będzie stać na nowe auto, co roku, po 20 latach zrezygnuje a koszty wymiany paneli pokryje...święty mikołaj? XD
poza tym, nie wiem czy przez rok będzie z tego zysk 500tys, jeżeli nie to po tych 20~30 latach wyjdą na 0.
Wiec lepiej niech się zaczną modlić o bezchmurne niebo co dziennie.
11 października 2019
+2
-2
69  do InieMaMocnych   "łącznej mocy prawie 2 MW, które rocznie pozyskają tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych"
Napisane jest rocznie, czyli uwzględnia się zarówno lato jak i zimę, dzień i noc. Wyprodukowany w dzień prąd sprzedaje się do sieci, a nocą można kupować go taniej (tak w dużym uproszczeniu).
Zadam pytanie może inaczej. Jaką korzyść odniesie przeciętna rodzina z Frampola?
Jeżeli produkujemy prądu tyle, żeby zaspokoić roczne potrzeby miasta, to zostają koszty obsługi tej elektrowni.
Czy mieszkańcy nadal będa ponosić takie same wydatki na prąd, a zysk z jego sprzedaży dostanie gmina (a potem np. rozda sobie jako 13, 14 i 23 pensję?)
11 października 2019
+3
-1
InieMaMocnych  do 69   ...solary działają tylko w dzień, te 2MW możliwe są tylko w bezchmurny letni dzień, pomimo to w dzień nawet cały Frampol + Rzeczyce nie są w stanie wykorzystać całej energii jaka jest tam wytwarzana, bo każdy musiał by zużywać ponad 1000W non stop(tzn wtedy gdy słonce świeci),
nadmiar energii zostanie wpuszczony do sieci i inne miejscowości będą miały w teorii tańszy prąd;
powiedzmy ze największe zużycie prądu następuje w nocy (od około 17 do 22) i to w zimie...a w tym czasie w dzień,wydajność solarow będzie pewnie ponizej 30% bo zazwyczaj w zimie niebo jest pochmurne a słońce jest nisko, chyba ze te solary są mechanicznie kierowane w kierunku słońca?
ale cena prądu się nie zmniejszy :) ta firma które dostarcza prąd do Frampola po prostu będzie płaciła jakieś grosze właścicielowi solarow...czyli gminie chyba
11 października 2019
+1
-3
franciszek   tak szybko przed wyborami otwierali że buciki w błotku sobie popaprali , jestem ciekawy o ile teraz prąd we Frampolu będzie tańszy skoro mają "swoją" elektrownię ? mogę jedynie podejrzewać że będzie droższy bo utrzymanie czegoś takiego kosztuje krocie
10 października 2019
+9
-3
69   "W ramach projektu zamontowano panele o łącznej mocy prawie 2 MW, które rocznie pozyskają tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych."
Frampol ma ok 1500 mieszkańców, a ile jest gospodarstw domowych? Czy ta elektrownia pokryje w 100% zapotrzebowanie mieszkańców na prąd?
10 października 2019
+8
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w środę, godzina 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 15:51 Dereźnia
Mikołaj odwiedził Dereźnię
dzisiaj, 10:29 Hedwiżyn
Pędził w terenie zabudowanym 137 km/h
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 11:58 Lubelszczyzna
Ani jednego zgonu wśród zakażonych osób na Lubelszczyźnie
dzisiaj, 10:10 Biłgoraj
Czujny 45-latek ujął nietrzeźwego kierowcę
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
w niedzielę, godzina 18:19 Biłgoraj
Drifterzy dla Kuby
dzisiaj, 10:49 Powiat
Ostrzeżenie o oblodzeniu
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
w niedzielę, godzina 09:02 Gmina Biłgoraj
Zespół "Jarzębina" wystąpił w Teatrze Polskim
w sobotę, godzina 22:45 Biłgoraj
Mikołajkowy spot Moto Serce
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
dzisiaj, 07:10 Goraj
W Goraju powstał Klub Seniora
w niedzielę, godzina 16:30 Biłgoraj
Finał XIX Dnia Jesiennego Liścia. Tym razem środki trafią do Mateuszka Feręca
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju zaprosiła na finał akcji XIX DZIEŃ JESIENNEGO LIŚCIA DLA MATEUSZKA FERĘCA, który odbył się w niedzielę 5 grudnia na miejskim targowisku Mój Rynek, przy ulicy Jagiełły.
w niedzielę, godzina 13:09 Lubelszczyzna
78 533 testów i 22 389 zakażeń
w sobotę, godzina 13:54 Biłgoraj
Mikołajkowy Turniej Karate już po raz 30.
w niedzielę, godzina 15:25 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
Kolejny rok z rzędu motocykliści zorganizowali akcję z myślą o najmłodszych, mieszkających w Wiosce Dziecięcej SOS. Z bagażnikiem pełnym słodyczy i zabawek pojechali do maluchów w niedzielne przedpołudnie 5 grudnia.
dzisiaj, 08:29 Biłgoraj
"Wyraź to w Pixel-ACH!"
dzisiaj, 09:16 Biłgoraj
W listopadzie było mniej zachorowań na grypę niż w październiku
29 listopada 2021 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
W poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy była suwerenność kraju. - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa - mówił minister.
w piątek, godzina 08:12 Gmina Biłgoraj
Strażacy z gminy Biłgoraj wybrali nowe władze
w niedzielę, godzina 16:59 Biłgoraj
Karatecy walczyli o Puchar Świętego Mikołaja
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl