Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.10.04 11:49

Zwierzęta na drogach - zachowaj ostrożność!

Wiele różnych czynników może utrudniać bezpieczną jazdę samochodem, dlatego bardzo ważne jest zachowanie wszelkich reguł bezpieczeństwa na drodze. Jak wiadomo, okoliczności wypadków są różne - nie zawsze ich przyczyną jest to, że kierowca był nietrzeźwy. Trzeba pamiętać, że dzikie zwierzęta dość często wyskakują na jezdnię - bardzo niebezpiecznie jest wtedy, gdy są to większe ssaki, takie jak sarna czy dzik.
Zwierzęta na drogach - zachowaj ostrożność!
Zwierzęta na drogach - zachowaj ostrożność!

Dlaczego dochodzi do wypadków z udziałem zwierząt?

W ostatnich latach okolicach Biłgoraju doszło do wielu wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Oczywiście część niechcianych spotkań na jezdni nie kończy się tragicznie dla kierowcy i jego pasażerów, jednak mniejsze zwierzęta nie mają szans na przeżycie przy takim starciu. Istotne jest to, że krajowe, powiatowe, gminne i wojewódzkie drogi (tam odnotowuje się w całej Polsce najwięcej wypadków), są obszarami w pobliżu których mieszkają nie tylko jeże, dzikie koty czy kuny, ale także znacznie większe zwierzęta. Po wtargnięciu dużego zwierzęcia pod koła pojazdu, auto ulega uszkodzeniu lub zniszczeniu, zdarza się też, że ranne zostają osoby przebywające wewnątrz pojazdu. Niestety faktem jest, że takie zderzenia skutkują nie tylko obrażeniami ciała kierowcy lub pasażerów, lecz poważnymi urazami lub śmiercią. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie, że znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami postawiono w danym miejscu z ważnych przyczyn. Trzeba być przygotowanym na to, że w tym rejonie zwierzęta z pobliskich lasów mogą nagle znaleźć się na jezdni znajdującej się przecież na ich terenie. Rozbudowa oraz modernizacja dróg nie oznaczają, że zwierzyna opuści swój teren.

Warto wiedzieć, że najwięcej zdarzeń drogowych, w których uczestniczą zwierzęta dochodzi wiosną, a także jesienią, zwłaszcza w październiku i w listopadzie. Jest to związane z migracją młodych osobników oraz z nastaniem okresu rozrodu. Szczególną ostrożność na drogach trzeba zachować w godzinach wczesnoporannych i wieczornych, wtedy bowiem zwierzęta poszukują miejsca do schronienia i żerowania. Nie można jednak kierować się statystykami - bycie czujnym i skoncentrowanym to obowiązek każdego kierowcy o każdej porze dnia i roku.

Co robić, by czuć się bezpiecznie?

Powiat biłgorajski leży na obszarze Równiny Puszczańskiej, będącej wyjątkowym ekosystemem - jego najważniejszą częścią jest ogromny kompleks leśny. Rejon ten jest zamieszkany przez sarny, jelenie, dziki, lisy, a także wilki i jenoty. Co prawda zwierzęta te starają się unikać spotkań z człowiekiem, ale faktem jest, że sarny, dziki i lisy uczestniczyły już w wielu kolizjach z samochodami przejeżdżającymi przez okolice Biłgoraju. Z racji tego, że spotkania z dziką zwierzyną są nieoczekiwane i w momencie kolizji trudno zapanować nad pojazdem, ważne jest przede wszystkim ograniczenie prędkości. Dachowanie w przydrożnych rowach jest tym, czego każdy chciałby uniknąć!

Musisz też pamiętać o tym, że jeśli zdarzy Ci się potrącić sarnę lub dzika na drodze i wyjdziesz z tego bez szwanku, to masz obowiązek powiadomić o zdarzeniu odpowiednie służby. Nigdy nie należy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia. Jeśli zwierzę żyje, to trzeba zapewnić mu odpowiednią pomoc, zawiadamiając służby weterynaryjne oraz policję. W przypadku śmierci zwierząt na drodze, również trzeba poinformować policję - nie zostawiaj padłej zwierzyny na drodze, ponieważ jest ona dużym zagrożeniem dla innych kierowców.

Jesteś osobą, która zawsze stara się jeździć przepisowo? Po godzinach wytężonej koncentracji, zasługujesz na darmowy bonus - zrelaksuj się i odpocznij, bo odpowiedzialna jazda to spory wysiłek.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Zwierzęta na drogach - zachowaj ostrożność!, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 583
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl