Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.10.08 12:35 | aktualizacja: 2019.10.08 14:48

Kampania po biłgorajsku

Wybory parlamentarne odbędą się w najbliższą niedzielę, 13 października. Kampania wyborcza jest więc już na finiszu. W Biłgoraju na każdym kroku możemy oglądać billboardy z kandydatami do Parlamentu, ustawiane są też przyczepy, a po ulicach jeżdżą samochody z głośnikami zachęcającymi do oddania głosu na konkretne osoby. Nie wszystkie jednak metody walki wyborczej podobają się mieszkańcom, niektóre są nawet niezgodne z prawem.
Kampania po biłgorajsku
Kampania po biłgorajsku

Od kilku tygodni trwa kampania wyborcza kandydatów do Sejmu i Senatu. Poza spotkaniami i konferencjami głównym sposobem na zachęcenie mieszkańców do udziału w wyborach są rozwieszone niemal na każdej ulicy w mieście plakaty. Wielkie banery ustawione są też wzdłuż głównych dróg.

Nie wszystkie metody walki walki politycznej spotykają się z aprobatą wyborców, niektóre wzbudzają wręcz oburzenie. Do naszej redakcji wpłynął list o następującej treści: - Chcę zwrócić uwagę Państwa na etyczną stronę stawiania na terenie naszego miasta lawet z banerami wyborczymi. Laweta z wielkim banerem jednego zblokowała boczną zatoczkę do parkowania pojazdów obywateli (przy ul. Kościuszki) - napisała oburzona czytelniczka i dodała, że ta sama laweta została przestawiona na główny parking przed sklepami, gdzie blokowała miejsca parkingowe. - Jak Państwo wiecie, w parkingi Biłgoraj nie jest specjalnie zasobny, wszędzie jest ciasno, mało miejsca. Klienci narzekają, że przed naszymi sklepami zawsze miejsca są zajęte. Teraz potencjalny kandydat na posła postanowił nas uszczęśliwić swoją podobizną i to na DWA dni - dodała czytelniczka. Podkreśliła też, że próbowała interweniować w komitecie wyborczym kandydata, jednak pozostało to bez odzewu.

Takich przypadków jest więcej, lawety były ustawiane także na parkingu przy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Postanowiliśmy sprawdzić czy jest to zgodne z prawem, parkingi są bowiem częścią pasa drogowego. Zwróciliśmy się więc do Zarządu Dróg Powiatowych.

- Zgodnie z kodeksem wyborczym - na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Umieszczanie reklam w pasie drogowym jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia zarządcy drogi w drodze decyzji administracyjnej. Aktualnie opłata dzienna za 1m2 powierzchni planszy reklamowej jednostronnej umieszczonej w pasie drogowym wynosi 1,40 zł - poinformował ZDP. Przy czym należy pamiętać, że zajęcie pasa drogowego bez wymaganego zezwolenia zarządcy drogi i wniesieniu opłaty podlega opłatom karnym.

Ale to nie jedyna kwestia, na jaką zwrócili uwagę czytelnicy portalu bilgorajska.pl. - Przyjaciele niestety piszę to z wielkim żalem i smutkiem, że moi znajomi, przyjaciele są zmuszani do ściągania moich banerów, materiałów wyborczych. Są zastraszani w różny sposób podły i uwłaczający ludzkiej godności. Padają groźby kontroli, utraty pracy. Co to oznacza? Czy jeszcze żyjemy w demokratycznym państwie prawa? - pyta jedna z kandydatek KO Małgorzata Gromadzka. Podobnymi spostrzeżeniami podzielił się kandydat lewicy Bogdan Kiełbasa, który mówił, że zdarzyło mu się usłyszeć słowa poparcia i od tych samych osób odmowę powieszenia plakatu ze względu na strach przed konsekwencjami.

Co więcej na terenie miasta regularnie łamane jest też prawo poprzez niszczenie plakatów wyborczych. Raz powieszonego baneru (jeśli jest umieszczony zgodnie z przepisami) nie można ruszać. Na ulicach Biłgoraja trwa jednak prawdziwa walka. Każdego dnia można zauważyć nowe akty wandalizmu, polegające na odcinaniu uchwytów przytrzymujących banery. Część z nich jest również niszczona poprzez domalowanie elementów. Organy ścigania o usuwaniu banerów wyborczych poinformował już Bogdan Kiełbasa. Zawiadomienie do policji wpłynęło pod koniec września.

Pamiętajmy, że kwestie związane z niszczeniem plakatów wyborczych reguluje kodeks wykroczeń. Za zrywanie plakatów można otrzymać mandat, a nawet grzywnę do 5 tys. zł.

red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Kampania po biłgorajsku, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5689
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
autochton   Te twarze powywieszane po płotach to twarze ludzi którzy chcą zdobyć /nie zarobić!/ spore pieniądze praktycznie za nic. To kandydaci na pasożytów dla których liczy się tylko kasa. Posłowie maja stanowić prawo a tak naprawdę mają głosować tak jak im karzą przywódcy. Jakość naszego prawa jest żenująca bo większość posłów nie ma o tym zielonego pojęcia. Mierny, bierny ale wierny - jak za komuny. A czym zajmują się posłowie? Głównie promowaniem swojej osoby i obsadzaniem stołków w ZUS-ach, KRUS-ach, Agencjach, Starostwach, spółkach itp. 560 pasożytów. Czy stać nas na ich utrzymanie?
9 października 2019
+8
-2
franciszek   dawno w Biłgoraju nie widziałem tyle "zdradzieckich mord" co przed obecnymi wyborami i wiecie że na te "zdradzieckie mordy" będę głosował. To jest jedyny sposób na to żeby te "zdradzieckie mordy" nigdy nigdy więcej nie dostały się do władzy.
8 października 2019
+5
-4
jackarr   J.Deep pięknie załatwiłeś sprawę!!!
8 października 2019
+2
-5
Drakkar   Jezeli tak ma wyglądac kampania to ja dziekuję.Zadnego tu ładu i składu.
Żadnego poszanowania dla mieszkańców,kierowców,etetyki i porządku w mieście o ekologi juz nie wspominając.Akcje typu każdy słup,parking ,płot,sto lawet na ulicy wraz z krzykaczkami maja skutek zupelnie odwrotny.
Ten ostatni tydzien do wyborów powinien być już spokój od agitacji.Pozostały czas zostawic wyborcom na zastanowienie sie na kogo oddać głos.Żadnych lawet,parkingów,blokowania ruchu i piłowania głośnika na Kościuszki.Co najwyżej słupy ogłoszeniowe i to z jakims rozsadkiem,logiką oraz poszanowaniem innych parti czyli maksymalnie po dwa,trzy na kandydata z jednego ugrupowania.
Jako czytelnik portalu tez mam pytanie drodzy kandydaci:
Co sie dzieje po kampani z banerami z tworzywa sztucznego?Ktoś to przetwarza,wykorzystuje ponownie czy raczej zostają
''oddane" środowisku naturalnemu?
8 października 2019
+12
-4
J.Deep   Precz z komitywą LGBT
8 października 2019
+15
-18
J.Deep   Pani czytelniczko wiem, że jest Pani emerytowaną nauczycielką z zasobów post-konuny. Ale proszę wytrwać jeszcze 5 dni i będzie po wyborach. Niech nie martwi się Pani i przyjmie do wiadomości, że Rosja już dawno jest poza naszymi granicami kraju. Mamy zniesione wizy i będziemy mogli wylatywać do USA na wczasy jak i legalnie do pracy. Proszę zrozumieć, że to jest kampania w stylu amerykańskim. Wiadome jest mi , że jest Pani nasłana aby pisać skargi w stylu "sowieckim" . Więc proszę mijać banery PiS i czekać na wybory oraz szcześliwy dla Polaków wynik wyborczy.
Na koniec Cytat Ś.P. Kornela Morawieckiego: Precz z Komuną i Bolkiem ...
8 października 2019
+13
-32
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 10:03 Lubelszczyzna
Nawet do 164 tys. zł dotacji dla przedsiębiorców
W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja poświęcona dotacjom unijnym dla mikro - i małych przedsiębiorstw oraz dla samozatrudnionych. Nabór wniosków ruszy w środę 15 lipca br. Z dofinansowania mogą skorzystać te firmy, które w sytuacji związanej z koronawirusem znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Unijne wsparcie wypłacać będzie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano 74 mln zł.
dzisiaj, 16:31 Biłgoraj
Aż 39 nowych zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
w piątek, godzina 10:09 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja zdradza na kogo odda głos w wyborach
28 czerwca 2020 Osuchy
76. rocznica bitwy pod Osuchami
W tym roku przypada 76. rocznica największej bitwy partyzanckiej Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej - bitwy pod Osuchami. W niedzielę, 28 czerwca na cmentarzu partyzanckim w Osuchach zorganizowano uroczystości rocznicowe.
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Starosta odpowiada na słowa burmistrza Biłgoraja
dzisiaj, 10:09 Biłgoraj
Budżet obywatelski to porażka?
w czwartek, godzina 15:54 Biłgoraj
"To są niezwykle ważne wybory"
Przekonywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wizyty w Biłgoraju. Spotkanie z szefem resortu odbyło się w czwartkowe popołudnie, 9 lipca, w Parku Solidarności. Ziobro przekonywał do oddania głosu na Andrzeja Dudę, wyliczając różnice między obecną głową państwa, a jego kontrkandydatem.
w poniedziałek, godzina 09:13 Biłgoraj
Akcja ratunkowa nad zalewem
dzisiaj, 10:33 Biłgoraj
Rozstrzygająca II tura wyborów [AKTUALIZACJA - FREKWENCJA]
w poniedziałek, godzina 15:07 Biłgoraj
Poszukiwany i kolega z dopalaczami
W sobotni wieczór, 4 lipca, biłgorajscy kryminalni zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault. Za kierownicą siedział poszukiwany przez policjantów 34-latek. Razem z mężczyzną w pojeździe znajdował się 46-latek, u którego policjanci ujawnili i zabezpieczyli substancje, które jak wykazały wstępne testy były prawdopodobnie dopalaczami.
w sobotę, godzina 16:49 Lubelszczyzna
Kolejna ofiara koronawirusa na Lubelszczyźnie
we wtorek, godzina 11:04 Biłgoraj
Szukamy właściciela psa
1 lipca 2020 Lubelszczyzna
Porozumienie ws kolei. Jest szansa na budowę linii do Biłgoraja
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego podpisali porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli rozwoju transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny. Mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowych przystanków i linii kolejowych. Łatwiejsze będą codzienne podróże nie tylko po województwie. Pod znakiem zapytania zostaje możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej.
w poniedziałek, godzina 09:55 Biłgoraj
20-latek wjechał w betonowy słup, 15-letnia pasażerka trafiła do szpitala
w środę, godzina 12:30 Księżpol
Na Jasną Górę rowerem
30 czerwca 2020 Biłgoraj
Oświadczenie szpitala ws. śmierci pacjentki
Dziś rano, 30 czerwca, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie przekazała informację o śmierci w biłgorajskim szpitalu 79-letniej pacjentki z infekcją COVID-19. Oświadczenie w tej sprawie wydał dyrektor placówki Tomasz Kwiatkowski.
w piątek, godzina 13:24 Biłgoraj
"Wybierzmy cywilizację przyszłości"
w czwartek, godzina 12:32 Biłgoraj
#GaszynChallenge w SOS Wiosce Dziecięcej
29 czerwca 2020 Powiat
Duda, Trzaskowski, Bosak
Tak głosowali mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się w niedzielę, 28 czerwca. Urzędujący prezydent otrzymał 64,63% głosów.
dzisiaj, 08:16 Lubelszczyzna
Rusza ogólnopolski konkurs fotograficzny "Kierunek lubelskie krajobrazy"
28 czerwca 2020 Biłgoraj
Można dostać 1 400 zł miesięcznie
28 czerwca 2020 Biłgoraj
Trwają wybory prezydenckie [AKTUALIZACJA - FREKWENCJA]
Dziś rano (niedziela, 28 czerwca) rozpoczęły się wybory prezydenckie. O najważniejszy urząd w państwie ubiega się jedenastu kandydatów. Czas na oddanie głosu mija o godz. 21.
w poniedziałek, godzina 12:32 Markowicze
Kolizja na trasie wojewódzkiej nr 835
29 czerwca 2020 Biłgoraj
Możliwa nawet trąba powietrzna. Najwyższy stopień zagrożenia
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl