Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.09.10 14:15 | aktualizacja: 2019.09.10 14:20

Kombajn po sezonie - jak zabezpieczyć kombajn po żniwach - poradnik

Większość żniw już za nami - prace przy użyciu kombajnów zostały zakończone. Co jednak z samymi kombajnami? Konstrukcja tych maszyn rolniczych wymaga dokładnej konserwacji przed zimą, ponieważ w ich wnętrzu gromadzi się duża ilość zanieczyszczeń, które dostały się do środka podczas żniw. Kurz, ziarno, resztki słomy - wszystko to powoduje, że wewnątrz kombajnu mogą zagnieździć się różnego rodzaju szkodniki oraz co najgorsze - wilgoć. Jest ona największym zagrożeniem dla każdej maszyny, ponieważ prowadzi do korozji i wyniszczania różnych elementów kombajnu. Jak zabezpieczyć kombajn po żniwach? W poniższym artykule zamieszczamy kilka najważniejszych porad. Zapraszamy do lektury!
Kombajn po sezonie - jak zabezpieczyć kombajn po żniwach - poradnik
Kombajn po sezonie - jak zabezpieczyć kombajn po żniwach - poradnik

Na początek - czyszczenie kombajnu po sezonie

Podstawową czynnością, którą należy wykonać zawsze po zakończonych żniwach, jest dokładne wyczyszczenie kombajnu z wszelkich zabrudzeń. Najłatwiej usuwa się zanieczyszczenia z maszyny, która pracowała wyłącznie podczas ciepłych i suchych dni. W polskich warunkach nie jest to jednak tak częste. Kombajny, które pracują w wilgotne dni, są znacznie bardziej narażone na zanieczyszczenia i możliwość późniejszej korozji. Dodatkowo błoto i różnego rodzaju wilgotne zabrudzenia są znacznie trudniejsze do usunięcia. Pamiętajmy również, że niezwykle ważne jest ciągłe serwisowanie maszyn - jeżeli zaniedbamy wymianę uszkodzonej części, może ona nie tylko wywołać w przyszłości znacznie większe uszkodzenia, ale także spowodować niebezpieczny wypadek. Właśnie dlatego zaleca się jak najszybszą wymianę niesprawnego komponentu na nowy - części rolnicze są do kupienia również przez Internet. Pamiętajmy również, że czyszczenie kombajnu najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu, ponieważ podczas mycia potrafią się pojawić całe chmury pyłu i zanieczyszczeń.

Sprężone powietrze i odkurzenie kombajnu

Podstawową czynnością, którą powinna wykonać każda osoba czyszcząca kombajn jest odkurzenie maszyny z największych zabrudzeń. W tym celu włączmy silnik, wentylatory i młocarnię na pełne obroty i tak przygotowany kombajn zostawmy na około pół godziny. Po tym czasie najlepiej użyć sprężonego powietrza do dokładnego usunięcia resztek kurzu i zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że należy wyczyścić wszystkie zespoły kombajnu : zespół żniwny, podajniki ziarna oraz kłosów, wytrząsacze, zbiorniki na ziarno, sita, rozdrabniacze słomy, chwytacze kamieni, bębny młócące, wentylatory, podsiewacze itd. Pozostawione ziarna i resztki słomy mogą przyciągać różnego rodzaju gryzonie, które są niezwykle niebezpieczne dla maszyn - przegryzają one przewody instalacji i doprowadzają do zwarć.

Mycie komponentów kombajnu na mokro?

Jeżeli nasz kombajn posiada zabrudzenia, które nie chcą zejść pod wpływem podmuchu sprężonego powietrza, do umycia wykorzystajmy odpowiednie detergenty. Pamiętajmy jednak, że nie należy spryskiwać kombajnu wodą pod ciśnieniem, ponieważ może się ona dostać w praktycznie niedostępne miejsca i spowodować korozję. Najlepiej myć kombajn powierzchniowo - zajmie to nam więcej czasu, jednak będziemy mieli większą pewność, że w kombajnie nie ma resztek wody. Po dokładnym umyciu wszystkich zabrudzonych komponentów maszyny, najlepiej wystawić kombajn na cały słoneczny dzień na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, że gdy nie ma takiej potrzeby, nie myjmy kombajnu na mokro!

Wycieki smaru, oleju i konserwacja

Kolejnym krokiem podczas czyszczenia kombajnu po żniwach jest usunięcie wycieków smaru, oleju, paliwa itp. Jeżeli zauważymy, że na powierzchni pompy hydraulicznej, przekładni lub silnika pojawił się wyciek oleju należy to zanotować i po odpowiednim umyciu wykonać uszczelnienie. Przy usuwaniu tłustych substancji używa się produktów ropopochodnych - benzyny ekstrakcyjnej, nafty itp. W miejscach skorodowanych i z łuszczącą się farbą, należy użyć środków antykorozyjnych. Przed ich użyciem oczyśćmy zagrożone punkty za pomocą papieru ściernego. Umyte i odtłuszczone miejsca zabezpieczamy farbą podkładową i następnie po jej wyschnięciu - emalią nawierzchniową. Powierzchnie, które nie są pokryte powłokami malarskimi (śruby, nakrętki itp.) najlepiej pokryć smarem konserwacyjnym lub środkiem antykorozyjnym.

Smarowanie kombajnu po żniwach i wymiana oleju

Jeżeli nasz kombajn jest już odpowiednio wyczyszczony, możemy przystąpić do nasmarowania wszystkich niezbędnych części maszyny. Smarujemy więc wszystkie smarowniczki, łożyska, wałki, prowadnice, osi dźwigni itd. Rodzaj smaru do konkretnych komponentów ruchomych wyznaczany jest przez producenta kombajnu, dlatego musimy zapoznać się z ich zaleceniami. Wymiana oleju powinna nastąpić po upływie określonej liczbie motogodzin (okres ten określa producent). Uzupełniamy wszelkie braki i wymieniamy stary olej, z którego może wytrącić się woda korodująca silnik. Zaleca się napełnić zbiornik paliwowy do pełna, aby ograniczyć możliwość zbierania się pary wodnej. Usuwamy wodę z układu chłodzenia i wykręcamy korek chłodnicy.

Demontaż odpowiednich komponentów kombajnu po żniwach

Po wyczyszczeniu i konserwacji kombajnu przychodzi również czas na demontaż niektórych zespołów kombajnu. Odłączamy więc pasy napędowe, przenośniki łańcuchowe i łańcuchy, listwy tnące, akumulatory i niektóre elementy elektroniczne. Wszystkie te części odpowiednio czyścimy i przechowujemy w suchym i zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli zauważymy, że jakaś część jest uszkodzona lub całkowicie zepsuta, najlepiej jak najszybciej zaopatrzyć się w nowy komponent. Na rynku dostępne są nowe i oryginalne części do kombajnów takich marek jak np. Massey Ferguson. Internetowy sklep rolniczy Poltechparts posiada szeroką ofertę części do maszyn rolniczych różnych producentów.

Garażowanie kombajnu po żniwach

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności należy zadbać o  odpowiednie miejsce garażowania kombajnu. Najlepiej umieścić maszynę w zamkniętym pomieszczeniu lub pod osłoniętą wiatą. Osłony maszyny najlepiej podnieść, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza i ograniczyć zbieranie się wilgoci wewnątrz maszyny. Najgorszym wyborem jest pozostawienie kombajnu i innych maszyn rolniczych pod gołym niebem i bezpośrednio na glebie. Nawet osłonięty za pomocą plandeki, nasz kombajn będzie zagrożony wilgocią od spodu. Powietrze w kołach spuszczamy do połowy ciśnienia roboczego, a cały kombajn ustawiamy na podporach - koła muszą być delikatnie uniesione nad podłoże. Są to optymalne warunki do przechowywania kombajnu w zimie. Pamiętajmy, że nie wolno przechowywać kombajnu w stodole - jest to zabronione przepisami BHP. W razie pożaru, rolnik nie otrzyma odszkodowania nawet w wypadku, gdy maszyna będzie na taką ewentualność ubezpieczona.

Najważniejsze: zachowaj ostrożność!

Bezpieczeństwo to podstawa. Właśnie dlatego wszystkie wymienione czynności należy wykonywać przy wyłączonym silniku, natomiast cała maszyna powinna być odpowiednio unieruchomiona. Zawsze stosujmy się do treści napisów ostrzegawczych umieszczonych na maszynie i  pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Kombajn po sezonie - jak zabezpieczyć kombajn po żniwach - poradnik, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 722
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Forum tego artykułu zostało zamknięte.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 10:38 Biłgoraj
Kolejne fotopułapki w biłgorajskich lasach
Już za kilka dni w biłgorajskich lasach zostaną uruchomione kolejne fotopułapki, zainstalowane dzięki inicjatywie aktywistów z #BiłgorajEkoChallenge. W newralgicznych miejscach już można za to dostrzec tabliczki z napisem "Śmiecąc uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze".
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Zderzenie karetki z terenówką [AKTUALIZACJA]
9 stycznia 2020 Biłgoraj
Znaleziono zwłoki mężczyzny [AKTUALIZACJA]
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Ubywa mieszkańców
Mniej urodzeń, więcej ślubów, rozwodów i zgonów - tak w skrócie wypada 2019 rok w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju. Z danych wynika również, że mieszkańców miasta z roku na rok ubywa.
14 stycznia 2020 Biłgoraj
Miasto sprzedaje mieszkania
w poniedziałek, godzina 09:56 Biłgoraj
Jechał wężykiem
8 stycznia 2020 Turobin
Turobin będzie miastem?
Rada Gminy Turobin podjęła decyzję o rozpoczęciu procedury związanej z przywróceniem miejscowości praw miejskich. Turobin to kolejna po Goraju miejscowość w naszym powiecie, w której podjęto inicjatywę przywrócenia statusu miasta.
we wtorek, godzina 09:08 Księżpol
Powstaje gminne archiwum cyfrowe
w poniedziałek, godzina 10:18 Obsza
119 km/h w terenie zabudowanym
we wtorek, godzina 14:03 Biłgoraj
Nowe zasady odbioru odpadów - kompostujesz zapłacisz mniej
Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostały nowe zasady odbioru odpadów na terenie Biłgoraja. Sprawdź jak odpowiednio pozbywać się śmieci z posesji. Co ważne jeśli część trafi do kompostownika zapłacimy mniej. O ile?
w poniedziałek, godzina 09:28 Powiat
Rolniku zarejestruj się w sanepidzie
w niedzielę, godzina 10:16 Biłgoraj
Będzie przebudowa ulic: Parkowej, Sokołowskiego i Korczaka
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Studniówka Zespołu Szkół Leśnych
W sobotę, 11 stycznia, rozpoczął się sezon studniówkowy w biłgorajskich szkołach. Jako pierwsi na swoim balu maturalnym bawili się uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych. Studniówka odbyła się w sali balowej w Modliborzycach.
we wtorek, godzina 09:08 Tarnogród
Tarnogrodzkie "Ferie z kulturą"
w sobotę, godzina 16:30 Biłgoraj
Biuro poselskie Krzysztofa Grabczuka otwarte
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Komunikat starosty dotyczący Wydziału Komunikacji i Drogownictwa
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip komentuje sytuację dotyczącą pracy Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu wydanego przez starostę.
w poniedziałek, godzina 09:32 Księżpol
Siatkarze z Majdanu najlepsi
15 stycznia 2020 Księżpol
Drzewo przygniotło starszego mężczyznę
we wtorek, godzina 09:17 Biłgoraj
Straciła ponad 40 tys. zł
69-letnia mieszkanka Biłgoraja padła ofiarą oszustwa. Kobieta odebrała telefon od fałszywej córki, która poinformował ją, że jest w banku ma kłopoty i pilnie potrzebuje pieniędzy. Niestety kobieta uwierzyła, że pomaga bliskiej osobie i w efekcie straciła ponad 40 tys. zł. W ubiegły czwartek podobne telefony odebrało jeszcze 20 osób z Biłgoraja. Na szczęście oprócz 69-latki żadna z pozostałych osób nie dała się nabrać.
11 stycznia 2020 Biłgoraj
Działacze PiS zaprosili na spotkanie opłatkowe
w piątek, godzina 12:47 Biłgoraj
Biłgorajskie licea i technika w Rankingu Perspektyw 2020
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl