Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.08.15 13:33

W 99. rocznicę Cudu nad Wisłą

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą. Z tej okazji w Biłgoraju odbyły się uroczystości rocznicowe.
W 99. rocznicę Cudu nad Wisłą
W 99. rocznicę Cudu nad Wisłą

Związek Inwalidów Wojennych RP Oddział Biłgoraj, burmistrz Biłgoraja, parafia Św. Jerzego oraz środowiska kombatanckie zaprosili na uroczystości patriotyczno - religijne z okazji Święta Wojska Polskiego - święta ustanowionego na pamiątkę Cudu nad Wisłą, czyli zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

Wydarzenie rozpoczęło się w czwartkowe przedpołudnie, 15 sierpnia. W kościele pw. Św. Jerzego w Biłgoraju odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. O wydarzeniach historycznych mówił proboszcz parafii ks. Stanisław Budzyński. Przypomniał, że prawie 100 lat temu Wojsko Polskie odniosło ogromny sukces militarny na skalę europejską. Bitwa, która rozegrała się po I wojnie światowej, należała do najważniejszych, bo decydujących o losach naszego kraju, ale też i całej Europy.

Ten jeden dzień zatrzymania sowieckiego natarcia, umożliwił przejście do kontrofensywy na wschód i na południe. I to właśnie to wydarzenie zdecydowało o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Polska operacja wojenna przeciwko bolszewikom miała zupełnie innych charakter od tych, jakie miały miejsce podczas I wojny światowej. Nie stosowano olbrzymich koncentracji wojska i sprzętu, nie było przygotowanych okopów, a armia polska pojawiła się znienacka, w miejscach zupełnie nieprzewidywanych dla przeciwnika. Polacy zastosowali globalny kontratak ze wszystkich możliwych stron i to zapewniło nam zwycięstwo.

Odwrócenie się losu kraju nastąpiło dokładnie w dniu święta Wniebowstąpienia Maryi Panny, a nazwano je potem Cudem nad Wisłą.

Jak przypomniał ks. Budzyński teraz już nie musimy zbrojnie walczyć o nasz kraj, musimy za to pozostać patriotami, a nasza postawa patriotyczna powinna się wyrażać w dbałości o wartości narodowe i katolickie.

Po mszy św. przedstawiciele władz samorządowych, w tym burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan oraz zastępca wójta gminy Biłgoraj Wojciech Dziduch wraz z organizacjami i harcerzami złożyli kwiaty pod pomnikiem pamięci ofiar obozu przejściowego.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
W 99. rocznicę Cudu nad Wisłą, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 1796
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
blondyn   Czy mógłby KTOŚ nauczyć zasad tą panią w mundurze, bo odnośnie stroju zgodnie z zasadami "munduru" to spódnica powinna mieć odpowiednią długość a nie "ledwo przykrywać toiowo". Po drugie czy ona uczestniczy we mszy św. czy bawi się telefonem w Kościele /z nudów???/ Po trzecie z szacunku do miejsca/tzn Świątynia/ i szacunku do munduru NIGDY NIE należy siedząc zakładać nogę na nogę! Mundur z a w s z e n o s i m y z należytym szacunkiem!!!
4 dni temu
+2
-0
duzakrowa   Mam pytanie skąd te różne organizacje biorą swoje stopnie wojskowe np ta pani ppłk w granatowym mundurze albo oficerowie AK urodzeni np w 1945r dumnie paradujący pod osuchami moze mi to ktos wyjaśnić
5 dni temu
+4
-0
Grzegorz z Chetyna   Czyli że, w tym roku nikt pomników nie pomylił... :)
6 dni temu
+2
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl