Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.08.06 00:30

Jaka taryfa prądu - G11 czy G12?

Choć wybór najbardziej korzystnej taryfy za prąd nie należy do najprostszych zadań, to przeanalizowanie poboru mocy w gospodarstwie domowym może stworzyć sporo oszczędności dla płatnika. W zależności od obowiązującego pakietu opłat cena za prąd pobierany w konkretnych godzinach może się różnić lub pozostać taka sama. Od czego uzależniona jest wysokość opłat i jak wybrać najkorzystniejszą taryfę za pobieraną energię elektryczną?
Jaka taryfa prądu - G11 czy G12?
Jaka taryfa prądu - G11 czy G12?

G11 i G12 - jakie są między nimi różnice?

Taryfa G11 oraz taryfa G12 dedykowane są klientom indywidualnym, pobierającym prąd w gospodarstwach domowych. Zamiennie nazywane są one taryfami jedno i dwustrefowymi. Pierwsza z nich cechuje się tym, że opłata za prąd naliczona jest według jednakowej stawki - niezależnie od tego, w jakim dniu i o jakiej godzinie zostanie pobrana energia elektryczna. W przypadku drugiej z taryf mamy do czynienia ze zmienną stawką za prąd. Wówczas cena energii uzależniona jest od chwili, w której została ona wykorzystana przez finalnego odbiorcę. Zazwyczaj dostawcy prądu w indywidualny sposób określają konkretne godziny, w których obowiązują niższe i wyższe stawki cenowe.

Nie tylko dostawca prądu

Jak więc widać, nie tylko dostawca prądu ma wpływ na finalną wysokość rachunków za pobór energii elektrycznej. Istotne znaczenie ma również to, którą z taryf dla klientów indywidualnych zdecyduje się wybrać dane gospodarstwo domowe. Najważniejsze z punktu widzenia płatnika będzie określenie pór dnia, w których pobierana jest największa ilość prądu oraz zestawienie ich ze stawkami opłat proponowanymi w ramach taryfy G12 u danego dostawcy. Pozwoli to określić, która ze stawek cenowych będzie generowała większe oszczędności dla gospodarstwa domowego. Najczęściej najtańsza energia elektryczna dostarczana jest między godziną 22:00 i 6:00, a także 13:00 i 15:00. Jeśli to właśnie wówczas przypada największy pobór mocy w Twoim domu, to taryfa dwustrefowa będzie dla Ciebie. W przeciwnym razie zdecyduj się na taryfę G11.

Co zrobić, by zmienić taryfę?

Oprócz G11 i G12 gospodarstwa domowe mogą korzystać z taryfy przedpłatowej, polegającej na opłacie planowanego zużycia energii "z góry", taryfy G12w z niższą stawką za prąd w weekendy oraz taryfy z gwarancją ceny, zapewniającej, że w trakcie trwania umowy ceny prądu nie wzrosną. Kwestia wyboru pakietu cen jest indywidualna i wymaga osobnej analizy dla każdego płatnika. Po zdecydowaniu się na określoną usługę należy zwrócić się z wnioskiem o zmianę taryfy do swojego dostawcy energii. W zależności od rodzaju zmian konieczne będą poprawki w pracy licznika, bądź jego całkowita wymiana. Najczęściej licznik wystarczy przeprogramować, gdy płatnik zdecyduje się na zmianę taryfy z G12 na G11. W odwrotnej sytuacji pracownik Operatora Systemu Dystrybucyjnego zostanie oddelegowany do wymiany licznika na nowy. Warto pamiętać, że zmiana taryfy opłat w ramach grupy G nie niesie za sobą żadnych opłat dla odbiorcy energii. Oznacza to, że dostawca nie wymaga od swojego klienta poniesienia dodatkowych kosztów finansowych - nawet, gdy chodzi o wymianę lub przeprogramowanie licznika.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Jaka taryfa prądu - G11 czy G12?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 659
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl