Prowadzący przeprowadzili zabawy literackie mające na celu rozluźnienie i nabranie pewności siebie (przekręcanie słów, wymyślanie śmiesznych nazw itp.). Pokazali jak wykonać "kamyczaki" niezwykłe postacie z kamieni i plasteliny, pomalowali je tak, by nabrały pożądanego charakteru oraz wymyśli dla nich nazwy, malowali na płótnie swoje gwiazdy, lepili z gliny, malowali farbami magiczne stwory i ich siedziby, ozdabiali tekturowe pudła, w które później każdy mógł zapakować swoje prace aby je zabrać do domu. Dzieci tworzyły w grupach, parach i indywidualnie.
Zakupione zostały liczne materiały plastyczne, które umożliwiły dzieciom poznanie nowych technik oraz wykorzystanie w swoich pracach przedmiotów codziennego użytku lub przeznaczonych do recyklingu. Umożliwiło to pobudzenie kreatywnego myślenia i rozwinęło sprawność manualną. Tematy warsztatów były elastyczne, a twórczość uczestników okazała się bardzo różnorodna i niekonwencjonalna w rozwiązaniach, także wartościowa pod względem estetycznym. Dzieci często stosowały techniki mieszane, próbując stworzyć "coś z niczego".
Zainteresowanie było ogromne: codziennie co najmniej trzydzieścioro dzieci przychodziło do Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, gdzie odbywały się zajęcia, a wszystko dzięki ciekawemu programowi. Zaangażowanie, zarówno uczestników, jak i prowadzących, zaowocowało w niezwykle interesujące prace, m. in.: rzeźby z gliny, rysunki farbami i pastelami, wycinanki, kolaże oraz malowidła.
Każdy dzień przynosił coś dobrego, coś nowego, były też zajęcia, które miały charakter integracyjny z podopiecznymi ze Środowiskowego Domu w Tarnogrodzie. Wsparcia Finansowego udzielili: burmistrz Tarnogrodu i starosta biłgorajski, a rzeczowego firma MODEL. Organizatorami warsztatów byli Tarnogrodzki Ośrodek Kultury oraz Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej.