Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
LUBELSZCZYZNA
2019.08.05 13:34

Gminy i powiaty z Lubelskiego zbudują drogi za prawie 800 mln zł

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podpisał ocenioną przez komisję listę wniosków z gmin i powiatów z województwa lubelskiego dotyczącą rządowego wsparcia z Funduszu Dróg Samorządowych. Zadania z listy obejmują modernizację 342 km dróg powiatowych, na które złożono 73 wnioski oraz 322 km dróg gminnych w ramach 308 wniosków. Łączna wartość tych inwestycji wyniesie blisko 800 mln zł.
Gminy i powiaty z Lubelskiego zbudują drogi za prawie 800 mln zł
Gminy i powiaty z Lubelskiego zbudują drogi za prawie 800 mln zł

Samorządy mogły składać wnioski w naborze na FDS do połowy kwietnia. W sumie wpłynęło ich ponad 520.

- To ogromna, niespotykana dotąd liczba. Dlatego serdecznie dziękuję za trzy miesiące wytężonej pracy przy ocenie merytorycznej i weryfikacji wniosków, zarówno pracownikom Wydziału Infrastruktury LUW jak i powołanej przeze mnie komisji. Myślę, że już niedługo będę mógł podpisać z samorządami umowy dotacji z budżetu państwa na realizację tych zadań. Mam nadzieję, że stanie się to bardzo szybko - powiedział Przemysław Czarnek.

Podpisana przez wojewodę Czarnka lista trafi teraz do Ministerstwa Infrastruktury, które podda wnioski szczegółowej analizie, a następnie przedstawi listę do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów, który ma jeszcze możliwość naniesienia własnych poprawek. Po akceptacji listy przez premiera Mateusz Morawieckiego zostanie ona opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda będzie mógł również podpisać umowy z gminami i powiatami na przekazanie wnioskowanych przez nie środków. A te są na niespotykaną dotąd skalę. Wnioskowana przez samorządy z woj. lubelskiego kwota dofinansowania do przebudowy i modernizacji dróg lokalnych na terenie woj. lubelskiego w tym roku wynosi bowiem 453 mln zł, zaś łączna wartość planowanych inwestycji to 761,8 mln zł. Przypomnijmy, że mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych powołany został ustawą z 23 października 2018 r.

Celem FDS jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli. Środki Funduszu są przeznaczone na dofinansowanie zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie dróg powiatowych (zadania powiatowe) lub budowie, przebudowie lub remoncie dróg gminnych (zadania gminne). Zadania obejmują również przebudowę dróg wewnętrznych, które są następnie zaliczane do odpowiedniej kategorii dróg publicznych w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. W ramach realizacji zadań, mogą być dofinansowane zadania polegające na budowie, przebudowie lub remoncie skrzyżowań z innymi drogami publicznymi. Dofinansowane z Funduszu mogą być zadania powiatowe i zadania gminne, których realizacja rozpoczyna się w 2019 roku, będące w trakcie realizacji lub planowane do realizacji.

LUW/red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Gminy i powiaty z Lubelskiego zbudują drogi za prawie 800 mln zł, 0 out of 5 based on 0 ratings
LUW/red. dodany
 
Odsłon: 2514
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Marycha   he napisałem post a biłgorajska go 2x zablokowała nie wygodnie co?BIŁGORAJSKA
5 sierpnia 2019
+2
-0
KaspersKI   ... dziękujemy też i "Babci" Tokarskiej
5 sierpnia 2019
+7
-3
KaspersKI   Pan Owsiak właśnie utwierdził w przekonaniu zwolenników PiS, nawet tych lekko popierających, że nie ma sensu głosować na opozycję. Od 4 lat to samo. Frustracja, złość, antypis. Cała energia idzie tylko na to, ale żeby jakieś ciekawe pomysły opracować, jakiś program no to już jest poważny problem. Pan i reszta celebrytów niesiecie zwycięstwo PiSowi na tacy. Oni wam szczerze podziękują w październiku za pomoc w spektakularnym zwycięstwie. Miejmy nadzieję, że nie wystawią Piotr Olszówki jak i Agaty Borowiec ponieważ sprzeniewieżyli się Ci karierowicze PiSprawiedliwości. Czekamy na osobę, kandydaturę z listy PiS
z kompetencją i bez "słomy w butach" ...
5 sierpnia 2019
+10
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl