Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2019.06.26 13:37

Oszuści podszywają się pod policjantów

82-letni mieszkaniec Biłgoraja omal nie padł ofiarą oszustwa. Biłgorajanin odebrał telefon od mężczyzny podającego się za policjanta, który wypytywał go w jakim banku ma konto i jakiej wysokości środki zgromadził. W ostatnim czasie podobne telefony odebrały jeszcze dwie osoby z powiatu biłgorajskiego. Na szczęście w żadnym z tych przypadków do oszustwa nie doszło.
Oszuści podszywają się pod policjantów
Oszuści podszywają się pod policjantów

Wczoraj, około godziny 16:00 na telefon stacjonarny 82-letniego mieszkańca Biłgoraja zadzwonił mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza policji. W rozmowie mężczyzna przedstawił się podając fałszywe imię i nazwisko, a także numer legitymacji służbowej. Oświadczył, że prowadzi śledztwo w sprawie hakerów komputerowych, którzy dokonali kradzieży środków zgromadzonych na koncie przez 82-latka. Niedoszła ofiara podała liczbę kont i sumę zgromadzonych środków. Następnie rozmowę przejęła pracownica 82-latka i w efekcie do oszustwa nie doszło. Mieszkaniec Biłgoraja zgłosił się do komendy i poinformowali o zdarzeniu prawdziwych mundurowych, którzy teraz poszukują oszusta. W ostatnim czasie podobne telefony odebrały jeszcze dwie osoby z terenu powiatu biłgorajskiego. Oszuści dzwonili na numery osób prowadzących działalność np. apteki.

"Fałszywy funkcjonariusz" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w policyjnej akcji rozpracowania oszusta. Zdarza się również, że oszuści posługują się prawdziwymi nazwiskami policjantów, po to by uwiarygodnić swoją historię.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Zdarza się, że przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Przypominamy! Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, ilości kont czy wysokość zgromadzonych środków. Nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie ani też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Powyższa sytuacja lub podobna do przytoczonej może przydarzyć się każdemu. Również naszym bliskim lub sąsiadom. Oszuści na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze ale nie tyko. Zdarza się, że dzwonią również do osób młodych lub w sile wieku. Tu nie ma zasady! Dlatego niezbędne jest budzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa szczególnie osób starszych, samotnych czy prowadzących działalność. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z innymi, ostrzeżmy ich nim będzie za późno.

JK
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Oszuści podszywają się pod policjantów, 0 out of 5 based on 0 ratings
JK dodany
 
Odsłon: 2181
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
formaldehyd  do blondyn   Masz na myśli Spółdzielnię Mieszkaniową Łada? Czyżbyś coś wiedział?
27 czerwca 2019
+0
-1
blondyn   A kiedy przyjdzie czas na naczelnego prezesa??
26 czerwca 2019
+4
-3
franciszek   dlaczego nic nie piszecie o zmianach w PGKiM ? podobno prezesa Grzesia zdegradowali nie tylko jego
26 czerwca 2019
+3
-0
Grzegorz z Chetyna   Taaak, a co z oszustami-politykami? Kiedy ich zaczniecie ścigać?
26 czerwca 2019
+6
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl