Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
TERESZPOL
2019.06.10 12:50

Piotr Pustelnik o pasji do gór

W piatek, 7 czerwca, Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol gościła Piotra Pustelnika, legendarnego himalaistę, zdobywcę Korony Himalajów i Karakorum, prezesa Polskiego Związku Alpinizmu, autora książki "Ja, Pustelnik. Autobiografia".
Piotr Pustelnik o pasji do gór
Piotr Pustelnik o pasji do gór

Piotr Pustelnik w ciągu 20 lat stanął na szczycie 14 ośmiotysięczników. Jest on trzecim Polakiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W książce "Ja, Pustelnik. Autobiografia" opisuje historię zdobycia najwyższych szczytów, lecz również cenę, jaką trzeba za to zapłacić.

W piątkowe popołudnie legendarny himalaista opowiedział swoją historię. Jego mottem życiowym są słowa włoskiego wspinacza: "Góry są środkiem, człowiek jest celem. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym". To na nim wzorował się jako mały chłopiec. Często przebywał w szpitalu, był wątłego zdrowia. Miał zdiagnozowaną wadę serca i stawów. To książki o górach rozbudziły jego pasję. - W moim życiu nie było przesłanek, że będę się wspinał. Lekarze nie dawali mi szans na życie. Przeżyłem w szpitalu większą grozę niż w górach. Czytając książki o górach wpływałem w inny byt i inną rzeczywistość - mówił. Jak podkreśla przez problemy zdrowotne zawsze uruchamia się u niego strach i niepewność. - Nie ma ludzi nieustraszonych, tylko niektórzy potrafią o tym mówić inni nie - dodał.

O zdobyciu ośmiotysięczników długo nawet nie marzył. Dopiero po zdobyciu góry numer 10, pomyślał, że przyszedł czas na Koronę Himalajów. Nigdy nie robił tego dla sławy, pieniędzy i splendoru. Była to jego życiowa pasja, bez której nie wyobrażał sobie życia. - Ostro dążyłem w stronę obsesji, ale w pewnym momencie zatrzymałem się i do obsesji nie doszło - mówił. Jego zdaniem w górach życie jest łatwiejsze niż na nizinach. Tam wystarczy kilka podstawowych zasad społecznych żeby było dobrze. - W górach wydobywałem z człowieka to co dobre. Nie można uciec od swoich problemów w góry, bo one przyjdą za człowiekiem - dodał.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślał, że najważniejszą wartością jest życie. - Zawsze mówię, że dobry alpinista to żywy alpinista. Po co człowiekowi zdobycie szczytu z którego nie zejdzie. Jaką będzie miał satysfakcje umierając na wierzchołku. Nie warto poświecić życia, są sytuacje, że trzeba się zatrzymać. Zawsze, gdy pojawiały się sytuacje podbramkowe mówiłem "Dziękuje bardzo. Góra będzie tu za rok" - twierdził. Podkreślał, że przeżyć to zwyciężyć. Jego zdaniem sukces jest wtedy pełny, gdy osiągamy go nie wystawiając życia i zdrowia na szali. Dodał jednoznacznie, że nie da się tego osiągnąć nie ryzykując. - Ryzyko trzeba podjąć. Góry mają ryzyko wpisane w swój byt, ale do tego ryzyka nie trzeba dokładać kolejnego ryzyka - mówił. Przytoczył, że wszystkie wypadki lawinowe są wynikiem błędu człowieka. - Gdy jest niebezpiecznie - wracamy. Góra poczeka - zaznaczał.

Piotr Pustelinik bardzo mocno podkreślał, że w alpinizmie życie partnera jest ważniejsze niż sukces. - Jesteśmy zespołem. Każdy jest inną siłą zespołu. Do możliwości słabszego trzeba dopasowywać zadania. Na mocniejszym spoczywa większa odpowiedzialność. Niestety często zdarza się, że mocniejszy dyktuje tempo a słabszy ma problemy. Nigdy nie dam sobie wmówić, że można po prostu odwiązać się od odpowiedzialności i powiedzieć: "Ja jestem mocniejszy - idę, a ty rób co chcesz". Alpinizm to zespół. To największa wartość. Często było tak, że słabszy decydował o porażce zespołu. Ale czy to, że wróciliśmy cali i zdrowi to porażka? Dla mnie nie - mówił.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol projektu pt. "Biblioteka miejscem spotkań - 70 lat z książką" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

UG Tereszpol
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Piotr Pustelnik o pasji do gór, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
UG Tereszpol dodany
 
Odsłon: 1440
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
we wtorek, godzina 09:13 Długi Kąt
Mieszkańcy nie chcą masztu
W Długim Kącie stoi maszt sieci Orange. Mieszkańcy miejscowości bezskutecznie walczyli o zmianę lokalizacji i protestowali przeciw umiejscowieniu inwestycji. Pod koniec kwietnia skierowali oficjalny sprzeciw do Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Stanowisko w sprawie zajęła sieć Orange.
we wtorek, godzina 10:24 Biłgoraj
Potrącenie na drodze dla rowerów
we wtorek, godzina 08:32 Goraj
Straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w skarpę
w piątek, godzina 17:08 Biłgoraj
Oświadczenie ws. szpitala
O sytuacji biłgorajskiego szpitala związanej z wykryciem u pracowników koronawirusa SARS-CoV-2 informowaliśmy naszych czytelników w bieżącym tygodniu. Oświadczenie w tej sprawie wydali dyrektor szpitala Tomasz Kwiatkowski oraz syndyk masy upadłości Leszek Jarosz.
w poniedziałek, godzina 12:29 Powiat
Piraci drogowi na gościnnych występach
w czwartek, godzina 11:42 Biłgoraj
Szpital wstrzymał przyjęcia z powodu koronawirusa [AKTUALIZACJA]
27 maja 2020 Biłgoraj
Uczennica 2 klasy liceum w Biłgoraju wydaje książkę
"Perspektywy" to zbiór 30 krótkich tekstów, na każdy dzień miesiąca autorstwa licealistki z Biłgoraja, z których każdy pokazuje inną perspektywę na codzienność. Aby spełniło się marzenie Hanny o wydaniu własnej książki potrzebne są środki, dlatego za pośrednictwem portalu zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy.
w niedzielę, godzina 10:44 Biłgoraj
Dalszy etap rozbudowy Miasteczka na Szlaku Kultur
we wtorek, godzina 17:45 Lubelszczyzna
Najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2
21 maja 2020 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
w czwartek, godzina 20:30 Okrągłe
Wypadek motocyklisty. Droga zablokowana [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 17:48 Lubelszczyzna
Dwa nowe przypadki zakażeń
w sobotę, godzina 11:41 Powiat
Biskup zamojsko-lubaczowski odwołuje dyspensę
Biskup Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej ks. Marian Rojek wydał dekret o ograniczeniu dyspensy od udziału w Eucharystii. Od kiedy będą obowiązywać nowe zasady?
w czwartek, godzina 10:26 Powiat
6 nowych przypadków COVID-19 w powiecie biłgorajskim
w piątek, godzina 15:29 Biłgoraj
Ambra wyjaśnia
24 maja 2020 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
w czwartek, godzina 10:35 Wólka Abramowska
Trafili do szpitala po uderzeniu pioruna
26 maja 2020 Gromada
Zderzenie pojazdów na trasie nr 835
w piątek, godzina 14:49 Biłgoraj
Komendant KP PSP przeszedł na emeryturę
W piątek, 29 maja 2020 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Biłgoraju odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącego ze służby na zaopatrzenie emerytalne komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju st. bryg. Wiesława Krenta.
27 maja 2020 Biłgoraj
Wśród pracowników biłgorajskiego szpitala jest przypadek koronawirusa?
we wtorek, godzina 07:17 Frampol
Zamojska firma przekazała komputery dla uczniów z gminy Frampol
22 maja 2020 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja
w niedzielę, godzina 18:44 Lubelszczyzna
Statystki dotyczące koronawirusa
24 maja 2020 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
w niedzielę, godzina 10:21 Biłgoraj
OSP potrzebuje pomocy
21 maja 2020 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl