Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
TERESZPOL
2019.06.10 12:50

Piotr Pustelnik o pasji do gór

W piatek, 7 czerwca, Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol gościła Piotra Pustelnika, legendarnego himalaistę, zdobywcę Korony Himalajów i Karakorum, prezesa Polskiego Związku Alpinizmu, autora książki "Ja, Pustelnik. Autobiografia".
Piotr Pustelnik o pasji do gór
Piotr Pustelnik o pasji do gór

Piotr Pustelnik w ciągu 20 lat stanął na szczycie 14 ośmiotysięczników. Jest on trzecim Polakiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W książce "Ja, Pustelnik. Autobiografia" opisuje historię zdobycia najwyższych szczytów, lecz również cenę, jaką trzeba za to zapłacić.

W piątkowe popołudnie legendarny himalaista opowiedział swoją historię. Jego mottem życiowym są słowa włoskiego wspinacza: "Góry są środkiem, człowiek jest celem. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym". To na nim wzorował się jako mały chłopiec. Często przebywał w szpitalu, był wątłego zdrowia. Miał zdiagnozowaną wadę serca i stawów. To książki o górach rozbudziły jego pasję. - W moim życiu nie było przesłanek, że będę się wspinał. Lekarze nie dawali mi szans na życie. Przeżyłem w szpitalu większą grozę niż w górach. Czytając książki o górach wpływałem w inny byt i inną rzeczywistość - mówił. Jak podkreśla przez problemy zdrowotne zawsze uruchamia się u niego strach i niepewność. - Nie ma ludzi nieustraszonych, tylko niektórzy potrafią o tym mówić inni nie - dodał.

O zdobyciu ośmiotysięczników długo nawet nie marzył. Dopiero po zdobyciu góry numer 10, pomyślał, że przyszedł czas na Koronę Himalajów. Nigdy nie robił tego dla sławy, pieniędzy i splendoru. Była to jego życiowa pasja, bez której nie wyobrażał sobie życia. - Ostro dążyłem w stronę obsesji, ale w pewnym momencie zatrzymałem się i do obsesji nie doszło - mówił. Jego zdaniem w górach życie jest łatwiejsze niż na nizinach. Tam wystarczy kilka podstawowych zasad społecznych żeby było dobrze. - W górach wydobywałem z człowieka to co dobre. Nie można uciec od swoich problemów w góry, bo one przyjdą za człowiekiem - dodał.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślał, że najważniejszą wartością jest życie. - Zawsze mówię, że dobry alpinista to żywy alpinista. Po co człowiekowi zdobycie szczytu z którego nie zejdzie. Jaką będzie miał satysfakcje umierając na wierzchołku. Nie warto poświecić życia, są sytuacje, że trzeba się zatrzymać. Zawsze, gdy pojawiały się sytuacje podbramkowe mówiłem "Dziękuje bardzo. Góra będzie tu za rok" - twierdził. Podkreślał, że przeżyć to zwyciężyć. Jego zdaniem sukces jest wtedy pełny, gdy osiągamy go nie wystawiając życia i zdrowia na szali. Dodał jednoznacznie, że nie da się tego osiągnąć nie ryzykując. - Ryzyko trzeba podjąć. Góry mają ryzyko wpisane w swój byt, ale do tego ryzyka nie trzeba dokładać kolejnego ryzyka - mówił. Przytoczył, że wszystkie wypadki lawinowe są wynikiem błędu człowieka. - Gdy jest niebezpiecznie - wracamy. Góra poczeka - zaznaczał.

Piotr Pustelinik bardzo mocno podkreślał, że w alpinizmie życie partnera jest ważniejsze niż sukces. - Jesteśmy zespołem. Każdy jest inną siłą zespołu. Do możliwości słabszego trzeba dopasowywać zadania. Na mocniejszym spoczywa większa odpowiedzialność. Niestety często zdarza się, że mocniejszy dyktuje tempo a słabszy ma problemy. Nigdy nie dam sobie wmówić, że można po prostu odwiązać się od odpowiedzialności i powiedzieć: "Ja jestem mocniejszy - idę, a ty rób co chcesz". Alpinizm to zespół. To największa wartość. Często było tak, że słabszy decydował o porażce zespołu. Ale czy to, że wróciliśmy cali i zdrowi to porażka? Dla mnie nie - mówił.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol projektu pt. "Biblioteka miejscem spotkań - 70 lat z książką" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

UG Tereszpol
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Piotr Pustelnik o pasji do gór, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
UG Tereszpol dodany
 
Odsłon: 2081
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 22:52 Józefów
Zenek Martyniuk gwiazdą festynu charytatywnego na rzecz mieszkanki gminy Józefów
Artyści znani z prestiżowych festiwali i popularnych programów telewizyjnych, zespoły disco polo oraz koła gospodyń wiejskich z kilku gmin powiatu biłgorajskiego włączyły się w pomoc dla mieszkanki Samsonówki w gminie Józefów. W niedzielę 17 października zorganizowano koncert charytatywny pod hasłem "Wybudźmy Elżbietę", którego gwiazdą był Zenon Martyniuk.
w niedzielę, godzina 16:48 Kociołki
Upamiętnili osadę leśną Kociołki
w niedzielę, godzina 20:07 Biłgoraj
Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio ma już 100 lat
w piątek, godzina 18:28 Józefów
W Józefowie podsumowano dwie inwestycje drogowe
W piątkowe popołudnie 15 października, na skrzyżowaniu dróg odbyło się spotkanie, którego celem było podsumowanie dwóch dużych inwestycji drogowych, wykonanych w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego Lubelszczyzny". Zadania mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu w wysokości 10 milionów złotych, jakie samorząd ZDW z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu województwa.
w niedzielę, godzina 15:08 Wólka Czernięcińska
Otwarcie ciągu dróg powiatowych w Wólce Czernięcińskiej
w niedzielę, godzina 10:50 Lubelszczyzna
Prawie 600 zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
8 października 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o gospodarce leśnej
W piątkowe popołudnie 8 października, odbyło się spotkanie dotyczące gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Udział w nim wzięli m.in. nadleśniczy, burmistrz Biłgoraja, ale także przedsiębiorcy związani z branżą leśną oraz przedstawiciele aktywistów, walczących o zaniechanie wycinki lasu.
w sobotę, godzina 19:37 Biłgoraj
W Biłgoraju otwarto biuro Solidarnej Polski
w niedzielę, godzina 08:10 Nadrzecze
"Bidaczowskie opowieści" oraz warsztaty obywatelskie w Nadrzeczu
w środę, godzina 13:53 Biłgoraj
Będzie remont ulicy Nadstawnej
Zarząd Dróg Powiatowych w Biłgoraju ogłosił przetarg na remont ulicy Nadstawnej. Przebudowa będzie kosztować ponad 2,1 mln zł, a 900 tys. zł dołoży Urząd Miasta w Biłgoraju.
w piątek, godzina 08:52 Biłgoraj
Burmistrz ostrzega przed kontrolami ze strony policji i straży miejskiej
w czwartek, godzina 14:51 Biłgoraj
Ewakuacja klientów z marketu w Biłgoraju
7 października 2021 Obsza
Ofensywa drogowa w powiecie biłgorajskim
W latach 2019-2021 na terenie powiatu biłgorajskiego powstało blisko 23 km nowej nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 863. Inwestycje pochłonęły łącznie ponad 8,5 mln zł. Konferencja dotycząca remontów prowadzonych przez samorząd województwa lubelskiego wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie i jednostkami samorządów terytorialnych odbyła się w czwartek 7 października.
w czwartek, godzina 09:06 Biłgoraj
Chciała prawo jazdy za łapówkę
w piątek, godzina 10:48 Lubelszczyzna
Będzie kolejny lockdown? Wiceminister zdrowia mówi o spotkaniu w tej sprawie
9 października 2021 Samsonówka
Potrzebny dawca szpiku dla Darka
Darek Szydełko to mieszkaniec gminy Józefów. 1 września usłyszał diagnozę - przewlekła białaczka mielomonocytowa. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Włączmy się w akcję, pomóżmy i zarejestrujmy się na stronie organizacji non-profit jaką jest DKMS.
10 października 2021 Biłgoraj
Garażówka po raz 20.
w środę, godzina 23:44 Turobin
Olga pożegnała się z Top Model
3 października 2021 Brodziaki
Piknik z historią
Każdego roku w Brodziakach organizowany jest Piknik Historyczny. Tym razem wydarzenie odbyło się w niedzielne popołudnie 3 października na placu naprzeciw remizy.
w środę, godzina 08:03 Obsza
Uwaga na oferty w sprawie fotowoltaiki
w sobotę, godzina 09:04 Józefów
XXV Rajd im. Profesora Józefa Jóźwiaka
6 października 2021 Bukowina
Laur Konserwatorski 2021 dla kościoła w Bukowinie
Laurem Konserwatorskim w 2021 roku wyróżniono Stowarzyszenie Na Rzecz Bukowiny i parafię rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy - za prace konserwatorskie i restauratorskie dekoracji malarskiej w kościele filialnym pw. Ofiarowania NMP w Bukowinie.
w sobotę, godzina 14:10 Lubelszczyzna
Ponad 1 200 przypadków więcej niż tydzień temu
w sobotę, godzina 08:24 Biłgoraj
Do RCEZ i ZSZiO w Biłgoraju trafiły komputery za kwotę 314 tys. zł
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl