Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2019.05.11 08:16

Co siódmy pracował, zamiast się leczyć

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju opublikował wyniki kontroli zwolnień lekarskich z pierwszego kwartału tego roku. Co siódmy ze skontrolowanych na zwolnieniu pracował zamiast się leczyć.
Co siódmy pracował, zamiast się leczyć
Co siódmy pracował, zamiast się leczyć

ZUS ma obowiązek kontrolować zwolnienia lekarskie na dwa sposoby. Po pierwsze sprawdza, czy faktycznie jesteśmy niezdolni do pracy, po drugie - czy w czasie zwolnienia nie pracujemy. Zwolnienie ma służyć jak najszybszemu powrotowi do zdrowia, dlatego w jego czasie nie wolno również wykonywać innych czynności, które mogłyby wydłużyć czas choroby.

Były nieprawidłowości

W pierwszym kwartale tego roku lekarze orzecznicy z Oddziału ZUS w Biłgoraju zbadali 1,4 tys. osób i musieli skrócić 31 zwolnień, bo stan zdrowia badanych pozwalał na ich powrót do pracy. Natomiast inspektorzy biłgorajskiego ZUS wzięli pod lupę ponad pół tysiąca zaświadczeń lekarskich. Na nieprawidłowym korzystaniu ze zwolnienia, głównie na pracy zarobkowej, przyłapali 78 osób. Skutek finansowy tylko tych dwóch kontroli wyniósł prawie 90 tys. zł, a w całym województwie - 277 tys. zł. To kwota wstrzymanych i cofniętych świadczeń chorobowych.

Nie tylko ZUS sprawdza, czy prawidłowo korzystamy ze zwolnień lekarskich. Instytucja robi to w stosunku do ubezpieczonych, którzy prowadzą własne firmy i do zatrudnionych w niewielkich zakładach pracy (do 20 pracowników). Więksi pracodawcy mają uprawnienia do samodzielnej kontroli swoich pracowników.

Zmieniasz miejsce? Zaktualizuj szybko adres

Chory ma obowiązek podać lekarzowi adres, pod którym będzie na zwolnieniu lekarskim. Jeśli w tym okresie musi wyjechać (np. pod opiekę do rodziny), to ma obowiązek poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to maksymalnie 3 dni od zmiany miejsca pobytu. Pod wskazany przez chorego adres może przyjść wezwanie na kontrolę. Jeśli pacjent nie podał aktualnego miejsca pobytu, to zawiadomienie wysłane na adres ze zwolnienia uznaje się za skutecznie doręczone.

Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Co siódmy pracował, zamiast się leczyć, 0 out of 5 based on 0 ratings
Małgorzata Korba, regionalny rzeczn... dodany
 
Odsłon: 1773
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Grzegorz z Chetyna  do KaspersKI   Coś ci się pomyliło z tym Zamościem. Wygrana padła, ale w woj. łódzkim.
12 maja 2019
+2
-0
LBL2019   taki mamy dobrobyt, że ludzie kombinują jak wyżyć do końca miesiąca. A podwyżki dopiero nadejdą, ponieważ trzeba jakoś sfinansować populizm nieodpowiedzialnych polityków.
11 maja 2019
+8
-3
autochton   Z przedstawionej informacji wynika, że lekarze wystawiali zwolnienia osobom zdrowym i z tego tytułu powinni ponieść odpowiedzialność. Jeśli nie potrafią określić, czy pacjent jest zdolny czy niezdolny do pracy, to nie powinni wykonywać zawodu tylko przejść do innej pracy np. w firmie ochroniarskiej czy w dyskoncie spożywczym. Czas skończyć z oszustwami przy wystawianiu zwolnień.
11 maja 2019
+6
-6
KaspersKI   UWAGA - rozbity EUROJackpot - wygrana w Niemczech i w Zamościu po 190mlnZŁ Gratulacje: s p o r t b i z n e s , c o m , p l
11 maja 2019
+3
-10
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl