Rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje w 70 krajach na świecie, w tym w całej Europie z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W Polsce zegarki przestawiamy nieprzerwanie od 1977 roku. Obecnie zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.
Nad zmianą czasu debatuje cała UE. W miniony wtorek europosłowie opowiedzieli się za zniesieniem przestawiania wskazówek zegarków wiosną i zimą. Zmiana czasu w ostatnia niedzielę marca 2021 roku miałaby być ostatnią dla państw, które wybiorą czas letni, zaś w październiku 2021 roku dla tych, w których cały rok będzie obowiązywał czas zimowy.
W ubiegłym roku w sondzie zapytaliśmy czytelników o zdanie na temat zmiany czasu. 63,4% głosujących uważa, że w Polsce na stałe powinien obowiązywać czas letni, za czasem zimowym opowiedziało się 12,2%, zaś według 21,1 % głosujących czytelników nie zależy znosić zmiany czasu.
Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zdecydowana większość Polaków, bo 78,3 % opowiada się za zniesieniem zmiany czasu. 74,2 % ankietowanych jest za wprowadzeniem na stale czasu letniego.