Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2019.01.30 19:33 | aktualizacja: 2019.01.31 09:41

Budżet powiatu na 2019 r. uchwalony

W środę, 30 stycznia, odbyła się sesja Rady Powiatu, podczas której radni głosowali nad przejęciem budżetu na bieżący rok. Tylko na inwestycje przeznaczono kwotę ponad 28 mln zł. Deficyt ma za to wynieść 4,7 mln zł.
Budżet powiatu na 2019 r. uchwalony
Budżet powiatu na 2019 r. uchwalony

Uchwała budżetowa jest jedną z najważniejszych podejmowanych przez radę w cały roku. Od niej zależy jakie inwestycje będą realizowane oraz jakie kwoty będą przeznaczane na poszczególne obszary funkcjonowania samorządu.

Tym tematem radni Rady Powiatu zajęli się w środowe popołudnie, 30 stycznia.

Określono łączną kwotę dochodów miasta w przyszłym roku na 115 mln 127 tys. zł, z tego dochody bieżące to 98 mln 180 tys. zł, a dochody majątkowe to kwota 16 946 mln zł, w tym:
- dochody na zadania własne w kwocie 101 mln zł, w tym dochody z tytułu opłat i kar za korzystanie ze środowiska 249 tys. zł
- dotacje na zadania z zakresu administracji rządowej i inne zlecone ustawami w kwocie prawie 9 mln zł
- dochody na zadania wykonywane na mocy porozumień z organami administracji rządowej w kwocie 100 tys. zł
- dotacje na zadania wykonywane na mocy porozumień i umów z innymi jednostkami samorządu terytorialnego w kwocie 4 mln 686 tys. zł

Łączna suma wydatków w przyszłym roku ma wynieść 119 mln 840 tys. zł, z tego wydatki bieżące to kwota 91 mln 373 tys. zł, a wydatki majątkowe (inwestycyjne) 28 mln 466 tys. zł, w tym:
- wydatki na zadania własne w kwocie 108 mln 277 tys. zł, w tym wydatki z tytułu opłat i kar za korzystanie ze środowiska w kwocie 250 tys. zł
- wydatki na zadania z zakresu administracji rządowej i inne zlecone ustawami w kwocie prawie 9 mln zł
- wydatki na zadania wykonane na mocy porozumienia z organami administracji rządowej w kwocie 100 tys. zł
- wydatki na zadania wykonywane na mocy porozumień i umów z innymi jednostkami samorządu terytorialnego w kwocie 2 mln 520 tys. zł.

- Budżet na bieżący rok określiłbym jako proinwestycyjny, ponieważ kwota, jaka została przeznaczona na inwestycje jest bardzo wysoka bo wynosi prawie 28,5 mln zł. Najważniejsze obszary, w jakich zamierzamy te środki wydatkować to oświata i infrastruktura drogowa - mówił starosta powiatu Andrzej Szarlip i zaznaczył, że na oświatę zaplanowano ok. 11 mln zł. Wśród zadań realizowanych za te pieniądze będzie między innymi kontynuacja termomodernizacji budynków oświatowych, na to przeznaczono 6 mln zł. Zaplanowano też modernizację warsztatów szkolnych w RCEZ za kwotę ok. 2 mln zł, budowa łącznika przy ZSZiO pochłonie za to nieco ponad 1 mln zł, będzie też kontynuowana modernizacja sali gimnastycznej LO im. ONZ, na ten cel zabezpieczono środki w wysokości 750 tys. zł. Inną ważną inwestycją będzie modernizacja hali w ZSBiO, w budżecie zabezpieczono ponad 700 tys. zł.

- Przymierzamy się też do oczekiwanej inwestycji, czyli modernizacji biłgorajskiego basenu. Bieżący budżet już zabezpiecza kwotę w wysokości 100 tys. zł z przeznaczeniem na wykonanie projektu - dodał starosta.

Niezwykle ważne dla mieszkańców są także inwestycje drogowe. W tym roku na ten cel zabezpieczono ponad 11 mln zł. - Z tych środków sfinansujemy m.in. zakończenie budowy drogi powiatowej Księżpol - Jedlinki, będzie to kosztować 3 mln 700 tys. zł, przebudujemy też drogi powiatowe Babice - Susiec i Księżpol - Obsza, co pochłonie prawie 5,5 mln zł. 360 tys. zł zarezerwowaliśmy za to na przebudowę drogi Dereźnia - Budziarze, 280 tys. zł na remont mostu w Wólce Abramowskiej, a na program "chodnikowy" 550 tys. zł - wyliczał Andrzej Szarlip. Mieszkańców Biłgoraja ucieszy za to fakt, że w budżecie powiatu zabezpieczono 600 tys. zł na remont ul. Partyzantów.

Innym działaniem, które pochłonie znaczną część kwoty przeznaczonej na inwestycje będzie kontynuacja projektu "e-geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego", na ten cel przeznaczono 5,5 mln zł. Ujęto też dotację dla gminy Biłgoraj, w wysokości 370 tys. zł, na kontynuację zadania pn. "Aktywnie i wirtualnie po Ziemi Biłgorajskiej".

Kwotę planowanego deficytu określono na 4,7 mln zł, a źródłem pokrycia deficytu będą przychody pochodzące z wolnych środków jako nadwyżki w kwocie 500 tys. zł oraz kredytu.

W budżecie gminy zapisano także rezerwy: ogólną w kwocie 150 tys. zł oraz celową ( zadania z zakresu zarządzania kryzysowego, dokształcania nauczycieli, odprawy emerytalne, nagrody starosty, awanse zawodowe, fundusz zdrowotny) w kwocie 1 mln 500 tys. zł. tys. zł.

- Uważam, że jest budżet dobrze skonstruowany, prorozwojowy i proszę o jego poparcie - podsumował Szarlip.

Pozytywnie o projekcie budżetu wyraziła się Regionalna Izba Obrachunkowa, a podczas głosowania wszyscy obecni radni byli "za" przyjęciem budżetu w proponowanym kształcie.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Budżet powiatu na 2019 r. uchwalony, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3248
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Mieszkaniec_Biłgoraj   Ale starania mogli by poczynać, to nie jest świeża sprawa, to jest problem już od wielu lat. Jak by nie było to jest teren powiatu, a powiat jako powiat ma obowiązek o to dbać i zabiegać w województwie. Ale widocznie im na tym aż tak bardzo nie zależy aby tą drogę zmodernizować i odnowić. Jak to się mówi dla chcącego nic trudnego.
31 stycznia 2019
+5
-2
Kriser  do Mieszkaniec_Biłgoraj   Powiat - mimo chęci - nie ma możliwości nic zmienić w tej drodze. To jest droga WOJEWÓDZKA nr 858, za którą odpowiada samorząd województwa i budżet województwa. Starostwo nic tu nie poprawi, bo tak się nie da. Takie mamy w Polsce prawo, droga jest tragiczna, ale jest wstydem dla województwa, nie dla powiatu.
31 stycznia 2019
+3
-3
Mieszkaniec_Biłgoraj   Mam zapytanie o drogę Hedwiżyn-Panasówka, jest w stanie krytycznym. I dalej nic się w tym kierunku nie robi! Wstyd powiat, wizytówka Roztocza! Ile można czekać! Koleina na koleinie, popękana, dołek na dołku - takie niebezpieczeństwo dla podróżujących! A to przecież główna droga Biłgoraj-Zamość! Wstyd Powiat!!!
31 stycznia 2019
+9
-2
LBL   Wpływy z podatków, opłat, kar, subwencje z budżetu centralnego, dotacje z budżetu państwa i UE.
30 stycznia 2019
+1
-0
art   Chcialbym zapytac jakie i z czego ma dochody powiat czy moze ktoś wie.
30 stycznia 2019
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 08:08 Biłgoraj
W "Piątce" powstała szkolna telewizja
Nowoczesna szkoła nie tylko przekazuje uczniom wiedzę, ale przede wszystkim pozwala zdobywać nowe umiejętności, rozwijać talenty, uczy kreatywności i współpracy. Wiedzą o tym członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjnych "Piątka", złożonego z dyrekcji, nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju, które właśnie powołało do życia szkolną telewizję.
dzisiaj, 10:33 Lubelszczyzna
11 nowych zakażeń, 2 przypadki śmiertelne na terenie powiatu
dzisiaj, 11:00 Gmina Biłgoraj
Chciała kupić trampolinę, została oszukana
we wtorek, godzina 09:17 Powiat
Drogowcy przygotowani do zimy?
Każdego roku służby drogowe przygotowują plan zimowego utrzymania dróg. W bieżącym roku drogowcy mają pod opieką prawie 600 km dróg powiatowych różnej kategorii. W razie potrzeby będą mogli wykorzystać środki sprzętowe, ale też tony mieszkanki solno-piaskowej oraz samej soli. Szczegóły poniżej.
dzisiaj, 09:44 Biłgoraj
Lokalnie dla Biłgoraja, czyli rabaty na zakupy
w czwartek, godzina 08:36 Borów
Groźne zderzenie z łosiem
22 listopada 2020 Potok Górny
Najbiedniejsza gmina w kraju leży na terenie powiatu biłgorajskiego
Znane jest już zestawienie dochodów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Okazuje się, że znów jedna z gmin powiatu biłgorajskiego jest ostatnia w klasyfikacji, czyli jest najbiedniejszą jednostką w kraju. O jaką gminę chodzi? Jak wypadł w tym zestawieniu Biłgoraj?
27 listopada 2020 Tarnogród
Zderzenie trzech busów na trasie 835, nie żyje 60-latek [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 11:20 Powiat
Osocze i krew od policjantów
25 listopada 2020 Biłgoraj
34-latek usłyszał zarzuty za groźby karalne
Pod koniec września na trasie Hedwiżyn - Biłgoraj doszło do wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Przepychanka na drodze skończyła się sprawą w sądzie. Zarzuty kierowania gróźb karalnych już usłyszał 34-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj.
dzisiaj, 07:18 Biłgoraj
Uczennica ZSBiO laureatką programu stypendialnego Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska
w sobotę, godzina 14:06 Biłgoraj
Stanisław Pokryszka nie żyje
w czwartek, godzina 10:35 Lubelszczyzna
Raport zakażeń koronawirusem. Kolejny wzrost
W porównaniu do poprzedniej doby w całym kraju przybyło ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Niewielki wzrost zanotowano także na terenie województwa lubelskiego i powiatu biłgorajskiego. Na Lubelszczyźnie z powodu COVID-19 zmarło 6 osób.
w czwartek, godzina 09:06 Goraj
Proboszcz na kwarantannie
27 listopada 2020 Powiat
Ciężarówka w rowie
w środę, godzina 09:05 Obsza
Bakterie w wodzie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje o wykryciu w wodzie bakterii z grupy coli. Woda nadaje się do spożycia jedynie po przegotowaniu. Którego wodociągu dotyczy komunikat?
dzisiaj, 07:18 Aleksandrów
Miś pluszowy - mój przyjaciel
we wtorek, godzina 07:54 Biłgoraj
Apel burmistrza do mieszkańców Biłgoraja
w środę, godzina 10:55 Lubelszczyzna
Prawie 800 nowych zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie
Opublikowano już najnowsze statystyki dotyczące sytuacji epidemiologicznej. Na terenie województwa lubelskiego mamy prawie 800 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To znacznie więcej niż w ostatnich dniach. W powiecie biłgorajskim jest za to mniej przypadków niż w zanotowano poprzedniej doby.
w poniedziałek, godzina 10:41 Lubelszczyzna
Ogromny spadek liczby zakażeń koronawirusem
w sobotę, godzina 08:27 Tarnogród
Rewitalizacja w Tarnogrodzie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl