Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.01.29 16:36

Czym jest wypukła karta kredytowa?

Szukając informacji na temat kart płatniczych można spotkać się z rozbudowaną i dość zawiłą terminologią, która zazwyczaj przyprawia o zawrót głowy, szczególnie osoby mniej obeznane z bankowością.
Czym jest wypukła karta kredytowa?
Czym jest wypukła karta kredytowa?

Natrafiamy na określenia takie jak:

  • Karta kredytowa

  • Karta debetowa

  • Karta wypukła

  • Karta płatnicza

  • Karta wirtualna

Co jednak kryje się za tym złożonym nazewnictwem? Czasem różnica jest dość oczywista i prosta do wyjaśnienia. Dla przykładu - karta debetowa jest uzależniona od naszego konta bankowego, dlatego można korzystać z pieniędzy wyłącznie w zakresie własnego rachunku. Innymi słowy - nie da się przy pomocy tej karty wyjść poza dysponowaną przez nas kwotę. Więcej detali można uzyskać za pośrednictwem strony https://www.banksecrets.eu/lv/, która specjalizuje się we wszystkim, co wiąże się z bankowością. Dla porównania - karta kredytowa działa na zasadzie pieniędzy użyczanych nam przez bank. Posiadamy w jej przypadku ustalony wcześniej limit oraz zakres środków, z których możemy korzystać. Ewentualne przekroczenie wyznaczonej kwoty owocuje w naliczeniu nam kredytu pod koniec miesiąca.

Co cechuje kartę wypukłą?

Określenie karta wypukła odnosi się do powierzchni dokumentu. W odróżnieniu od standardowych wersji, znaki składające się na jej numer karty wystają, co umożliwia wyczucie ich palcami. Dziś zabieg ten jest przede wszystkim estetyczny, składa się on na interesujący wygląd karty, może być także przydatny dla osób niewidomych. Nie był to jednak oryginalny zamysł takiego projektu - ten sięga kilkunastu lat wstecz, kiedy technologia bankowa nie była jeszcze tak rozwinięta.

Pierwotne zastosowanie kart wypukłych

Karta wypukła miała za zadanie ułatwić pracę kasjerom i urzędnikom, ponieważ ci, aby dokonać płatności, musieli fizycznie odbić kod umiejscowiony na jej powierzchni. Proces ten był o wiele szybszy niż ręczne odpisanie numeru, uniemożliwiał on także ewentualne pomyłki. Z tego powodu karty te były produkowane w ten konkretny sposób, czego ślady możemy obserwować i dziś, jako pewną formę tradycji wśród bankierów.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Czym jest wypukła karta kredytowa?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 614
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Miszka_90   Bankowość idzie coraz bardziej do przodu, widać to np. po tym, że banki zaczynają wprowadzać technologię blockchain. Można poczytać więcej na ten temat na https://blockchainbiz.pl/. Świetny, fachowy portal.
29 stycznia 2019
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl