Ignacio Lescano z Peru i Shivam Thareja z Indii prowadzili w języku angielskim zajęcia językowo-kulturowe z uczniami w ramach projektu "Next Step", który skierowany jest do uczniów szkół średnich i realizowany przez AIESEC Lublin. Zajęcia miały praktyczną formę i polegały między innymi na zapoznaniu uczniów z kulturą i tradycjami państw, z których pochodzili wolontariusze.
Celem projektu jest edukacja młodzieży w zakresie planowania dalszej ścieżki kariery. Poprzez zajęcia z gośćmi, uczniowie poznawali swoje mocne i słabe strony, co w przyszłości ułatwi im podejmowanie ważnych, życiowych decyzji. Kontakt z żywym językiem pomoże uczniom, zwłaszcza klas trzecich, lepiej przygotować się do matury z języka angielskiego, a bardziej nieśmiałym pozwoli przełamać barierę językową.
Oto wrażenia uczniów, którzy brali udział w zajęciach z Ignaciem:
"W środę mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z wolontariuszem pochodzącym z Peru. Ingacio okazał się być przemiłą i bardzo otwartą osobą. Rozmawialiśmy z nim, dzieliliśmy się swoimi zainteresowaniami i zadawaliśmy mu pytania. Skorzystaliśmy z tej możliwości, chcąc się dowiedzieć, czy podoba mu się Polska i czy polubił zimę. Oprócz tego dowiedzieliśmy się dużo o jego ojczyźnie". (Miłosz)
"Takie spotkania są super. To jest ekstra, że mogę porozmawiać z kimś z drugiego końca świata." (Łukasz)
"Jako osoba, która gości wolontariuszy, mogę powiedzieć, że są to niesamowicie pozytywni ludzie i bardzo ich polubiłem."(Maksym)
"Według mnie, Ignacio jest cudownym człowiekiem i mam nadzieję, że odwiedzę go kiedyś w Peru."(Anna)
Wypowiedzi uczniów po spotkaniu z Shivamem z Indii:
"Spotkanie z Shivamem dało nam okazję poznania kultury i geografii niezwykłego kraju. Mieliśmy możliwość zobaczenia krajobrazów zapierających dech w piersiach."(Karolina)
"Nasz gość starał się w ciekawy sposób przybliżyć nam piękno swojej ojczyzny. Mimo że widzieliśmy tylko zdjęcia tych wspaniałych miejsc, to sposób opowieści naszego gościa wzbudził w nas pragnienie poznawania świata."(Paweł)
* AIESEC jest największą na świecie, niezależną organizacją prowadzoną przez młodych ludzi, działającą w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym. W ciągu ostatnich 45 lat jej celem jest rozwijanie w młodych ludziach cech liderskich poprzez praktyczne doświadczenia w wymianach międzynarodowych oraz projektach wspierających ich realizację. Współpracują z 15 największymi ośrodkami akademickimi w Polsce, gdzie za pośrednictwem realizowanych w zespołach inicjatyw kreują liderów, którzy w odpowiedzialny sposób wpływają na swoje lokalne otoczenie.