Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2019.01.05 09:06

"Mały ZUS" - kalkulator i szkolenia

Do 8 stycznia włącznie przedsiębiorcy mogą zgłosić się na ten rok do "małego ZUS" uzależnionego od przychodu. To ulga w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, która weszła w życie z początkiem roku. ZUS zaprasza przedsiębiorców do korzystania ze swojego kalkulatora i szkoleń, które pomogą wyliczyć nowe składki.
"Mały ZUS" - kalkulator i szkolenia
"Mały ZUS" - kalkulator i szkolenia

Jeśli przedsiębiorca już teraz prowadzi działalność gospodarczą, to ustawowy czas na zgłoszenie ma do 8 stycznia. Nowy kod ubezpieczenia, który trzeba wskazać w zgłoszeniu, to 05 90 (albo 05 92 - jeśli przedsiębiorca ma dodatkowo rentę z tytułu niezdolności do pracy).

Poradnik, kalkulator i szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia na www.zus.pl, kto może skorzystać z "małego ZUS". Na stronie internetowej udostępnił również kalkulator do wyliczenia podstawy wymiaru składek uzależnionej od przychodu.

Informacje można też uzyskać w salach obsługi klientów w placówkach Zakładu, a także podczas szkoleń. Spotkania informacyjne o nowej uldze odbędą się w ZUS:

  • 4 i 7 stycznia oraz 6 lutego w Hrubieszowie (o godz. 10.00),

  • 4 stycznia w Tomaszowie Lubelskim (o godz. 13.00),

  • 8 stycznia w Biłgoraju (o godz. 10.00; przy ul. Kościuszki 103),

  • 18 i 30 stycznia w Chełmie (o godz. 10.00),

  • 1 lutego w Janowie Lubelskim (o godz. 10.00).

Podczas szkolenia przedsiębiorcy dowiedzą się m.in. jak wyliczyć składki na "małym ZUS" i przez jaki okres mogą korzystać z ulgi. Pierwszą składkę (za styczeń) zapłacą na początku lutego. Organizatorzy zapraszają na szkolenia także przyszłych przedsiębiorców oraz tych, którzy dopiero w trakcie roku chcą wznowić zawieszoną dotychczas działalność. Szczegóły dotyczące zapisów są na www.zus.pl/o-zus/kalendarium.

"Mały ZUS", bo małe przychody

"Mały ZUS" polega na tym, że przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od swoich przychodów z poprzedniego roku. W tym roku przedsiębiorca na "małym ZUS" zapłaci na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe minimum ok. 197 zł miesięcznie (lub niecałe 214 zł, jeśli opłaca jeszcze dobrowolną składkę chorobową). Im wyższy był jego przychód, tym wyższe będą składki.

W 2019 roku z "małego ZUS" może skorzystać przedsiębiorca, którego przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 63 tys. zł. Ulga przysługuje maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Nie obejmuje składki zdrowotnej.

Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
"Mały ZUS" - kalkulator i szkolenia, 0 out of 5 based on 0 ratings
Małgorzata Korba, regionalny rzeczn... dodany
 
Odsłon: 1468
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
69   "Do 8 stycznia włącznie przedsiębiorcy mogą zgłosić się na ten rok do "małego ZUS"
[...]
Spotkania informacyjne o nowej uldze odbędą się w ZUS:
4 i 7 stycznia oraz 6 lutego w Hrubieszowie (o godz. 10.00),
4 stycznia w Tomaszowie Lubelskim (o godz. 13.00),
8 stycznia w Biłgoraju (o godz. 10.00; przy ul. Kościuszki 103),
18 i 30 stycznia w Chełmie (o godz. 10.00),
1 lutego w Janowie Lubelskim (o godz. 10.00)"
Fajne te terminy, zwłaszcza ten w Chełmie i Janowie Lubelskim.
Jeżeli na szkoleniu mają zostać udzielone informacje dotyczące skorzystania z ulgi jaki jest ich cel jeśli są organizowane po tym terminie? Jaki jest tego sens? Proszę Panią Rzecznik o odpowiedź na to pytanie.
7 stycznia 2019
+2
-0
LBL2019   pisowska propaganda, która nic nie zmienia - jak zwykle zresztą.
Kto umie liczyć, to wie że ZUS "od przychodu" to jakiś żart. Jeśli ktoś ma duże przychody i duże koszty to może się okazać że tradycyjny ZUS będzie o wiele tańszy niż ten "który pomaga małym firmom". ZUS od dochodu był by realnie lepszym rozwiązaniem, bo jeśli firma w danym miesiącu ma niskie dochody to wtedy płaci mniej. Ten rząd traktuje obywateli jak głupków - po części niektórzy tą propagandę łykają.
5 stycznia 2019
+5
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl