Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2018.12.29 12:48 | aktualizacja: 2019.01.04 13:07

Wszystko co powinieneś wiedzieć o prawnej ochronie logo Twojej firmy

W dobie ogromnej konkurencyjności na rynku, logo Twojej firmy jest jednym z najcenniejszych jej aktywów. Charakterystyczna nazwa ubrana w atrakcyjną szatę graficzną pozwala wyróżnić Twoją firmę spośród setek innych. Czasami marka działa na klientów jak magnes (patrz Apple). Z czasem firmowe logo może się stać swoistym znakiem jakości. Warto więc zabezpieczyć się przed działaniami nieuczciwej konkurencji i zadbać o jego ochronę prawną.
Wszystko co powinieneś wiedzieć o prawnej ochronie logo Twojej firmy
Wszystko co powinieneś wiedzieć o prawnej ochronie logo Twojej firmy

Ochrona logo firmy - podstawy prawne.

Logo firmy chronione jest przez prawo zarówno wtedy, gdy zostanie formalnie zarejestrowane, jak i przy braku takiej rejestracji. Automatycznie i bezpłatnie chronione jest przez przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Powyższą ochronę logo możesz wzmocnić rejestrując je w Urzędzie Patentowym jako znak towarowy. Wiąże się to jednak z koniecznością wniesienia stosownych opłat urzędowych i przejścia całej procedury rejestracyjnej. Co ważne, nie w każdym przypadku będzie to wykonalne.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć na czym polega przewaga znaków zarejestrowanych nad tymi niezarejestrowanymi, to przeczytaj artykuł: https://znakitowarowe-blog.pl/ochrona-nazwy-firmy-bez-rejestracji-znaku/

Ochrona niezarejestrowanego znaku towarowego.

Zero kosztów i minimum ochrony.

Do pierwszej kategorii przepisów zapewniających ochronę logo Twojej firmy należą te działające automatycznie. Chodzi o przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (chroniące oznaczenie przedsiębiorstwa oraz oznaczenie towarów i usług) oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (chroniące logo jako utwór).

Pierwsza z tych ustaw przyznaje pewną ochronę, ale nie z samego faktu założenia firmy, czy powstania logo, a z komercyjnego używania takiego oznaczenia. Innymi słowy ochrona jest następstwem obecności marki na rynku (oferowania pod nią określonych towarów i usług).

Problem w tym, że nie jest łatwo określić zasięg takiej ochrony.

Patrz wideo 1

Logo jako utwór w świetle prawa autorskiego.

Upewnij się, że masz prawo do swojego logo.

W praktyce wykonanie profesjonalnego logo zazwyczaj zleca się agencji reklamowej bądź grafikowi freelancerowi. Wielu przedsiębiorców popełnia jednak jeden podstawowy błąd. Podpisuje z grafikiem jedynie umowę o dzieło, zapominając o przeniesieniu majątkowych praw autorskich do efektów jego pracy.

Z punktu widzenia prawa, posiadaczem praw autorskich pozostaje więc grafik. Jeżeli ktoś skopiuje logo, to formalnie naruszone zostaną prawa grafika, a nie Twoje. Co więcej, jeżeli popadniesz z nim w konflikt, to grafik może zakazać Ci używania jego dzieła, a nawet przenieść prawa do niego na rzecz Twojej bezpośredniej konkurencji.

Zadbaj o dobrą umowę z grafikiem.

Aby móc w pełni dysponować stworzonym przez grafika logo, koniecznie podpisz z nim dobrze skonstruowaną umowę. Musi ona przenosić na Ciebie autorskie prawa majątkowe do stworzonego przez grafika logo Twojej firmy. Co istotne, nie wystarczy tutaj jednozdaniowy zapis na fakturze, że dotyczy ona przeniesienia praw autorskich. Umowa musi wyraźnie określać na co godzi się twórca (pola eksploatacji).

Warto dodać do takiej umowy również zapis stwierdzający, że logo nie jest plagiatem. A jeżeli okaże się, że jednak jest, to twórcy grożą z tego tytułu określone sankcje. Ujęcie tej kwestii w umowie nie da Ci 100% pewności, że logo jest oryginalne, ale z pewnością będzie miało walor odstraszający.

Bez wątpienia większość grafików jest uczciwa, ale jak to się mówi "umowy są na czas wojny". Tych, którzy chcieliby Ci sprzedać plagiat, treść takiej umowy powinna odstraszyć.

Patrz wideo 2

Formalna rejestracja logo firmy.

Aby uzyskać najwyższy poziom prawnej ochrony logo, musisz je zarejestrować jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Wiąże się to z koniecznością wniesienia opłat urzędowych oraz uiszczenia honorarium rzecznika patentowego, jeśli zdecydujesz się skorzystać z jego pomocy.

Jest to jednak gra warta świeczki.

Po przejściu całej procedury uzyskasz znacznie szerszą ochronę logo, co skutecznie zabezpieczy Cię przed jego kradzieżą. W razie ewentualnego sporu nie będziesz musiał mozolnie dowodzić swoich praw. Wszystko ograniczy się do przedłożenia w sądzie świadectwa ochronnego.

Patrz wideo 3

Czym jest znak towarowy?

Od strony formalnej znakiem towarowym jest każde oznaczenie, które nadaje się do odróżniania towarów i usług na rynku. Najczęściej jest to nazwa i logo firmy, ewentualnie sygnet.

Ochrona znaków towarowych zawsze jest terytorialna. Dokonując zgłoszenia należy się więc zastanowić na jakim zakresie ochrony nam zależy.

Zgłoszenia możemy dokonać:

  • na Polskę (do Urzędu Patentowego RP);
  • na Unię Europejską (do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej);
  • na wybraną wiązkę krajów (do Biura Światowej organizacji własności intelektualnej).

W następstwie rejestracji znaku towarowego otrzymujemy wyłączne prawo posługiwania się nim. Konkurencja nie tylko nie będzie mogła wejść w identyczne oznaczenie, ale również podobne. Jeżeli tylko ich logo będzie na tyle przypominało Twój zarejestrowany znak towarowy, że wprowadzi to waszych klientów w błąd - dojdzie do naruszenia prawa.

Procedura rejestracji znaku towarowego.

Obecnie na rejestrację znaku towarowego w Polsce czeka się około pół roku. W Unii Europejskiej nieco krócej, czyli 5 miesięcy.

Całe postępowanie odbywa się w tzw. procedurze sprzeciwowej. Właściciele podobnych znaków już zarejestrowanych mają trzy miesiące na złożenie sprzeciwu wobec naszego zgłoszenia. Jeśli tego nie zrobią, nasz znak towarowy uzyska ochronę.

Jeżeli pomyślnie przejdziemy całą procedurę, urząd przyzna nam świadectwo rejestracji. Znajdą się na nim bardzo istotne informacje, czyli:

  • komu przysługuje prawo do znaku towarowego (logo);
  • od jakiej daty;
  • na jakim terytorium;
  • w zakresie jakich towarów i usług.

Patrz wideo 4

Przed zgłoszeniem zrób analizę prawną marki.

Rejestracja znaku towarowego nie jest zwykłą formalnością.

Jeżeli wystąpią względne lub bezwzględne przeszkody rejestracji, ochrony możesz w ogóle nie otrzymać. Co więcej, w niektórych przypadkach może to nawet oznaczać, że od początku Twoje logo łamało prawo.

Aby tego uniknąć, należy przeprowadzić wcześniej prawną analizę logo.

Przeprowadzenie takiego badania nie jest łatwe, szczególnie dla laików, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego rzecznika patentowego.

Może pojawić się problem z interpretacją wyników. Przykładowo, czy znak towarowy różniący się jedną lub dwoma literkami będzie kolizją czy nie? A co w sytuacji, kiedy znaleziony znak posiada tylko jedno słowo takie jak nasze? Potoczne rozumienie podobieństwa znaków różni się dość mocno od tego, jak interpretują to urzędy patentowe.

To, że nam wydaje się, że nasze logo dostatecznie się odróżnia, nie oznacza, że to samo orzeknie sąd w sporze.

Ochrona logo przez rejestrację wzoru przemysłowego.

Pewną niedogodnością rejestracji logo jako znaku towarowego jest ochrona ograniczona do wskazanych w zgłoszeniu towarów i usług. Taką ochronę możesz jednak wzmocnić rejestrując logo jako wzór przemysłowy (chroniony w Polsce) lub wzór wspólnotowy (chroniony na terytorium UE).

Wzór wspólnotowy w postaci logo chroniony jest na każdej powierzchni na jakiej się znajdzie. Sama rejestracja jest również tańsza i szybsza. Co więcej, w jednym zgłoszeniu można zawrzeć więcej niż jedną odmianę logo, podczas gdy w procedurze rejestracji znaku towarowego jest to niemożliwe. W praktyce takie ograniczenie wpływa znacząco na koszt rejestracji znaku towarowego, gdyż każdą odmianę logo trzeba zgłaszać w osobnym wniosku.

Zdecydowaną wadą omawianego rozwiązania jest natomiast ograniczenie okresu ochrony wzoru przemysłowego maksymalnie do 25 lat. Pewne ograniczenie rejestracji wzoru stanowi też wymóg nowości - logo nie może być w użyciu dłużej niż 12 miesięcy przed zgłoszeniem. Jest to więc raczej rozwiązanie dla firm, które dopiero wchodzą ze swoją marką na rynek.

Przewagą znaku towarowego nad wzorem przemysłowym jest to, że po rejestracji znaku możemy posługiwać się symbolem ®, który działa jak na klientów jak magnes. Nie ma niestety analogicznego symbolu dla zarejestrowanych wzorów przemysłowych.

O wszystkich plusach i minusach ochrony logo w formie wzorów przemysłowych dowiesz się z poniższego nagrania:

Patrz wideo 5

Jak najskuteczniej chronić logo firmy?

Podsumowując, aby zostać pełnoprawnym właścicielem logo swojej firmy, już na etapie zlecania jego wykonania profesjonalnemu grafikowi, trzeba zadbać o podpisanie dobrej umowy. Ważne, aby przenosiła ona na Ciebie majątkowe prawa autorskie i dawała Ci maksimum swobody w dysponowaniu stworzonym dziełem.

Fundamentem ochrony logo powinna być rejestracja znaku towarowego.

Warto ją jednak wzmocnić poprzez rejestrację wzoru przemysłowego - szczególnie jeśli używasz wielu odmian logo i nie chcesz ponosić zbyt wysokich kosztów rejestracji. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, albo nie masz na to czasu, to skorzystaj z pomocy rzecznika patentowego.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 9255

Wideo

Wideo 1 Wideo 2 Wideo 3 Wideo 4 Wideo 5
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
w piątek, godzina 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w piątek, godzina 20:16 Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
w piątek, godzina 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
dzisiaj, 08:38 Obsza
Recytują najlepiej w gminie
w piątek, godzina 19:34 Biłgoraj
Współpraca, która zmienia lokalną rzeczywistość
16 listopada 2024 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w piątek, godzina 08:04 Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
w czwartek, godzina 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w piątek, godzina 11:07 Biłgoraj
Punkt paszportowy wróci do Biłgoraja?
w niedzielę, godzina 10:41 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w niedzielę, godzina 08:54 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w poniedziałek, godzina 21:37 Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
15 listopada 2024 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
10 listopada 2024 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w czwartek, godzina 17:34 Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
w piątek, godzina 12:23 Biłgoraj
Wybitne Polki oczami młodych artystów. Finał konkursu plastycznego w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball