Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.12.12 17:09 | aktualizacja: 2018.12.12 22:07

Ile będziemy płacić za śmieci?

W środowe popołudnie, 12 grudnia, radni Rady Miasta Biłgoraj podjęli uchwałę ustalającą wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przyszłym roku. Czekają nas podwyżki.
Ile będziemy płacić za śmieci?
Ile będziemy płacić za śmieci?

Zgodnie z ustawą o utrzymanie czystości i porządku w gminie rada ma obowiązek wybrać metodę i ustalić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Taką decyzję Rada Miasta Biłgoraj podjęła w środowe popołudnie, 12 grudnia.

Konieczność podwyższenia wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynika z ustalonych kosztów funkcjonowania gminnego systemu gospodarowania odpadami w 2019r., którymi są:

- wynagrodzenie za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych przez mieszkańców w wysokości 1 897 856 zł,
- koszty utrzymania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w wysokości 46 656 zł (w ramach ponoszonej opłaty mieszkańcy, bez dodatkowej opłaty, mogą przekazać do PSZOK odpady powstałe w gospodarstwach domowych, tj. odpady biodegradowalne, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i remontowe, zużyte opony, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, opakowania po farbach, rozpuszczalnikach, środkach ochrony roślin itp.),
- koszty utylizacji odpadów z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w wysokości ok. 25 tys. zł (odpady przekazywane są do podmiotów zajmujących się recyklingiem),
- wynagrodzenie oraz inne koszty z tym związane, osób obsługujących gminny system gospodarowania odpadami komunalnymi, koszty zakupu papieru, wydatki związane z kampanią informacyjną, edukacją ekologiczną, zakupem sprzętu komputerowego i utrzymaniem systemu informatycznego w wysokości 150 tys. zł.

Liczba mieszkańców objętych systemem na dzień 28 listopada wynosi 20 800. W bieżącym roku obowiązują stawki w wysokości 11 i 22 zł (odpady segregowane i niesegregowane).

Jak wyjaśnił burmistrz Janusz Rosłan w postępowaniu przetargowym wybrana została oferta Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju, która była jedyną ofertą w przetargu, pisaliśmy o tym w artykule pt. Przetarg na odbiór śmieci. Zgodnie z wynikiem przetargu ustalono, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna wynosić 12,5 zł od osoby zamieszkującej daną posesję. Jeśli odpady nie będą zbierane w sposób selektywny opłata będzie wynosić 25 zł od osoby.

Burmistrz Janusz Rosłan wyjaśnił, że wystąpił do PGK z prośbą o informacje dotyczące przyczyn podwyżek. Od zarządu otrzymał wyjaśnienie, że nastąpił znaczny wzrost wynagrodzeń pracowników ochrony środowiska. - Przy czym należy podkreślić, że dotychczas ci pracownicy zarabiali minimalna stawkę, a otrzymali podwyżkę o 15%. Ponadto nastąpił znaczący wzrost opłat za zagospodarowanie odpadów (tzw. frakcja nadsitowa, czyli to co nie może być składowane i musi być wywiezione do spalenia), jak również wzrosła opłata uiszczana w Urzędzie Marszałkowskim za korzystanie ze środowiska, stawka wynosiła 140 zł, w przyszłym roku wyniesie już 170 zł, a w kolejnym wzrośnie do 270 zł. Nastąpił też wzrost opłat za zagospodarowanie odpadów wielkogabarytowych aż o 52%. Następnym powodem jest zwiększona ilość odpadów, zarówno tych zmieszanych, jak i segregowanych - mówił burmistrz Rosłan.

Przyczyn jest jeszcze więcej. Spadły ceny surowców takich jak folia, papier, plastik. Co więcej odpady zamiast do Korczowa trafiają do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów Mircza, ze względu na trwające prace na lokalnym wysypisku.

O nieprzyjmowanie proponowanej uchwały apelowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Łukasz Pracoń wyjaśnił, że klub radnych PiS stoi na stanowisku, by opłaty pozostawić na dotychczasowym poziomie, a kondycję finansową PGK ratować przesunięciami finansowymi w budżecie miasta.

10 radnych była '"za" przyjęciem zmian, 8 było przeciwnych, 3 wstrzymało się od głosu. Nowe opłaty będą obowiązywać od 1 stycznia 2019r.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Ile będziemy płacić za śmieci?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5142
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (12)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
formaldehyd   Z historii pała, możesz usiąść.
17 grudnia 2018
brak ocen
John Snow   k tylko podwyżki i podwyżki prąd paliwo śmieci , żywność oj śmierdzi mi wiosna ludów jak w 1976 roku ,
16 grudnia 2018
brak ocen
Nemo  do blondyn   A u nas w gminie Księżpol od dawna 20 zł miesięcznie za segregowane. Niestety.
15 grudnia 2018
brak ocen
Ryszard   Niewysoki blondynie z okolic Jan. Lub o imieniu Krzysztof oddaj psa z PL. Wolności
13 grudnia 2018
+1
-0
On19   A kiedy odda w mój portfel?
13 grudnia 2018
+3
-0
baronkwiatkowski  do Ryszard   pewnie jak zdechnie
13 grudnia 2018
+2
-0
baronkwiatkowski   Cieszcie się że tylko o 13% poszły śmiecie go góry Pis zafundował miastu podwyżkę za prąd 67% czyli podwyżka wody ,ścieków , podatku od nieruchomości i niech nikt nie mówi że to wina Rosłana
13 grudnia 2018
+3
-9
Ryszard   Niewysoki blondynie z okolic Janowa.Lub. o imieniu Krzysztof kiedy oddasz psa!!!!!!!!!!!!
13 grudnia 2018
+4
-1
krzysztofpa   jak benzyna i ropa drożeje to żaden mordą nie chlapnie , jak prąd drożeje to wszystkim pasuje , jak śmiecie drożeją to każdy bohater , pewnie jest takim samym bohaterem jak śmiecie w obronie których staje
12 grudnia 2018
+6
-3
krzysztofpa   same biedne płaczki 1,50 podwyżki czyli na rodzinę 4-ro osobową 6zł to jest 36 zł rocznie !!! PRZESTAŃCIE CHLAĆ I PALIĆ TO NA ŚMIECIE WAM WYSTARCZY !!!
12 grudnia 2018
+9
-4
Grzegorz z Chetyna   No właśnie :(
12 grudnia 2018
+2
-0
blondyn   No i proszę jak szybko rośnie!!! Najpierw zmuszając wszystkich mieszkańców było 6zł i w szalonym tempie podniesiono na 12,5 PONAD 100% !!!!!
12 grudnia 2018
+9
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 09:18 Goraj
Gorajski kalendarz na 2020 rok gotowy
9. edycja kalendarza stylizowanego gminy Goraj pod hasłem "Sen nocy leśnej" jest już dostępna. W role modeli wcielili się jak co roku mieszkańcy gminy i okolic, a wydawnictwo można już nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.
w czwartek, godzina 09:55 Tarnowola
Zderzyły się dwie ciężarówki
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Zderzenie karetki z terenówką [AKTUALIZACJA]
20 stycznia 2020 Biłgoraj
Kolejne fotopułapki w biłgorajskich lasach
Już za kilka dni w biłgorajskich lasach zostaną uruchomione kolejne fotopułapki, zainstalowane dzięki inicjatywie aktywistów z #BiłgorajEkoChallenge. W newralgicznych miejscach już można za to dostrzec tabliczki z napisem "Śmiecąc uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze".
w sobotę, godzina 13:12 Biłgoraj
Sukcesy wokalistek z MDK
w czwartek, godzina 09:43 Biłgoraj
Uszkodzone szyby w przedszkolu
w sobotę, godzina 23:15 Biłgoraj
Uczniowie RCEZ bawili się na studniówce
W sobotni wieczór, 25 stycznia, uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej bawili się na swoim pierwszym prawdziwym balu. Studniówka zorganizowana została w hotelu Janów w Borownicy.
w niedzielę, godzina 21:22 Biłgoraj
Koncert kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej
w sobotę, godzina 08:21 Józefów
Przetarg na odbiór odpadów rozstrzygnięty
w niedzielę, godzina 16:58 Biłgoraj
Spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja
Tradycyjnie już w ostatnią niedzielę stycznia, w Biłgoraju odbyło się spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św, po której członkowie i sympatycy RRM spotkali się w I LO im. ONZ.
14 stycznia 2020 Biłgoraj
Miasto sprzedaje mieszkania
w środę, godzina 12:14 Biłgoraj
Można dostać nawet 96 tys. zł
we wtorek, godzina 14:03 Biłgoraj
Nowe zasady odbioru odpadów - kompostujesz zapłacisz mniej
Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostały nowe zasady odbioru odpadów na terenie Biłgoraja. Sprawdź jak odpowiednio pozbywać się śmieci z posesji. Co ważne jeśli część trafi do kompostownika zapłacimy mniej. O ile?
w środę, godzina 14:30 Biłgoraj
Seniorzy rywalizowali
w piątek, godzina 09:46 Biłgoraj
Poszukujemy właściciela suczki
w piątek, godzina 10:21 Kraj
Zatrzymania i zarzuty dla sutenerów
W miniony wtorek, 21 stycznia funkcjonariusze Centralnego Biura Policji w Rzeszowie zatrzymali 7 osób, którym prokurator zarzucił czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. Z informacji prokuratury wynika, że grupa miała działać również na terenie Biłgoraja.
w niedzielę, godzina 22:06 Biłgoraj
"Opowieść wigilijna"
w piątek, godzina 23:12 Biłgoraj
Czarny Ziutek Z Killerami w ramach Off Road
w sobotę, godzina 14:46 Biłgoraj
Speedcuberzy przyjechali do Biłgoraja
W sobotni poranek w Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęły się zawody z cyklu Polish Speedcubing Tour 2020. Kilkudziesięciu zawodników z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy rywalizuje w 17 konkurencjach. Zawody potrwają do niedzielnego popołudnia, jest więc szansa zobaczyć speedcuberów w akcji.
w środę, godzina 10:06 Biłgoraj
Stypendyści z I LO im. ONZ
w czwartek, godzina 17:02 Karate
Ferie z karate
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl