Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.12.12 17:09 | aktualizacja: 2018.12.12 22:07

Ile będziemy płacić za śmieci?

W środowe popołudnie, 12 grudnia, radni Rady Miasta Biłgoraj podjęli uchwałę ustalającą wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przyszłym roku. Czekają nas podwyżki.
Ile będziemy płacić za śmieci?
Ile będziemy płacić za śmieci?

Zgodnie z ustawą o utrzymanie czystości i porządku w gminie rada ma obowiązek wybrać metodę i ustalić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Taką decyzję Rada Miasta Biłgoraj podjęła w środowe popołudnie, 12 grudnia.

Konieczność podwyższenia wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynika z ustalonych kosztów funkcjonowania gminnego systemu gospodarowania odpadami w 2019r., którymi są:

- wynagrodzenie za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych przez mieszkańców w wysokości 1 897 856 zł,
- koszty utrzymania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w wysokości 46 656 zł (w ramach ponoszonej opłaty mieszkańcy, bez dodatkowej opłaty, mogą przekazać do PSZOK odpady powstałe w gospodarstwach domowych, tj. odpady biodegradowalne, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i remontowe, zużyte opony, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, opakowania po farbach, rozpuszczalnikach, środkach ochrony roślin itp.),
- koszty utylizacji odpadów z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w wysokości ok. 25 tys. zł (odpady przekazywane są do podmiotów zajmujących się recyklingiem),
- wynagrodzenie oraz inne koszty z tym związane, osób obsługujących gminny system gospodarowania odpadami komunalnymi, koszty zakupu papieru, wydatki związane z kampanią informacyjną, edukacją ekologiczną, zakupem sprzętu komputerowego i utrzymaniem systemu informatycznego w wysokości 150 tys. zł.

Liczba mieszkańców objętych systemem na dzień 28 listopada wynosi 20 800. W bieżącym roku obowiązują stawki w wysokości 11 i 22 zł (odpady segregowane i niesegregowane).

Jak wyjaśnił burmistrz Janusz Rosłan w postępowaniu przetargowym wybrana została oferta Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju, która była jedyną ofertą w przetargu, pisaliśmy o tym w artykule pt. Przetarg na odbiór śmieci. Zgodnie z wynikiem przetargu ustalono, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna wynosić 12,5 zł od osoby zamieszkującej daną posesję. Jeśli odpady nie będą zbierane w sposób selektywny opłata będzie wynosić 25 zł od osoby.

Burmistrz Janusz Rosłan wyjaśnił, że wystąpił do PGK z prośbą o informacje dotyczące przyczyn podwyżek. Od zarządu otrzymał wyjaśnienie, że nastąpił znaczny wzrost wynagrodzeń pracowników ochrony środowiska. - Przy czym należy podkreślić, że dotychczas ci pracownicy zarabiali minimalna stawkę, a otrzymali podwyżkę o 15%. Ponadto nastąpił znaczący wzrost opłat za zagospodarowanie odpadów (tzw. frakcja nadsitowa, czyli to co nie może być składowane i musi być wywiezione do spalenia), jak również wzrosła opłata uiszczana w Urzędzie Marszałkowskim za korzystanie ze środowiska, stawka wynosiła 140 zł, w przyszłym roku wyniesie już 170 zł, a w kolejnym wzrośnie do 270 zł. Nastąpił też wzrost opłat za zagospodarowanie odpadów wielkogabarytowych aż o 52%. Następnym powodem jest zwiększona ilość odpadów, zarówno tych zmieszanych, jak i segregowanych - mówił burmistrz Rosłan.

Przyczyn jest jeszcze więcej. Spadły ceny surowców takich jak folia, papier, plastik. Co więcej odpady zamiast do Korczowa trafiają do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów Mircza, ze względu na trwające prace na lokalnym wysypisku.

O nieprzyjmowanie proponowanej uchwały apelowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Łukasz Pracoń wyjaśnił, że klub radnych PiS stoi na stanowisku, by opłaty pozostawić na dotychczasowym poziomie, a kondycję finansową PGK ratować przesunięciami finansowymi w budżecie miasta.

10 radnych była '"za" przyjęciem zmian, 8 było przeciwnych, 3 wstrzymało się od głosu. Nowe opłaty będą obowiązywać od 1 stycznia 2019r.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Ile będziemy płacić za śmieci?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4818
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (12)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
formaldehyd   Z historii pała, możesz usiąść.
17 grudnia 2018
brak ocen
John Snow   k tylko podwyżki i podwyżki prąd paliwo śmieci , żywność oj śmierdzi mi wiosna ludów jak w 1976 roku ,
16 grudnia 2018
brak ocen
Nemo  do blondyn   A u nas w gminie Księżpol od dawna 20 zł miesięcznie za segregowane. Niestety.
15 grudnia 2018
brak ocen
Ryszard   Niewysoki blondynie z okolic Jan. Lub o imieniu Krzysztof oddaj psa z PL. Wolności
13 grudnia 2018
+1
-0
On19   A kiedy odda w mój portfel?
13 grudnia 2018
+3
-0
baronkwiatkowski  do Ryszard   pewnie jak zdechnie
13 grudnia 2018
+2
-0
baronkwiatkowski   Cieszcie się że tylko o 13% poszły śmiecie go góry Pis zafundował miastu podwyżkę za prąd 67% czyli podwyżka wody ,ścieków , podatku od nieruchomości i niech nikt nie mówi że to wina Rosłana
13 grudnia 2018
+3
-9
Ryszard   Niewysoki blondynie z okolic Janowa.Lub. o imieniu Krzysztof kiedy oddasz psa!!!!!!!!!!!!
13 grudnia 2018
+4
-1
krzysztofpa   jak benzyna i ropa drożeje to żaden mordą nie chlapnie , jak prąd drożeje to wszystkim pasuje , jak śmiecie drożeją to każdy bohater , pewnie jest takim samym bohaterem jak śmiecie w obronie których staje
12 grudnia 2018
+6
-3
krzysztofpa   same biedne płaczki 1,50 podwyżki czyli na rodzinę 4-ro osobową 6zł to jest 36 zł rocznie !!! PRZESTAŃCIE CHLAĆ I PALIĆ TO NA ŚMIECIE WAM WYSTARCZY !!!
12 grudnia 2018
+9
-4
Grzegorz z Chetyna   No właśnie :(
12 grudnia 2018
+2
-0
blondyn   No i proszę jak szybko rośnie!!! Najpierw zmuszając wszystkich mieszkańców było 6zł i w szalonym tempie podniesiono na 12,5 PONAD 100% !!!!!
12 grudnia 2018
+9
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl