Po erze płyt i dyskietek nastał czas pendrive'ów. Już od wielu lat są one w powszechnym użyciu i nic nie wskazuje na to, aby inne urządzenie miało je wyprzeć, a kolejno zastąpić. Dlatego obecnie pytanie nie brzmi: "Czy potrzebuję pendrive'a?", ale raczej: "Jakiego pendrive'a kupić?".
Na rynku dostępnych są setki urządzeń, które różnią się zwłaszcza pojemnością, szybkością działania oraz designem. Porównasz je na stronie Sferis.pl — https://www.sferis.pl/pendrive-2168. Kompaktowy rozmiar czyni je akcesorium niezwykle funkcjonalnym, które zabierzesz ze sobą wszędzie — w kieszeni czy jako brelok przy kluczach. Analizujemy rolę pendrive'a w codziennych sytuacjach i zastanawiamy się, jaka pojemność (64 GB czy 32 GB) będzie optymalna.
Pendrive w codziennych sytuacjach
Pliki można przechowywać i przenosić na licznych nośnikach. Już nawet smartfony z dodatkowymi kartami pamięci umożliwiają magazynowanie zdjęć czy filmów w najwyższej rozdzielczości. Jednak korzystanie z nich, jako z dysków zewnętrznych jest nieporównywalnie mniej wygodne niż w przypadku pendrive'ów. Przede wszystkim nie pożyczysz go znajomemu, który będzie chciał zgrać od Ciebie film. Nie podłączysz go bezpośrednio do komputera czy laptopa — w tym celu potrzebny Ci kabel.
Proste i intuicyjne działanie pendrive'a czynią z niego ulubiony gadżet projektantów, architektów, studentów, inżynierów, grafików oraz przedstawicieli wielu innych grup. Jest nieoceniony w domu i w biurze, dlatego kupując go przeanalizuj dokładnie, jaka pojemność urządzenia będzie dla Ciebie satysfakcjonująca.
Jak interpretować pojemność pendrive'a?
Oznaczenia stosowane przez producentów nie zawsze dają Ci pełny obraz tego, jak działa i jakie możliwości ma pendrive. Pamiętaj, że wartość zastosowana w układzie pamięci jest czymś innym niż pojemność dostępna dla użytkownika. Ponadto podawana jest w systemie dziesiętnym. Według tej wiedzy, przeanalizujmy możliwości najpopularniejszych urządzeń w wersji 64 GB oraz 32 GB.
- 64 GB = 57,6 GB rzeczywistej pamięci, z której będziesz mógł korzystać.
- 32 GB = 28,8 GB rzeczywistej pamięci, z której będziesz mógł korzystać.
Różnicą jest nie tylko faktyczna ilość udostępnionego miejsca, ale także tempo zapisu i odczytu danych. To te wartości mają realny wpływ na komfort korzystania z pendrive'a i funkcjonalność urządzenia.
Pendrive 32 GB czy 64 GB?
Pojemność pendrive'a dopasuj przede wszystkim do swoich potrzeb. Oczywiście im większa pamięć urządzenia, tym mniejsze będą ograniczenia, jakie napotkasz na etapie korzystania z niego.
Do zwykłego użytku domowego, przenoszenia filmów czy kopiowania większej liczby zdjęć wystarczy Ci pendrive 32 GB. Jeżeli jednak planujesz korzystać z niego w biurze, Twoja codzienna praca polega na projektowaniu i drukowaniu plików w wysokiej jakości, tworzysz kopie zapasowe systemu wówczas zakup pendrive'a 64 GB będzie absolutnym minimum.
Im większa pojemność tym wyższa cena urządzenia. Na fazie popularyzacji tego mobilnego dysku koszt zakupu pendrive znacznie spadł. Modele z mniejszą pamięcią kupisz już za około 20 zł, większe są średnio tylko dwa razy droższe. Nie szukaj jednak oszczędności "na siłę". Znacznie lepiej dopłacić do urządzenia, które ma solidną obudowę, wydłużoną gwarancję i szybki standard łączności.