Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2018.11.13 13:57

Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych

O tym, jak bardzo mogą pomóc komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego przekonało się już wiele osób. Od niedawna znany jest również sposób pobierania ich z pępowiny, co sprawia, że komórki są silniejsze i dają o wiele więcej możliwości.
Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych
Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych

O tym, jak bardzo mogą pomóc komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego przekonało się już wiele osób. Od niedawna znany jest również sposób pobierania ich z pępowiny, co sprawia, że komórki są silniejsze i dają o wiele więcej możliwości.

Czym są komórki macierzyste i do czego się je wykorzystuje?

Jak już wspomniane jest to wyżej, komórki macierzyste znajdują się w szpiku kostnym i krwi pępowinowej. Ich fenomen polega na tym, że mogą przekształcić się w inne komórki, a więc w płytki krwi, komórki mięśniowe czy krwinki czerwone. Dzielą się one na dwa główne typy - pierwszym są komórki tkankowe, które przekształcają się w komórki nerwowe, kości, trzustki czy mięśnia sercowego. Drugim typem są komórki krwiotwórcze, które mają zdolność przekształcenia się w składniki krwi oraz składniki układu immunologicznego.

Komórki macierzyste znajdują się również w tkance tłuszczowej oraz w skórze jelita, jednak nie można ich wykorzystać w celu leczenia.

Dlaczego krew pępowinowa zawiera najlepsze komórki macierzyste?

Zdolności przekształcania się, regeneracji oraz czas trwania tych procesów wydłuża się i słabnie wraz z upływem lat. Komórki z krwi pępowinowej są młode, dzięki czemu ich skuteczność jest znacznie silniejsza, ponieważ znacznie łatwiej i szybciej przekształcają się w inne komórki.

Jak każdy przeszczep, również w przypadku komórek macierzystych, mogą wystąpić powikłania i niepożądane objawy. Dzięki temu, że komórki z krwi pępowinowej nie osiągnęły jeszcze odpowiedniej dojrzałości immunologicznej, biorca ma większe szanse na to, że proces adaptacyjny przejdzie pomyślnie.

Zalety pobrania krwi pępowinowej

Główną zaletą jest łatwy dostęp do komórek macierzystych, kiedy konieczny jest przeszczep. Mrożone w specjalny sposób i przechowywane w banku komórek macierzystych są gotowe do użycia przez kilkadziesiąt lat. W przypadku pobrania komórek macierzystych ze szpiku konieczne jest poszukanie dawcy, przez co cały proces znacznie się wydłuża.

Plusem jest również nie inwazyjność zabiegu. Pobieranie krwi pępowinowej następuje tuż po urodzeniu dziecka, a przed urodzeniem łożyska. Ani matka, ani dziecko nie odczuwają bólu ani innych dolegliwości związanych z pobieraniem.

Jak pobrać krew pępowinową?

Decyzję o tym, że komórki macierzyste zostaną pobrane z pępowiny powinna nastąpić już w trakcie ciąży. W drugim lub najpóźniej trzecim trymestrze konieczne będzie udanie się do wybranego banku komórek macierzystych. Podczas podejmowania decyzji, należy zwrócić uwagę na zakres usług oferowanych przez bank. Istotne jest, aby w laboratorium banku dokonano szczegółowej analizy krwi matki i krwi pępowinowej dziecka.

Po podpisaniu umowy przyszli rodzice otrzymają zestaw do pobrania krwi, a samym pobraniem zajmie się położna, która będzie odbierała poród.

Po dostarczeniu i zbadaniu krwi, komórki macierzyste są mrożone w ciekłym azocie, a następnie zabezpieczane przed wszelkimi możliwymi uszkodzeniami, które mogłyby wystąpić podczas mrożenia.

Więcej na temat terapii osoczem bogatopłytkowym tutaj.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 1180
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
21 lutego 2021 Żurawnica
Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci Kosego
Mieszkańcowi powiatu biłgorajskiego podejrzanemu o zastrzelenie pozostającego pod ochroną gatunkową wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego grozi 5 lat więzienia. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Rejonowego w Zamościu.
w środę, godzina 12:46 Biłgoraj
Spokojnie, to tylko... inscenizacja
w piątek, godzina 09:48 Korczów
Zderzenie dwóch ciężarówek
w czwartek, godzina 11:29 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany w Lublinie. Usłyszał zarzuty dotyczące pedofilii
W poniedziałek, 22 lutego, doszło do zatrzymania mieszkańca powiatu biłgorajskiego, który jest podejrzewany o czyny pedofilskie. We wtorek został doprowadzony do prokuratury. Zastosowano wobec niego dozór policyjny. Już usłyszał dwa zarzuty.
w sobotę, godzina 09:40 Biłgoraj
Miejskie szalety będą płatne
w czwartek, godzina 12:19 Józefów
23-latka nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu
13 lutego 2021 Biłgoraj
W poniedziałek do Biłgoraja dotrze 100 dawek szczepionki przeznaczonej dla nauczycieli
Właśnie została potwierdzona dostawa do biłgorajskiego szpitala 100 dawek szczepionki AstraZeneca. Będzie ona przeznaczona dla nauczycieli pracujących stacjonarnie w miejskich szkołach. Dotychczas chęć zaszczepienia zgłosiło ok. 300 pedagogów.
w sobotę, godzina 11:20 Lubelszczyzna
42 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
14 lutego 2021 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie o zamieciach śnieżnych i bardzo silnym mrozie
19 lutego 2021 Powiat
Planowane wyłączenie prądu
Jeszcze w lutym na terenie powiatu biłgorajskiego planowane jest wyłączenie prądu. W jakich miejscowościach to nastąpi i jak długo mieszkańcy będą musieli obejść się bez tego medium?
w środę, godzina 11:56 Gmina Goraj
Zignorował zakaz wjazdu
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
Krwiodawcy mają nową siedzibę
20 lutego 2021 Biłgoraj
Prawie 150 tys. zł dla OSP z terenu gminy Biłgoraj
W sobotnie popołudnie, 20 lutego, w Urzędzie Gminy Biłgoraj, odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania promes na sprzęt strażacki dla 11 jednostek OSP z powiatu biłgorajskiego. Do strażaków trafił sprzęt za 148 466,00 zł.
17 lutego 2021 Radzięcin
Czołówka w gminie Frampol [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 07:38 Biłgoraj
Tysiące nowych drzew i krzewów nasadzono w Biłgoraju
16 lutego 2021 Biłgoraj
Strażacy ćwiczyli na zamarzniętym zalewie
We wtorkowe przedpołudnie, 16 lutego, odbyło się szkolenie strażaków z działań na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Strażacy z JRG KP PSP w Biłgoraju ćwiczyli umiejętności ratowania osoby, pod którą załamał się lód ale też samoratowania.
19 lutego 2021 Biłgoraj
"Za granicą żartu"
w piątek, godzina 10:57 Lubelszczyzna
563 mieszkańców powiatu na kwarantannie
20 lutego 2021 Biłgoraj
Rusza remont hali sportowej w ZSBiO
W piątek, 19 lutego, w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju podpisana została umowa z wykonawcą remontu hali sportowej w Zespole Szkół Budowalnych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Tego dnia wykonawca odebrał plac budowy. Warta nieco ponad 2,5 mln zł inwestycja zakończyć ma się wczesną jesienią br. Prace inwestycyjne prowadzone będą przy wsparciu środków z Ministerstwa Sportu.
w piątek, godzina 08:21 Powiat
32-latek z powiatu współpracował z oszustami działającymi metodą "na policjanta"
w piątek, godzina 13:08 Biłgoraj
Stracił prawie 10 tys. zł
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl