Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualno?ć    Dodaj galerię    Zgło? temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2018.11.13 13:57

Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych

O tym, jak bardzo mogą pomóc komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego przekonało się już wiele osób. Od niedawna znany jest również sposób pobierania ich z pępowiny, co sprawia, że komórki są silniejsze i dają o wiele więcej możliwości.
Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych
Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych

O tym, jak bardzo mogą pomóc komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego przekonało się już wiele osób. Od niedawna znany jest również sposób pobierania ich z pępowiny, co sprawia, że komórki są silniejsze i dają o wiele więcej możliwości.

Czym są komórki macierzyste i do czego się je wykorzystuje?

Jak już wspomniane jest to wyżej, komórki macierzyste znajdują się w szpiku kostnym i krwi pępowinowej. Ich fenomen polega na tym, że mogą przekształcić się w inne komórki, a więc w płytki krwi, komórki mięśniowe czy krwinki czerwone. Dzielą się one na dwa główne typy - pierwszym są komórki tkankowe, które przekształcają się w komórki nerwowe, kości, trzustki czy mięśnia sercowego. Drugim typem są komórki krwiotwórcze, które mają zdolność przekształcenia się w składniki krwi oraz składniki układu immunologicznego.

Komórki macierzyste znajdują się również w tkance tłuszczowej oraz w skórze jelita, jednak nie można ich wykorzystać w celu leczenia.

Dlaczego krew pępowinowa zawiera najlepsze komórki macierzyste?

Zdolności przekształcania się, regeneracji oraz czas trwania tych procesów wydłuża się i słabnie wraz z upływem lat. Komórki z krwi pępowinowej są młode, dzięki czemu ich skuteczność jest znacznie silniejsza, ponieważ znacznie łatwiej i szybciej przekształcają się w inne komórki.

Jak każdy przeszczep, również w przypadku komórek macierzystych, mogą wystąpić powikłania i niepożądane objawy. Dzięki temu, że komórki z krwi pępowinowej nie osiągnęły jeszcze odpowiedniej dojrzałości immunologicznej, biorca ma większe szanse na to, że proces adaptacyjny przejdzie pomyślnie.

Zalety pobrania krwi pępowinowej

Główną zaletą jest łatwy dostęp do komórek macierzystych, kiedy konieczny jest przeszczep. Mrożone w specjalny sposób i przechowywane w banku komórek macierzystych są gotowe do użycia przez kilkadziesiąt lat. W przypadku pobrania komórek macierzystych ze szpiku konieczne jest poszukanie dawcy, przez co cały proces znacznie się wydłuża.

Plusem jest również nie inwazyjność zabiegu. Pobieranie krwi pępowinowej następuje tuż po urodzeniu dziecka, a przed urodzeniem łożyska. Ani matka, ani dziecko nie odczuwają bólu ani innych dolegliwości związanych z pobieraniem.

Jak pobrać krew pępowinową?

Decyzję o tym, że komórki macierzyste zostaną pobrane z pępowiny powinna nastąpić już w trakcie ciąży. W drugim lub najpóźniej trzecim trymestrze konieczne będzie udanie się do wybranego banku komórek macierzystych. Podczas podejmowania decyzji, należy zwrócić uwagę na zakres usług oferowanych przez bank. Istotne jest, aby w laboratorium banku dokonano szczegółowej analizy krwi matki i krwi pępowinowej dziecka.

Po podpisaniu umowy przyszli rodzice otrzymają zestaw do pobrania krwi, a samym pobraniem zajmie się położna, która będzie odbierała poród.

Po dostarczeniu i zbadaniu krwi, komórki macierzyste są mrożone w ciekłym azocie, a następnie zabezpieczane przed wszelkimi możliwymi uszkodzeniami, które mogłyby wystąpić podczas mrożenia.

Więcej na temat terapii osoczem bogatopłytkowym tutaj.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Krew pępowinowa - najlepsze źródło komórek macierzystych, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 1573
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
29 lipca 2022 Biłgoraj
Zmiany kadrowe w biłgorajskiej straży
Lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Grzegorz Alinowski z dniem 1 sierpnia 2022 r. powierzył pełnienie obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju bryg. Dariuszowi Gęborysowi.
w środę, godzina 11:00 Andrzejówka
Poszukiwania 17-latki zakończone
w niedzielę, godzina 12:01 Luchów Górny
Śmiertelny wypadek z udziałem pieszego
29 lipca 2022 Biłgoraj
Zmarł Bogdan Zwoliński
W piątek 29 lipca otrzymaliśmy wiadomość o śmierci Bogdana Zwolińskiego, wieloletniego komendanta Straży Miejskiej w Biłgoraju.
dzisiaj, 13:07 Biłgoraj
Slam Drinkers na Mistrzostwach Polski 3x3
w piątek, godzina 18:49 Biłgoraj
Znalezione pieniądze czekają na właściciela
31 lipca 2022 Księżpol
W Księżpolu odkryto kapsułę czasu sprzed 170 lat
W pierwszej połowie lipca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu dokonano cennego odkrycia. W trakcie prac remontowych w prezbiterium odkryto kapsułę czasu.
dzisiaj, 10:22 Biłgoraj
Wszystkiego było za dużo
dzisiaj, 07:45 Biłgoraj
Piknik nad zalewem [NOWE ZDJĘCIA]
1 sierpnia 2022 Biłgoraj
Biłgorajanie uczcili powstańców
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją po 63 dniach. W 78. rocznicę tych wydarzeń hołd bohaterom oddali mieszkańcy Biłgoraja i okolic.
dzisiaj, 10:34 Biłgoraj
Mieszkaniec Biłgoraja odzyskał gotówkę
w niedzielę, godzina 21:28 Górecko Kościelne
Brathanki gwiazdą 25. Festiwalu Maryjnego w Górecku [WYNIKI]
w środę, godzina 08:45 Tarnogród
Zabytki archeologiczne w tarnogrodzkim parku
W centrum Tarnogrodu realizowany jest ostatni etap projektu pn. "Rewitalizacja w Gminie Tarnogród" polegającego na przebudowie Parku Miejskiego. W trakcie prac remontowych odkryte zostały zabytki archeologiczne.
w sobotę, godzina 19:43 Potok Górny
Bitwa na regionalne smaki
w niedzielę, godzina 13:35 Biłgoraj
Miłośnicy biegania i jazdy na rowerze wystartowali w biłgorajskim duathlonie
dzisiaj, 10:16 Biłgoraj
Uciekł z miejsca zdarzenia. Już został doprowadzony do prokuratury
Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę w Luchowie Górnym. Kierujący mercedesem najechał na leżącego na jezdni 36-latka. 23-letni kierujący w niedzielę został doprowadzony do prokuratury. Postawiono mu zarzut nieudzielenia pomocy.
w sobotę, godzina 08:17 Turobin
Setne urodziny mieszkańca gminy Turobin
w piątek, godzina 11:40 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
24 lipca 2022 Biszcza
"Lato z TVP3" z Biszczy
W niedzielne popołudnie 24 lipca, gminę Biszcza odwiedzała ekipa TVP 3 w ramach cyklu "Lato z TVP 3". Dziennikarze relacjonowali odbywający się nad zalewem ekopiknik "Naturalnie Lubelskie", ale także przekazanie samochodu dla miejscowej straży pożarnej.
w środę, godzina 13:16 Kolonia Sól
110. urodziny Agnieszki Strzałki
w czwartek, godzina 12:23 Margole
Zderzenie pijanych rowerzystów
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl