Celem projektu było także zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie społeczne i obywatelskie.
- W ramach projektu wykonaliśmy zdjęcia i wydaliśmy kalendarz, na którym są uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, dziadkowie, mieszkańcy Majdanu i okolicznych miejscowości. Zdjęcia przedstawiają piękno naszej Małej Ojczyzny, a swoją tematyką nawiązują do historii i teraźniejszości naszego regionu - mówi Natalia Kyc, inicjatorka pomysłu.
W styczniu widzimy rodzinę na spacerze w lesie. W role modeli wcielili się Mikołaj, Bartek i Agnieszka Blicharz. Trudność wykonania tego zdjęcia polegała na tym, że autorzy chcieli pokazać zimę w październiku, podczas gdy aura była typowo jesienna, było blisko 20 stopni C i wkoło panowała polska złota jesień. W lutym widzimy Miłosza i Edytę Sarzyńskich na rockowym koncercie, a marzec nawiązuje do dnia kobiet i przedstawia piękną, kochającą się rodzinę Agaty, Zuzi i Frania Skwarków.
Bohaterkami kwietnia są harcerki z zastępów działających w Majdanie Starym. Harcerstwo działało przy szkole przed laty. Trzy lata temu, dzięki inicjatywie rodziców z Rady, udało się odbudować tę piękną tradycję. Obecnie w kilku zastępach należących do 5. Tarnogrodzkiej Drużyny Harcerek Agape, należy już ponad 30 osób, a ciągle dołączają nowe. Na zdjęciu wystąpiły: Aleksandra Nieściur, Magdalena Blicharz, Natalia Rybak, Urszula Kita, Patrycja Koperwas, Patrycja Iwańczuk, Karolina Gromadzka, Katarzyna Nieściur, Joanna Bździuch, Amelia Kusiak, Alicja Nizio, Aleksandra Rosołowska, Magdalena Bednarz.
Maj, to kolejne zachwycające zdjęcia, na których widzimy młode dziewczyny na spacerze. Ubrane w kolorowe sukienki i uczesane, tak jak nakazywała moda w latach powojennych, swoją postawą nawiązują do tamtych czasów. Czy tak mogły kiedyś wyglądać ich ciocie, babcie, kiedy po ciężkich, szarych latach wojny, powróciły nadzieje, marzenia i wiejskie potańcówki? W rolę modelek wcieliły się: Maria Wróbel, Amelia Kusiak, Alicja Nizio, Magdalena Blicharz.
Czerwiec zainspirował do wykonania zdjęcia w szkole. A skoro czerwiec, to i koniec roku szkolnego, więc i zdjęcie nawiązuje do tego radosnego dla wszystkich uczniów okresu. Na zdjęciu widzimy uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej z panią wychowawczynią Anną Osuch.
Lipiec to zdjęcie "na ludowo". Tym bardziej, że modelki - Dorota Wryszcz, Dorota Sularz wraz z córeczką Weroniką - od zawsze są związane z kulturą ludową. Córka Doroty Wryszcz tańczy w zespole ludowym "Tanew", a jej teściowa zna teksty i melodie setek majdańskich ludowych pieśni. Natomiast najmłodsza modelka Weronika, z wdzięcznością potrafiła zaprezentować kolorową spódnicę, czy haftowaną bluzkę. Dziewczyny pięknie się zaprezentowały na tle majdańskich, wiejskich krajobrazów.
Bohaterami sierpnia została rodzina Raków z Majdanu Starego. To dziadek Antoni Rak, jego wnuczek i synowa. Rodzina od zawsze szanuje tradycje związane z uprawą roli. Szacunek do pracy, która daje chleb, do ziemi, do zwierząt i do siebie samych nawzajem. Piękna, tradycyjna rodzina, która znajdzie czas i na pracę, i na zabawę.
Kolejny miesiąc nawiązuje do lat 60. Tu w role modelek modelek wcieliły się Agnieszka Rybak i Anna Rębacz z córeczkami Natalką i Martynką. Dziewczyny pięknie zaprezentowały się w otoczeniu złotej jesieni, a zdjęcia wykonane są na drewnianym moście na rzece Tanew.
Zdjęcie z października także ma swoją historię. Widzimy na nim dworek zwany "kluczem". To budynek rządcy Ordynacji Zamojskich, który znajduje się w Majdanie Nowym. Spadkobierca majątku - Tadeusz Mroczek, zgodził się oprowadzić uczestników projektu po zabytkowym budynku, pokazać jego wnętrza i razem ze swoim kolegą z lat dzieciństwa Janem Kowalem, zapozować do zdjęć. Kiedyś, dawno temu, jako mali chłopcy Tadzio i Jasio bawili się przy dworku, chowali się w gąszczy owocowego sadu, biegali ścieżkami do krynicy i lodowni, oglądali pierwsze sztuki wystawiane przez Stefana Szmidta na schodach budynku. Teraz, po 60 latach, znów mieli okazję spotkać i porozmawiać. Czy kolejne, młode pokolenie, będzie tak samo kochać swój skrawek ziemi, jak oni? Zapewne tak.
Listopad także wpisuje się z symbolikę projektu. Most pokoleń, to także most pomiędzy starszymi i młodszymi członkami rodziny. Na zdjęciu widzimy dziadka Józefa Obszańskiego wraz ze swoim wnuczkiem Dawidem. Pan Józef ma 85 lat, ale wciąż chętnie dzieli się z dziećmi i wnuczkami swoją wiedzą i doświadczeniem.
Grudzień, to oczywiście święta! Tak więc rodzina i lepienie pierogów. Tu w rolę modeli wystąpiły: Wiktoria Kapica, Kazimiera Ćmiel i Helena Szcząchor i Iwona Cios. Piękne, nastrojowe zdjęcie, od razu przenosi w magiczny świąteczny nastrój. A uśmiech sam ciśnie się na usta, jak widzimy "czary" przy pomocy mąki. Tu także nie można nie zauważyć tej szczególnej więzi, która łączy wnuczęta, babcie i prababcie. Piękna historia!
Wszystkie zdjęcia powstały dzięki pracy i zaangażowaniu fotografa Andrzeja Węzki (MisterFoto.pl). To dzięki jego profesjonalizmowi, cierpliwości i poświęceniu, emocje, krajobrazy i piękno naszych modeli tak cudownie zaprezentowane są na fotografiach.
- Realizacja projektu pozwoliła nam nabrać nowych doświadczeń i wrażeń, nie tylko przy wcielaniu się w role modela czy modelki, ale także przy poznawaniu pięknych zakątków naszych miejscowości oraz budując nowe relację między mieszkańcami. Bardzo dziękujemy Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej za pomoc przy pisaniu wnioski i realizacji projektu oraz za merytoryczne wsparcie - dodaje Natalia Kyc.
Projekt MOST POKOLEŃ w ramach "Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 3" jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.