W auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju odbyła się debata społeczna pt. "Wybierz życie - powiedz NIE dopalaczom!" zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Biłgoraju.
Policjanci w całym kraju organizują cykl debat, których hasło przewodnie brzmi "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ". Założeniem każdej debaty jest diagnozowanie problemów dotykających lokalną społeczność bądź środowisko i określenie sposobów rozwiązania tych problemów. Wczorajsza debata poświęcona została zjawisku tzw. dopalaczy. Rozmawiano o faktach i mitach dotyczących tych nielegalnych środków oraz ich szkodliwości, a niekiedy śmiertelnych skutkach zatrucia toksynami znajdującymi się w dopalaczach. Policjanci zaprezentowali uczestnikom spotkania specjalnie na tą okazję przygotowaną prezentację multimedialną. Temat debaty nie został wybrany bez powodu. Policjanci biłgorajskiej komendy przez cały rok spotykają się z młodzieżą, organizują i uczestniczą w różnego rodzaju przedsięwzięciach profilaktycznych. Między innymi dzięki spotkaniom w szkołach, rozmowach z uczniami, nauczycielami, rodzicami policjanci poznają problemy z jakimi spotykają się lokalne społeczności lub grupy chociażby właśnie takie jak młodzież szkolna.
W debacie udział wzięli: p.o. I zastępcy komendanta powiatowego policji w Biłgoraju mł. insp. Ryszard Smoluch, naczelnik wydziału prewencji nadkom. Wojciech Bobko, asp. szt. Marek Harkot, dzielnicowy, asp. szt. Adam Granada z Zespołu ds. Nieletnich oraz sierż. szt. Joanna Klimek oficer prasowy. Obecni również byli przedstawiciele samorządów Bogdan Kowalik sekretarz miasta, młodzież szkół średnich terenu miasta Biłgoraj wraz z nauczycielami, mieszkańcy i lokalne media. Naczelnik wydziału prewencji nadkom. Wojciech Bobko, zaprezentował uczestnikom debaty aplikację mobilną KMZB. Zachęcając do korzystania z niej wyjaśnił, że obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej korzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w swojej okolicy. Podkreślił, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji, w tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych. Zgłaszane przez stronę informacje podlegają weryfikacji, którą prowadzą policjanci, w tym dzielnicowi.
Następnie głos zabrał asp. szt. Marek Harkot dzielnicowy rejonu w którym odbyła się debata. Policjant wyjaśnił, zgromadzonym, że dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu, przedstawił swoje dane kontaktowe i zachęcał uczestników do korzystania z aplikacji mobilnej "Moja Komenda". Aby wyszukać dzielnicowego wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania lub imię i nazwisko funkcjonariusza. Aplikacja zawiera dane teleadresowe wszystkich komend i komisariatów w kraju.
Debata zakończyła się wypełnieniem przez uczestników anonimowej ankiety.