Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.10.05 11:18 | aktualizacja: 2018.10.05 11:28

Protest przeciwko wyświetlaniu "Kleru"

To jedna z najgłośniejszych polskich produkcji ostatnich lat. Film Wojciech Smarzowskiego pt. "Kler" wzbudza wiele kontrowersji. W biłgorajskim kinie będzie go można oglądać już od 12 października. Jednak kilkuset mieszkańców Biłgoraja chciało powstrzymać jego emisję. Dlaczego?
Protest przeciwko wyświetlaniu "Kleru"
Protest przeciwko wyświetlaniu "Kleru"

Film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego pt. "Kler" oficjalnie wszedł na ekrany polskich kin 28 września i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W wielu miastach brakuje biletów na kinowe seanse. Produkcja pobiła rekord otwarcia w polskich kinach. Tylko w pierwszy weekend wyświetlania obejrzało go prawie milion osób.

W biłgorajskim kinie film będzie dostępny od piątku, 12 października. Po dokonanych rezerwacjach widać jak wiele osób chce go zobaczyć. Część mieszkańców miasta była jednak przeciwna wyświetlaniu "Kleru" w BCK. Przez kilka dni trwało zbieranie podpisów pod wnioskiem o nieemitowanie filmu.

- My niżej podpisani zwracamy się z prośbą, a jednocześnie żądaniem o nieemitowanie w biłgorajskim kinie filmu "Kler" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, który obraża nasze uczucia religijne. Największą wartością dla nas jest Bóg, który wybiera swoje sługi - napisali wnioskodawcy, dodając: - W historii Polski księża pełnili ważną rolę, służyli Bogu, ludziom i Ojczyźnie. Wielu z nich zginęło lub zostało zamordowanych za swoją służbę. Nie opuścili Boga, Ojczyzny i swoich wiernych. Tak mało się o nich mówi i pamięta. Znaczna większość kapłanów tak trwa do dnia dzisiejszego. Oddali swoje życie, aby nas prowadzić do Boga. Zrezygnowali z posiadania rodziny oraz przyjemności i używek współczesnego świata.

Ponadto autorzy wniosku broniąc kapłanów napisali, że to oni są widzialnym znakiem Boga na ziemi, "to oni nas rozgrzeszają, nauczają i udzielają sakramentów". - Nawet największy człowiek na ziemi - król czy prezydent - nie ma takiej władzy jaką ma najsłabszy nawet bardzo grzeszny kapłan. Fakt,że maleńki ułamek księży jest niegodnych, ale to nie jest większość. To są biedni i pogubieni ludzie, którzy też staną przed Bogiem i przed sądem na ziemi, który ich osądzi. Nie można uogólniać i robić filmu z marginesu, który nic nie wnosi dla dobra człowieka, a wręcz go deprawuje, powoduje zachwianie w wierze i człowieczeństwie. Ilu młodym ludziom film "Kler" przyniesie szkody duchowe, które odbiją się w ich dalszym życiu, a być może i w wieczności? Czy reżyser pomyślał ile zła zasieje w sercach ludzi? - dodają autorzy.

Pod tymi słowami podpisało się prawie 700 osób, dokładnie 694. Pismo trafiło do burmistrza Biłgoraja, jak również dyrektora Biłgorajskiego centrum Kultury.

Nie będzie jednak zakazu wyświetlania filmu w biłgorajskim kinie. Ci, którzy nie zechcą go obejrzeć wystarczy, że nie wybiorą się na seans.

red.
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
Protest przeciwko wyświetlaniu "Kleru", 4.2000 out of 5 based on 5 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 15352
Dodaj zdjęcie
tagi: , ,

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
Jaśko  Jakże słaba musi być wiara tych ludzi skoro odebrać wiarę może im film. Całe szczęście osoby decyzyjne zachowały się mądrze.
5 października 2018
+133
-11
Jaśko  Jeszcze tylko chciałbym się dowiedzieć gdzie można zobaczyć listę osób , które się podpisały pod tą "petycją". To może być ciekawa lektura:).
Taka lista powinna wisieć w każdej parafii żeby każdy pleban mógł im poświęcić szczególną uwagę. No wiecie - trzeba umacniać wiarę w słabych jednostkach
5 października 2018
+81
-9
@niezależny@  Nie, najlepiej zakazać emisji tego typu filmów m.in Kler i przywrócić konieczność całowania księży po rękach. Sami kapłani przecież nauczają że trzeba wiedzieć jak oddzielić plon od plewów i każdy myślący człowiek powinien sam wiedzieć czy chce pójść na film czy nie i wyłowić rzeczy dla niego bardziej lub mniej istotne, lub też bezmyślnie przyjąć to co jest pokazywane. ZAKAZY I NAKAZY proszę szanownego Państwa to już były i chyba nie chcielibyśmy aby wrócono do tego.
Pozdrawiam
5 października 2018
+71
-6
Ostatnio dodane komentarze
marys125   Chciałbym zauważyć, że żyjemy w wolnym kraju. Jeśli komuś przeszkadza taki, czy inny film nie musi iść na niego i nie ma takiego prawa, żeby mnie zabronił.Takich ludzi powinno się eliminować z życia, niech wracają skąd przyszli, i nie wtrącają się w czyjeś życie i poglądy.
9 października 2018
+6
-1
Grzegorz z Chetyna   No cóż, wystarczy opublikować list biskupa Czaji który był odczytany dzisiaj we wszystkich parafiach na Opolszczyźnie. Pytanie: dlaczego nie w całym kraju?
7 października 2018
+9
-0
formaldehyd   https://joemonster.org/art/43931 to dla 'Kinomanów' biłgorajskich...
7 października 2018
+0
-2
Stasiu  do Jaśko   Petycje zgodnie z prawem są publikowane na BIP. Jednak nie jara mnie to, każdy ma prawo wyrazić swój pogląd i zgłosić petycję. Jeżeli jest w kraju tolerancja na atakowanie pewnych grup grup w środkach przekazu i kultury to musi być i tolerancja dla tych, którzy podpisali się pod petycją.
7 października 2018
+6
-8
kinex   Brak słów, zacofanie i klapki na oczach ludzi którzy wstawili się za tą petycją. Kino w Biłgoraju i tak straciło na reputacji po wprowadzeniu zakazu jedzenia podczas seansu... i brakuję jeszcze decydowania co można oglądać a czego nie.... CIEMNOGRÓD
6 października 2018
+26
-4
Grzegorz z Chetyna   Na konkurencyjnym portalu zablokowano możliwość komentowania pod tym samym artykułem. Czego oni się tak boją? Może prawda w oczka kole? A niech mi jakiś "moher" stanie na drodze do kina, to mu kopa zasadzę...
6 października 2018
+22
-4
krzysztofpa   wiadomo wszem i wobec że że prowodyrkom zbierania podpisów była pani co jej córka była w zakonie .... BYŁA i dalej nic nie napiszę bo to jest osoba która się modli ,nim zacznie się msza.
5 października 2018
+13
-3
autochton   Największe zasługi dla Polski ma na swoim koncie niejaki Stanisław ze Szczepanowa, biskup. Zdradził Polskę i Króla Bolesława sprzymierzając się z Niemcami. Za swoje "zasługi" został świętym.
5 października 2018
+22
-1
bartek98766   Każdy normalny człowiek o nawet przeciętnej inteligencji który ma swoje poglądy na świat i kościół nie zmieni ich pod wpływem filmu. nie widze powodu żeby zakazywać filmu. Bóg dał nam wolność i wolną wole a niektore osoby chcą nam ją ograniczać .Każdy moze sobie ogladac jakmi film chce nawet najbardziej zaklamany najbardziej sience fiction i nikomu nic do tego jesli ktos nie chce ogladac filmu wystarczy ze nei przyjdzie do kina a jesli ktos chce to obejrzy i w czym problem
5 października 2018
+39
-3
polecam_obejrzec   Ksiądz komentuje KLERa:
Zanim kto kolwiek wypowie się o filmie powinien go wcześniej zobaczyć. Wszyscy go krytykujący powinni go najpierw zobaczyć zanim powiedzą coś o nim..
5 października 2018
+33
-3
@niezależny@   Nie, najlepiej zakazać emisji tego typu filmów m.in Kler i przywrócić konieczność całowania księży po rękach. Sami kapłani przecież nauczają że trzeba wiedzieć jak oddzielić plon od plewów i każdy myślący człowiek powinien sam wiedzieć czy chce pójść na film czy nie i wyłowić rzeczy dla niego bardziej lub mniej istotne, lub też bezmyślnie przyjąć to co jest pokazywane. ZAKAZY I NAKAZY proszę szanownego Państwa to już były i chyba nie chcielibyśmy aby wrócono do tego.
Pozdrawiam
5 października 2018
+71
-6
Drakkar   https://bilgorajska.pl/ w pierwszych dniach projekcji filmu zalecam czatowanie pod kinem.Być może będzie szansa na ciekawy fotoreportaż z zamieszek:)
Niewykluczone że kino trzeba będzie obstawić policją albo wojskiem żeby ktoś z kinomanów nie oberwał bo 700 osób to nie w kij dmuchał.
1.https://www.wprost.pl/galeria/12764/17/Kler-Smarzowskiego-wchodzi-do-kin-Internauci-stworzyli-okolicznosciowe-memy.html
2.http://buzz.gazeta.pl/buzz/56,156947,23975040,kler-wszedl-na-ekrany-i-przyciagnal-tlumy-a-pod-kinami-onr.html
5 października 2018
+13
-1
Bobek   Dokładnie podać listę do publicznej wiadomości!!
Listę obrońców pedofilii w kościele - "kościół jest święty, ale tworzą go ludzie grzeszni" nie ma się co oszukiwać nawet PAPIERZ mówi o tym głośno.
A jak kogoś uczucia religijne są obrażane to proponuję zostać w domu i go nie oglądać i nie zakazywać innym bo zadziała to w drugą stronę
5 października 2018
+46
-6
Jaśko   Jeszcze tylko chciałbym się dowiedzieć gdzie można zobaczyć listę osób , które się podpisały pod tą "petycją". To może być ciekawa lektura:).
Taka lista powinna wisieć w każdej parafii żeby każdy pleban mógł im poświęcić szczególną uwagę. No wiecie - trzeba umacniać wiarę w słabych jednostkach
5 października 2018
+81
-9
Jaśko   Jakże słaba musi być wiara tych ludzi skoro odebrać wiarę może im film. Całe szczęście osoby decyzyjne zachowały się mądrze.
5 października 2018
+133
-11
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl