Inicjatorem upamiętnienia ofiar był prezes Fundacji "Pamięć, która trwa" z Warszawy Zbigniew Niziński. Informacje, które uzyskał wskazywały, że podczas wojny, w okolicy kościoła na granicy wsi Dorbozy i Olchowiec w gminie Obsza, hitlerowcy dokonali masowej egzekucji Żydów, ukrywanych m.in. przez miejscową ludność. Doniesienia te potwierdzili mieszkańcy, z którymi rozmawiał Zbigniew Niziński, a dodatkowe informacje odnaleziono w archiwach w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Udało się ustalić, że zamordowano wtedy 47 Żydów. Ich nazwiska nie są znane, a i o samej zbrodni wiadomo niewiele.
Miejsce masowej egzekucji przez wiele lat było zaniedbane, dlatego Gmina Obsza we współpracy z fundacją, postanowiły je uporządkować i postawić tu pomnik.
Podczas wtorkowej uroczystości ekumeniczną modlitwę za pomordowanych odmówili rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Yehoshua Ellis, biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło i proboszcz parafii w Obszy ksiądz Paweł Sochacki. Miejscowe władze samorządowe reprezentowali wójt gminy Obsza Andrzej Placek i sekretarz Grzegorz Wróbel, a wśród gości byli przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Jakub Beczek, poczty sztandarowe i delegacje szkolne z Olchowca, Babic, Obszy i Zamchu, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz delegacja pracowników przemysłu lotniczego z Izraela, która w tych dniach przebywa w Polsce. Wśród jej członków była tłumaczka, która przeżyła holocaust, a jej syn odczytał informacje o hitlerowskim mordzie w Olchowcu.
Do sytuacji Żydów podczas II wojny światowej nawiązywały także wspomnienia, przytoczone przez członkinię miejscowego Koła Przyjaciół Biblioteki, a o oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta z Obszy.