Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁUKOWA
2018.08.11 10:54

Ostatni łukowski dunajnik uczy kolejne pokolenia

W Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej realizowany jest projekt ministerialny "Ostatni dunajnik łukowski i jego uczniowie". Zadanie polega na przekazaniu młodemu pokoleniu unikatowego w skali kraju zwyczaju dunajowania. Naukę prowadzi dunajnik - Pan Ciepla.
Ostatni łukowski dunajnik uczy kolejne pokolenia
Ostatni łukowski dunajnik uczy kolejne pokolenia

Dofinansowanie wniosku pozyskane zostało ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w ramach programu "Kultury Ludowa i Tradycyjna 2018". Zakończenie realizacji wniosku przewidziane jest na koniec roku.

Dunajowanie łukowskie na krajowej liście UNESCO - wniosek, który ma duże szanse!

Dyrekcja i Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej są w trakcie przygotowywania wniosku o wpis naszego ZWYCZAJU DUNAJOWANIA na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Istnieje ogromna szansa, że zgodnie z konwencją UNESCO, ochronimy własne dziedzictwo kulturowe, jako dobro narodowe. Zwłaszcza, że jest ono od wieków przekazywane z pokolenia na pokolenie, zapewniając nam poczucie tożsamości. Byłoby to ogromne wyróżnienie nie tylko dla kultury łukowskiej, ale uznanie dla całej Lubelszczyzny, na terenie której zachował się prastary zwyczaj dunajowania. W związku z tym dyrekcja GOK zaprasza wszystkich zainteresowanych poparciem tego wniosku o pisemne wyrażenia woli odnośnie zgłoszenia zwyczaju na listę niematerialnego dziedzictwa kultury.

GOK Łukowa/red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
GOK Łukowa/red. dodany
 
Odsłon: 3404
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
493-650
~ A no właśnie  do ~ sssss   Tradycja łukowska? No to wiele wyjaśnia.
"My naród. Tradycja "flaszki" zakorzeniona w narodzie jest mocno. Niech trwa. My naród musim pić i bedziem i żadne apele i kary i sądy niczego nie zmieniom. Taka tradycja. Pić i jeździć."
Taka tradycja. Napić się i ryzykować swoje i innych zdrowie lub życie to taka tradycja. Prawdziwa polska tradycja.
Pije i wsiada za kółko wójt, ksiądz, lekarz, sekretarz, policjant, sąsiad. Każdy może.
Chrońmy tą tradycję bo zanika. Złe siły chcą nam zabrać tą prawdziwą polską tradycje.
No bo wypić i poprosić o odwiezienie to wstyd i hańba.
A służby porządkowe? Służby porządkowe organizują trzeźwe poranki. Normalnie żenada. Powstaje pytanie dlaczego nie organizują akcji "nietrzeźwe wieczory"? W jakiej porze dnia najwięcej pijaków siada za kółko? No wieczorem. Rano to oni śpią. Ale taka akcja to jest z premedytacją, Bo wieczorem jeszcze by jakiegoś swojego przełożonego złapali i by był problem. A rano? Kilku na kacu i akcja odbębniona. Gazety napisały że dwóch po spożyciu "złapanych" i się nasi bohaterowie napracowali no i zasłużyli na premie i podwyżki. A jak nie dostana podwyżki to oni na złość nie będą mandatów pisać.
12 sierpnia 2018
brak ocen
cfd-f12
~ sssss   Zwłaszcza ta część "obrzędu":za uzbierane datki kupowano flaszkę lub dwie wódki i urządzano zabawę taneczną z pannami - zasługuje na wpisanie do listy UNESCO jako regionalne dziedzictwo kultury !!!
11 sierpnia 2018
+3
-1
241-659
~ sssss   „Dunajowanie to określenie na specjalne kolędowanie dla panien, którym życzono zamążpójścia. „Nawet trzy dunaje śpiewaliśmy w jednym domu, bo były trzy panny: starsza, średnia i młodziutka. Każdej trza było śpiewać, ale najstarszej śpiewało się „Czerwone jabłuszko to wychodziła już w przyszłym roku za mąż. Średniej śpiewano „Na dunaj”, najmłodszej „Pod winem”. W następną niedzielę po dunajowaniu za uzbierane datki kupowano flaszkę lub dwie wódki i urządzano zabawę taneczną z pannami tak zwyczaj dunajowania wspomina Stanisław Ciepla
11 sierpnia 2018
+0
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 09:43 Biłgoraj
Kolizja w Biłgoraju. Policjanci sporządzili wniosek do sądu
dzisiaj, 09:43 Biłgoraj
Policjanci rozdawali prezenty
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
dzisiaj, 09:06 Tarnogród
Urząd Miejski szuka dyrektora
dzisiaj, 08:27 Józefów
Będzie remont synagogi
w niedzielę, godzina 18:25 Brodziaki
Co się wydarzyło w Brodziakach? [NOWE ZDJĘCIA]
Rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca wysiedlenie Brodziaków i rozbicie posterunku w Łukowej to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników tegorocznej edycji Pikniku Historycznego. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 1 października w Brodziakach.
w poniedziałek, godzina 17:08 Korchów Pierwszy
Pomóżmy sprowadzić ciało Marka do domu
dzisiaj, 08:53 Łukowa
Folder o dunajowaniu gotowy!
w piątek, godzina 10:46 Biłgoraj
Akcja w lasach
Nadleśnictwo Biłgoraj poinformowało, że na terenie całego kraju jest prowadzona akcja, mająca charakter kontrolno - prewencyjny. Będzie ona trwać do 3 października.
dzisiaj, 07:55 Józefów
Powstanie sieć dróg dla pieszych
w niedzielę, godzina 08:29 Biłgoraj
Ruch w sprawie przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858
w niedzielę, godzina 14:06 Biłgoraj
Biegiem do Nadrzecza [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 1 października Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju i LKS zaprosili na kolejną edycję imprezy biegowej, czyli XXXV Biegu Ulicznego 10. Po Ziemi Biłgorajskiej. W wydarzeniu znów wzięło udział kilkuset uczestników. Bieg główny odbył się na trasie Biłgoraj - Nadrzecze.
we wtorek, godzina 19:21 Biłgoraj
Prosto z Pol’and’Rock do Biłgoraja
w poniedziałek, godzina 15:23 Biłgoraj
Leśnicy rozdają sadzonki
we wtorek, godzina 13:30 Biłgoraj
Mieszkańcy zdecydowali co powstanie w ramach budżetu obywatelskiego
Znamy wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Na co mieszkańcy Biłgoraja chcą wydać 200 tys. zł?
w niedzielę, godzina 19:12 Gródki Pierwsze
W stawie znaleziono zwłoki mężczyzny
we wtorek, godzina 08:13 Tarnogród
Minister rolnictwa w Tarnogrodzie
w poniedziałek, godzina 08:45 Biłgoraj
Inwestycja za ponad 10 mln zł gotowa
W drugiej połowie września, czyli znacznie wcześniej niż zakładano, dokonano odbioru końcowego zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie ul. Narutowicza w Biłgoraju. Inwestycja, która została dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pochłonęła ponad 10 mln zł.
we wtorek, godzina 08:10 Biłgoraj
Trzy medale dla karateków z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 14:10 Goraj
Muzyczna podróż ulicami Goraja i okolicznych miejscowości
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl