Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2018.07.03 13:28

Pluskwa domowa - co to jest i jak się jej pozbyć

Pojawienie się śladów i zmian na skórze, zawsze będzie zaskoczeniem dla osób, które starają się dbać o czystość swojego mieszkania, a w ostatnim czasie nie zauważyli wzmożonej aktywności komarów lub much. Początkowe tłumaczenie zawsze wygląda podobnie - nawet jeśli dojdzie do wizyty u dermatologa, ponieważ ślady ukąszeń przez pluskwy, mogą przypominać alergię na produkty piorące lub ugryzienia pająka.
Pluskwa domowa - co to jest i jak się jej pozbyć
Pluskwa domowa - co to jest i jak się jej pozbyć

Warto zastanowić się nad tym, czym są pluskwy, czemu pojawiają się one w mieszkaniach o nienagannej czystości i jak się ich skutecznie pozbyć.

Pluskwa - czym jest i po czym poznać jej obecność

Pluskwy domowe to niewielkie pasożyty, które podobnie do komarów żywią się krwią i bywają niezwykle uciążliwe, ponieważ rozmnażają się z niewiarygodną prędkością. Te brązowo-czerwone robaczki żyją nawet kilka miesięcy, a samice w ciągu jednego dnia, są w stanie złożyć około 3-4 jaja, więc przez okres jednego miesiąca, można spodziewać się kilkudziesięciu nowych lokatorów - natomiast w drugim miesiącu, będzie ich już kilkuset.

Początkowo ich obecność można odkryć jedynie po ugryzieniach, lecz następnym sygnałem jest obecność niewielkich, czerwonych plam na pościeli - Są to niestety ślady, po rozgniecionych pluskwach, które zaczęły swój nocny żer. Nie brzmi to niestety przyjemnie.

Skąd się biorą pluskwy domowe i gdzie ich szukać?

Przynieść można je ze sobą na ubraniach z hotelu, akademika, lotniska, a nawet niewielkiego pensjonatu. Uwielbiają chować się w ubraniach i dysponują małymi pazurami, które pozwalają im mocno przyczepić się do odzieży na czas transportu. Pluskwy mogą dostać się do mieszkania niemal ze wszystkim, więc należy uważać m.in. w takich sytuacjach jak:

  • zakup używanych mebli,
  • transport komunikacją miejską,
  • obecność w kinie, teatrze lub innych przybytkach kultury,
  • odwiedzin gości.

Czasem nie da się uchronić przed pluskwami, jednak można skutecznie z nimi walczyć.

Dowiedz się więcej i bądź na bieżąco na blogu o zwalczaniu szkodników Stander.pl

Pluskwy domowe preferują ciemne i bezpieczne dla nich miejsca. Swoje siedziska tworzą w otoczeniu materiałów, drewna lub papieru, więc szukając ich, należy dokładnie sprawdzić:

  • szafy z ubraniami,
  • kartony,
  • dokumenty,
  • materace,
  • meble,
  • listwy podłogowe,
  • kanały wentylacyjne,
  • całe wyposażenie mieszkania.

W przypadku dużego zaawansowania, prawdopodobnie będzie to kilka podobnych do siebie miejsc. Niestety, jeśli pluskwy pojawiają się w mieszkaniach w bloku, prawdopodobnie znajdują się one również w sąsiednich lokalach. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to konfrontacja z sąsiadami, czy nie znaleźli oni u siebie śladów obecności tych pasożytów i ustalić z nimi plan działania.

W przypadku obiektów hotelowych i akademików, gdzie rotacja osób jest naprawdę duża, problem będzie rozprzestrzeniał się z zaskakującą szybkością. Najsensowniejszym rozwiązaniem w takich sytuacjach, jest zamknięcie obiektu na kilka dni i przeprowadzenie prac deratyzacyjnych - niestety, w przypadku akademików jest to niemożliwe do wykonania.

Jak pozbyć się pluskwy domowej?

Porad i domowych sposobów na pozbycie się pasożytów jest mnóstwo, jednak trzeba powiedzieć sobie otwarcie, że nie należą one do najskuteczniejszych sposobów walki z problemem. Często można znaleźć informacje, że jedynym skutecznym pomysłem jest wyrzucenie wszystkich mebli, ubrań i przeprowadzka do innego mieszkania - jednak nie każdy posiada takie możliwości, a można powiedzieć nawet, że takie działanie jest bezsensowne.

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z profesjonalną firmą DDD, z którą zostaną zaplanowane dalsze działania.

Pluskwy domowe są zabijane we wszystkich stadiach rozwoju (nawet jaja), przy temperaturze 45 stopni, więc większość rzeczy materiałowych należy uprać - kanapy i elementy wyposażenia, można potraktować parą, jednak lepiej zrobić to profesjonalnie, by niczego nie zniszczyć. Mniejsze przedmioty można potraktować odwrotną temperaturą i po prostu je zamrozić - przetrzymanie ich w temperaturze - 20 stopni w ciągu 10 godzin, równie skutecznie rozwiąże problem.

Ostatnim już krokiem jest oprysk środkami chemicznymi lub zamgławianie ULV. Którą metodę wybrać? Oprysk ciśnieniowy jest z pewnością tańszy, jednak zamgławianie ULV jest dokładniejsze, ponieważ preparat bakteriobójczy jest rozprowadzany w tak rozbitej formie, że dociera do wszystkich zakamarków i szczelin mieszkania.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 12066
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
dzisiaj, 11:07 Biłgoraj
Punkt paszportowy wróci do Biłgoraja?
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
dzisiaj, 08:04 Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
w czwartek, godzina 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w sobotę, godzina 18:29 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
dzisiaj, 12:23 Biłgoraj
Wybitne Polki oczami młodych artystów. Finał konkursu plastycznego w Biłgoraju
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w niedzielę, godzina 10:41 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w niedzielę, godzina 08:54 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w czwartek, godzina 17:34 Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
w poniedziałek, godzina 21:37 Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
15 listopada 2024 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:52 Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
10 listopada 2024 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w środę, godzina 08:12 Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
w czwartek, godzina 18:34 Biłgoraj
Mali patrioci z "Jedyneczki"
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball