Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2018.06.21 23:00

Pozabankowe pożyczki ratalne - na co uważać?

Polacy przekonali się do chwilówek, lecz pozabankowe pożyczki ratalne wciąż budzą wiele obaw. Na co uważać, by bezpiecznie korzystać z pożyczek online na raty?
Pozabankowe pożyczki ratalne - na co uważać?
Pozabankowe pożyczki ratalne - na co uważać?

Pierwszą kwestią, na jaką powinno się zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy z firmą pożyczkową, jest zabezpieczenie zaciąganego zobowiązania. Standardowo niezbędne jest jedynie podpisanie oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Niekiedy instytucja pozabankowa może wymagać również podpisania weksla in blanco lub przedstawienia żyranta, lecz jest to rzadko spotykane rozwiązanie. Jeżeli pożyczkodawca wymaga zabezpieczenia spłaty pożyczki na raty mieszkaniem lub domem, powinno się zachować czujność - zwłaszcza, gdy firma namawia do podpisania umowy u notariusza. Może się zdarzyć, że dokument podpisywany w kancelarii notarialnej jest aktem darowizny lub sprzedaży nieruchomości, a nie umową pożyczki.

W przypadku, gdy kwestia zabezpieczenia pożyczki przez Internet budzi niepokój, powinno się odstąpić od podpisania umowy. Jeśli podejrzewa się, że doszło do próby dokonania przestępstwa, można zgłosić sprawę na policję. Dodatkowo warto sprawdzać, przed jakimi firmami pożyczkowymi przestrzega Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Jakie są koszty pożyczki?

Pożyczki online mają z góry określoną maksymalną wysokość kosztów, jakimi może zostać obciążony pożyczkobiorca. Jest to związane z ustawą antylichwiarską, zgodnie z którą firmy pożyczkowe mogą naliczyć maksymalnie tyle opłat, ile wynosi kwota zobowiązania. Oznacza to, że pożyczki pozabankowe na kwotę 10 tysięcy złotych wiążą się z kosztami wynoszącymi nie więcej niż 10 tysięcy złotych - do spłaty łącznie może być co najwyżej 20 000 zł.

W przypadku, gdy zauważy się w umowie pożyczki ratalnej, że łączne koszty zobowiązania są wyższe, powinno się zgłosić ten fakt pożyczkodawcy. Jeżeli to przypadkowy błąd, zapisy w umowie zostaną poprawione. Natomiast gdy instytucja pozabankowa będzie nadal namawiać do złożenia podpisu, taką praktykę powinno się zgłosić do KNF, Rzecznika Finansowego lub na policję.

Kiedy przypadają terminy spłaty kolejnych rat?

Podczas podpisywania umowy pożyczki przez Internet powinno się otrzymać harmonogram spłat zobowiązania. W dokumencie powinny być podane terminy spłaty kolejnych rat wraz z ich wysokością. Termin uregulowania rat w uczciwych umowach przypada co miesiąc. Jeżeli raty należy płacić co tydzień, pożyczkobiorca dla własnego bezpieczeństwa finansowego powinien odstąpić od podpisania takiego dokumentu. Podobnie powinien zachować się, gdy instytucja pozabankowa odmówi przedstawienia harmonogramu spłat przed uruchomieniem pożyczki.

Obowiązki pożyczkobiorcy

Pożyczkobiorca jest zobowiązany do tego, by samodzielnie określić własne możliwości terminowej spłaty pożyczki online. Jeżeli jego dochody są zbyt niskie, by płacić raty w terminie, instytucja pozabankowa nie ponosi za to żadnej odpowiedzialności. Firmy tego typu działają w oparciu o zasadę, że to klient najlepiej zna własną sytuację finansową i potrafi ocenić, czy jego budżet udźwignie kolejne zobowiązanie.

Firmy pożyczkowe nie ponoszą odpowiedzialności za pożyczki pozabankowe udzielone osobom, które zaciągnęły kolejną pożyczkę w celu pokrycia rat wcześniejszych długów. Jeżeli pożyczkobiorca wpadnie w spiralę kredytową, wyłącznie on sam ponosi winę za taką sytuację. Podobnie jest w przypadku wyłudzenia danych osobowych i zaciągnięcia pożyczki na nazwisko nieświadomej niczego osoby. Jest to przestępstwo, które należy zgłosić na policję - jeśli poszkodowany tego nie zrobi, firma pożyczkowa nie ma podstaw, by odstąpić od egzekucji zadłużenia.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Pozabankowe pożyczki ratalne - na co uważać?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 3862
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl