Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Przebudowa trasy 835. Mieszkańcy spotkali się z przedstawicielami ZDW
Śmiertelny wypadek w Gromadzie
Za sto dni matura [NOWE ZDJĘCIA]
Orszak Trzech Króli po raz piąty
home > Start > Aktualności > Piłsudski w roli głównej
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.05.16 16:00 | aktualizacja: 2018.05.16 16:59

Piłsudski w roli głównej

W środowe przedpołudnie, 16 maja, w I LO im. ONZ podsumowano piątą edycję Powiatowego Konkursu Historycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych. W tym roku, w związku z setną rocznicą odbudowy państwa polskiego tematem przewodnim był Józef Piłsudski - współtwórca polskiej niepodległości.
Piłsudski w roli głównej
Piłsudski w roli głównej

Powiatowy Konkurs Historyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych odbył się już po raz piąty, z tą różnicą, że w tym roku organizatorzy zaprosili do udziału także uczniów klas siódmych szkół podstawowych. Poprzednie edycje były poświęcone m.in. bohaterom Powstania Warszawskiego, bohaterom II wojny światowej oraz 1050. rocznicy chrztu państwa polskiego.

W tym roku, jako, że obchodzimy 100-lecie odbudowy naszego państwa tematem konkursu stał się "Józef Piłsudski - współtwórca polskiej niepodległości".

Celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych na przykładzie postaci Józefa Pilsudskiego oraz upowszechnianie wiedzy o tym wielkim Polaku i jego roli w naszej historii. Laureaci zostali nagrodzeni podczas podsumowania, które odbyło się w środę, 16 maja, w I LO im. ONZ. Najlepsze okazały się Dorota Sanicka i Olga Małek z Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju. Kolejne miejsca zajęli: Mirela Dziduch, Matuesz Gorący, a wyróżnieni zostali: Bartłomiej Waliłko, Maciej Pintal i Bartosz Grelak.

W uroczystości udział wziął starosta powiatu biłgorajskiego Kazimierz Paterak, jak również nadleśniczy Piotr Mróz. Wykładowca UMCS prof. Piotr Bednarz opowiedział o historii i działaniach Józefa Piłsudskiego, a wszystkich gości witał dyrektor I LO im. ONZ Marian Klecha.

- Chcę serdecznie podziękować młodzieży za zaangażowanie, włożyliście w przygotowanie prac sporo czasu, ale w ten sposób poszerzyliście swoją wiedzę dotyczącą tego okresu - mówił starosta Paterak.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Piłsudski w roli głównej, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 1759
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (11)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
65d-0a5
~ cdn.  do ~ s   Ręce opadają gdy czytam o tym, że lewica uratowała nas przed bolszewizmem i to "w pewnym sensie". Kończę ten temat bo to nie ma sensu. Ja pogrywam w ekstraklasie a nie w okręgówce. Ktoś, kto przeczytał w życiu jedną książkę i sądzi, że wie wszystko, nie wart jest uwagi. A tak całkiem na koniec: Piłsudski nie wysiadł na przystanku socjalizm tylko, tylko wysiadł z czerwonego tramwaju na przystanku niepodległość. Ale czy naprawdę wysiadł?
19 maja 2018
+2
-0
e15-13f
~ s   To takie twoje widzimisię i propaganda endeka czy masz rzeczywiście jakieś argumenty? Ja powołuję się na źródła opisane w biografii Urbankowskiego a ty na jakie? Na polemiki Ziemkiewicza?
Gdyby nie ta lewica i jej pierwsze reformy po odzyskaniu niepodległości to i u nas bolszewizm łatwo rozprzestrzeniłby się. Lewica w pewnym sensie uratowała nas przed bolszewizmem.
18 maja 2018
+0
-2
093-08d
~ cdn.  do ~ s   Propagujesz relatywizm moralny. To poglądy lewicowe, porzuć je. Żaden kontekst sytuacyjny nie usprawiedliwia czynów haniebnych, niegodnych i podłych. Postać Piłsudskiego jest moralnie niejednoznaczna. Na pewno był patriotą, dążył do odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie był pazerny, żył skromnie i w tym sensie może być wzorem dla naszych obecnych przywódców. I to należy zapisać na plus Piłsudskiego. Argumenty na temat dymisji Piłsudskiego są kuriozalne i niewarte polemiki. W ocenie postaci Piłsudskiego dominuje niestety ciągle hagiografia i propaganda.
17 maja 2018
+4
-1
963-e34
~ s  do ~ cdn.   Wszystkie te wydarzenia trzeba umieć odnieść do kontekstu sytuacyjnego i umieć zobaczyć złożoność sytuacji. Pomijając minusy, o których piszesz zobacz możliwe plusy, pomyśl o Locarno i Rapallo, o tym kiedy na czyje pociągi i pieniądze i dlaczego robił napady (co z tych pieniedzy było finansowane), kiedy wysiadł na przystanku socjalizm, dlaczego w przeddzień bitwy złożył dymisję na ręce Witosa i jaki był w tym udział dyplomacji angielskiej (fiasko rokowań pokojowych na warunkach narzuconych przez Anglików, które robiły z Polski kadłubowe państewko prawie bez armii), etc.Historia jest bardziej złożona niż myślisz.
17 maja 2018
+3
-3
371-49f
~ aa  do ~ hi   jeden wart drugiego-takie same podłe indywidua..
17 maja 2018
+3
-1
94b-a2e
~ aa  do ~ cdn.   no właśnie-a tłuk pisuarowy niejaki suski przyrównał kaczyńskiego do piłsudskiego..tyle, że baran nie zna historii i zamiast zamierzonych peanów na rzecz kacyka wychodzi prawda o kaczyńskim..
17 maja 2018
+3
-1
a8d-c9f
~ układ   taki starosta zamiast szpitalem się zająć ,zamiast powołać innego dyrektora ,to przychodzi do 72 letniego maryjana i ,,młóci słomę,, wypoczywając, i rozdając bżdzinki ,co się dzieje , w głowach się pomieszało , czy co ? Za taką kasę jaką bierze zarząd powiatu, tylko foto ze spotkań i dobre wrażenie,cienizna, powiat połączyć z miastem , bo razem imprezy robią
17 maja 2018
+3
-1
203-1ed
~ cdn.   Piłsudski to raczej średnio nadaje się jako przykład dla młodzieży. Socjalista, uczestnik bandyckich napadów na konwoje z pieniądzmi, odszczepieniec - wyparł się katolicyzmu. W 1920 roku w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, w najdramatyczniejszym momencie, kiedy bolszewicy podchodzili pod Warszawę, złożył rezygnację na ręce premiera Witosa i uciekł do kochanki. Nie był na pogrzebie swojej żony! Jego zbiry mordowały przeciwników politycznych i ludzi z różnych względów niewygodnych, np. gen. Rozwadowskiego. Stworzył obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej. W zamachu majowym obalił legalny polski rząd. Swoją polityką doprowadził do katastrofy państwa we wrześniu 1939 roku. Zaprawdę, postać to co najmniej kontrowersyjna i niejednoznaczna. Na pewno nie może być wzorem dla młodzieży.
17 maja 2018
+9
-2
a17-eaa
~ leciutko , friwolnie   panie starosto,to się kończy,dość tych flirtów ,bzdetów,szpital tonie a tu jak gdyby nic,gdzie ten pana zarząd , tylko do wypłaty pensji się nadaje , noż chłopie rób coś , bo tak nie może być , dość jałowych działań , do czego wy doprowadziliście,za co wy bierzecie wypłatę?
17 maja 2018
+4
-1
f93-874
~ starosto   Panie starosto, zamiast pierdzieć w stołek na jakiś spotkaniach, które nie są pana obowiązkiem, proszę zrobić porządek w szpitalu. Tak żebym nie musiał z chorym dziadkiem czy ojcem jeździć do Zamościa. I to nie jest prośba tylko polecenie. Bo jako podatnik jestem pana przełożonym.
16 maja 2018
+8
-0
fa9-cec
~ hi   Dlaczego tematem był J. Piłsudski a nie L. Kaczyński
16 maja 2018
+5
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl