Jedna z nich została zatytułowana "Obrazy religijne, co pamiętają klimat drewnianych chałup". Zgromadzono na niej trzydzieści obrazów o tematyce religijnej (XIX w. - pierwsza połowa XX w.), które udostępnili mieszkańcy Aleksandrowa. Ekspozycja podkreśla bogactwo i oryginalność pamiątek religijnych, jakie z wielką czcią gromadzili nasi przodkowie w swoich domostwach. Można także obejrzeć oryginalne dekoracje z bibuły, które się zachowały. Do wielu z tych obrazów przypisane są niezwykłe historie (np. można zobaczyć obraz, który przeszedł Obóz hitlerowski na Majdanku ze swoją właścicielką).
Na wystawie pn. "Złote kłosy w aleksandrowskiej tradycji" zostały pokazane dawne narzędzia, jakie wykorzystywano do prac w polu (orka, siew, żniwa, młocka) oraz w gospodarstwie (mielenie mąki, pieczenie chleba), związanych ze zbożem. Eksponaty zostały udostępnione przez mieszkańców Aleksandrowa. Ekspozycja podkreśla bardzo ciężką pracę rolników, ponieważ nie było żadnych maszyn, albo były one bardzo prowizoryczne. Zwraca także uwagę na silny związek ludzi mieszkających na wsi z naturą i niezwykły szacunek dla zboża i chleba.
Wystawy pokazują bogactwo naszego dziedzictwa, ale także uświadamiają nam, jak obecne czasy różnią się od świata naszych pradziadków. Znajomość tradycji jest źródłem wiedzy o naszych korzeniach, dlatego dbajmy o ich przekazywanie i kultywowanie.