Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.04.23 11:41

"Historia biłgorajskiej filantropii"

Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej przystąpiła do sporządzenia "Historii biłgorajskiej filantropii". Teraz organizacja zwraca się z apelem do wszystkich zainteresowanych tematem o pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
"Historia biłgorajskiej filantropii"
"Historia biłgorajskiej filantropii"

Jak wyjaśnia Maciej Mulawa, specjalista ds. rozwoju Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej fundacja we współpracy z Biłgorajskim Towarzystwem Regionalnym i Biłgorajską Telewizją Kablową przystąpiła do sporządzenia "Historii biłgorajskiej filantropii".

Planuje się, że opracowanie obejmie okres od 1578 roku do czasów współczesnych. Geograficznie obejmie teren powiatu biłgorajskiego oraz gminy Zwierzyniec i Harasiuk.

- Powołaliśmy zespół roboczy w składzie: Irena Gadaj (przewodnicząca), Gabriela Figura, Urszula Kolman, Piotr Flor, Adam Balicki i Andrzej Czacharowski. Przygotowanie takiej publikacji nie jest łatwe, dlatego prosimy o pomoc w pracach nad nią. Jeżeli pasjonujecie się Państwo historią, interesujecie filantropią lub macie pomysły, dowody i wiedzę na temat biłgorajskiej filantropii, prosimy o wsparcie - apeluje Maciej Mulawa.

Jeżeli nasi czytelnicy znają osoby, które interesowały się tematem biłgorajskiej filantropii, prosimy o poinformowanie ich o projekcie. Zapraszamy zainteresowane osoby do kontaktów z zespołem roboczym. Inicjatorzy czekają na Państwa pomoc i zapraszają do Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Biłgorajskiej Telewizji Kablowej.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
"Historia biłgorajskiej filantropii", 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 1140
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
b93-aa7
~ j64   MatkaPolka said
2018-04-23 (Poniedziałek) @ 04:39:03
Sprawa roszczeń dla USA NASZEGO Sojusznika wraca jak bumerang wymaga omówienia.
Roszczenia od Polski i Skarbu Państwa 65 mld mają amerykańscy Żydzi, a akt prawny uchwalił Amerykański Senat i zatwierdzić ma prezydent USA.
To jakieś ponure Deja Vu to już było warto wiec przypomnieć
Roszczenia są i były bezprawne w świetle prawa obowiązującego w USA Pozew 11 Żydów został oddalony przez wszystkie sądy apelacyjne w USA.
Ale znając bezczelność, chciwość i arogancje amerykańskich Żydów tym razem może się udać obejść prawo na zasadzie Prawa braku Prawa.
Problem jednak to nie amerykańscy Żydzi PROBLEM TO POLSCY ŻYDZI
MIMO ŻE SĄD NAJWYZSZY W USA ODRZUCIŁ KATEGORYCZNIE ŻĄDANIA ŻYDÓW ODSZKODOWAŃ OD POLSKI , GRUPA ZDRAJCÓW OJCZYZNY KTÓRA PODSTĘPEM UZYSKAŁA STANOWISKA REPREZUNTUJĄCE INTERES NARODU POLSKIEGO DOBROWOLNIE , BEZ WIEDZY POLAKÓW (POPRZEZ SEJM UCHWAŁĘ O PRZEKAZANIU NIEUZASADNIONYCH ODSZKODOWAŃ.
Projektodawcy uchwały: Prezydent Polski LECH KACZYNSKI i Premier Jarosław Kaczyński
(obszerne omówienie decyzje sądu amerykańskiego, głosowanie w „Polskim Sejmie poniżej)
Polska już wypłaciła odszkodowaniach dla 12 Państw Zachodu za mienie pozostawione w Polsce po II Wojnie Światowej dla USA, dla Wielkiej Brytanii, Dla Francji , Kanady, NASZYCH Sojuszników, dla Danii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Belgii, Luksemburga, Austrii, Szwajcarii, Włoch zaraz po wojnie.
Dlaczego Polska kraj najbardziej poszkodowany w obu ostatnich wojnach światowych ma płacić odszkodowania tym, którzy te wojny wywołali, finansowali i rękami Niemców dokonali ludobójstwa kilkudziesięciu milionów Słowian ?
Polska była sojusznikiem tych państw.
Żydowskie władze w Polsce, żeby się uwiarygodnić i przypodobać Zachodowi i być przez Zachód uznaną zapłaciła te odszkodowania
JA ZAŚ TWIERDZĘ ŻE TO POLSKA POWINNA MIEĆ ROSZCZENIA od Niemiec , od USA, od Wielkiej Brytanii
Od Niemiec to oczywiste za materialne zniszczenia wojenne, za depopulację narodu
Od USA i WB pewnie to zaskoczenie –ALE TO WALL STREET I CITY OF LONDON finansowało HITLERA ale za ofiary polskiego żołnierza, za miskę ryżu po wojnie Polska została rozkradziona i zniewolona.
MIMO ŻE SĄD NAJWYŻSZY W USA ODRZUCIŁ KATEGORYCZNIE ŻĄDANIA ŻYDÓW ODSZKODOWAŃ OD POLSKI , GRUPA ZDRAJCÓW OJCZYZNY KTÓRA PODSTĘPEM ( KOLEJNE ZFAŁSZOWANE WYBORY ) UZYSKAŁA STANOWISKA REPREZUNTUJĄCE INTERES NARODU POLSKIEGO DOBROWOLNIE , BEZ WIEDZY POLAKÓW ( MEDIA MILCZĄ OD 7 MIESIĘCY ) WPROWADZA POPRZEZ SEJM UCHWAŁĘ O PRZEKAZANIU NIEUZASADNIONYCH ODSZKODOWAŃ.
OTO LISTA ZDRAJCÓW NARODU POLSKIEGO :
Projektodawcy :
Prezydent Polski LECH Kaczyński Premier Jarosław Kaczyński
Skład Rady Ministrów
Skład Rady Ministrów
LUDWIK DORN
wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych i administracji
ROMAN GIERTYCH
wiceprezes Rady Ministrów, minister edukacji narodowej
ZYTA GILOWSKA
wiceprezes Rady Ministrów, minister finansów
ANNA FOTYGA
minister spraw zagranicznych
GRAŻYNA GĘSICKA
minister rozwoju regionalnego
PRZEMYSŁAW GOSIEWSKI
minister członek Rady Ministrów
WOJCIECH JASIŃSKI
minister skarbu państwa
ANTONI JASZCZAK
minister budownictwa
ANNA KALATA
minister pracy i polityki społecznej
TOMASZ LIPIEC
minister sportu JERZY POLACZEK
minister transportu
ZBIGNIEW RELIGA
minister zdrowia
MICHAŁ SEWERYŃSKI
minister nauki i szkolnictwa wyższego
RADOSŁAW SIKORSKI
minister obrony narodowej
JAN SZYSZKO
minister środowiska
KAZIMIERZ MICHAŁ UJAZDOWSKI
minister kultury i dziedzictwa narodowego
ZBIGNIEW WASSERMANN
minister członek Rady Ministrów
RAFAŁ WIECHECKI
minister gospodarki morskiej
PIOTR GRZEGORZ WOŹNIAK
minister gospodarki
ZBIGNIEW ZIOBRO
minister sprawiedliwości
GŁOSOWANIE Nr 15 POSIEDZENIE 24.
Dnia 08-09-2006 Godz. 09:21
Pkt 5. porz. dzien. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rekompensatach za przejęte przez państwo nieruchomości oraz niektóre inne składniki mienia
Głosowanie nad przyjęciem wniosku o skierowanie rządowego projektu ustawy o rekompensatach za przejęte przez państwo nieruchomości oraz niektóre inne składniki mienia, zawartego w druku nr 133, do komisji nadzwyczajnej, która zostanie powołana
Głosowało 418 Za 373 Przeciw 45 Wstrzymało się 0 Nie głosowało 42
23 kwietnia 2018
brak ocen
db0-75f
~ j64   Zgłaszali ponowne roszczenia mimo, że w dokumentacji będącej podstawą do ówczesnej wypłaty odszkodowania, były wykazane z imienia i nazwiska ich przedwojenni właściciele i z imienia i nazwiska spadkobiercy, którym przyznano odszkodowania. Znaczna liczba prób tych wyłudzeń i oszustw była skierowana z terenu współczesnych Niemiec, Izraela i Polski i dotyczyła zupełnie innych spadkobierców, nie tych ujętych w umowach odszkodowawczych którym przyznano i wypłacono odszkodowania. Roszczenia zgłaszane współcześnie do Polski dotyczą także mienia z terenu Kresów wschodnich, terenów dziś należących do Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Federacji Rosyjskiej.
Czyli Polska nie będąc agresorem, a jednocześnie będąc gronie państw zwycięskich, ma płacić za mienie pożydowskie na terenach, które straciła na Wschodzie i na terenach, które zyskała zrujnowane na Zachodzie.
Dziwnym zbiegiem okoliczności roszczeń do mienia przedwojennych Żydów polskich z tych utraconych przez Polskę po drugiej wojnie światowej terenów, do Związku Radzieckiego nigdy nie były zgłaszane, przynajmniej publicznie nie jest to znane, tylko do Polski.
Jakub Zawadzki
/Londyn, sierpień, 2016/
( znaczna część zniekształcona przerwami przez rządową cenzurę ale napisy są widoczne )

PS od redakcji KIP. Polecamy dla Dociekliwych i Samodzielnie Myślących przeczytanie w tym temacie i przeanalizowanie, co najmniej zamieszczone na poniższych linkach teksty na temat zapłaconych przez Polskę odszkodowań, wykazu spłaconych nieruchomości, oszustw na mieniu spłaconym i zwiększających się roszczeń żydowskich. Zalecamy czytanie i analizowanie w podanej kolejności.
dr Ryszard Ślązak POWOJENNE ODSZKODOWANIA POLSKI WOBEC ZACHODU
Wywiad z dr Ryszardem Ślązakiem o reprywatyzacji i odszkodowaniach
WYPŁACONE PRZEZ POLSKĘ ODSZKODOWANIA ZA MIENIE POŻYDOWSKIE
POWOJENNE ODSZKODOWANIA ZAPŁACONE WIELKIEJ BRYTANII.
dr Ryszard Ślązak KAMIENICE DLA OSZUSTÓW
Wykaz nieruchomości w Warszawie za które Polska wypłaciła odszkodowania dla USA
Jakub Zawadzki: Bierutowskie odszkodowania dla żydów niemieckich
<!
>
za http://www.klubinteligencjipolskiej.pl
23 kwietnia 2018
brak ocen
3d4-094
~ j64   Bierutowskie odszkodowania dla żydów niemieckich
(22 Kwiecień 2018)
zydzi-zydom
Za mienie żydów niemieckich z terenu odzyskanych po II wojnie światowej Ziem Zachodnich i Północnych, powojenna Polska Ludowa, w okresie rządów żydokomuny, zapłaciła odszkodowanie ich spadkobiercom ocalałym z niemieckiego ludobójstwa i zgłaszającym się z roszczeniami wobec Polski i to aż z 12 krajów ówczesnego, powojennego Zachodu.
Spadkobiercy żydów niemieckich na terenach, które znalazły się w granicach naszego państwa wystąpili z roszczeniami finansowymi za przedwojenne mienie, całkowicie zniszczone: w czasie okrutnej wojny światowej i celowo, w czasie wycofywania się z tych terenów przez samych Niemców.
Poza osobami indywidualnymi roszczenia wobec Polski zgłaszały, błyskawicznie reaktywowane w Polsce powojennej, gminy żydowskie oraz gminy aż z 19 krajów Zachodu, nawet z tych krajów z których rządami nie zostały przez Polskę zawarte umowy odszkodowawcze/indemnizacyjne.
Z terenu tych odzyskanych Ziem zapłacono za mienie pożydowskie w liczbie aż za 2578 pozycji nieruchomości pożydowskich, w większości zniszczonych do stopnia gruzowiska, lub nigdy trwale nie zabudowanych.
Początkowo we wnioskach np. strony angielskiej, francuskiej czy holenderskiej o odszkodowanie zawierane były przeróżne oszustwa, wskazywano im, że niemal każda nieruchomość była zabudowana, choć większość nigdy nie była trwale zabudowana i nie uwzględniano skutków wojny, tak jakby wojny nie było i nie było żadnych zniszczeń.
Z tego względu eksperci z danego kraju wspólnie z polskimi musieli weryfikować niemal każdą nieruchomość. Dochodziło bo kompromitacji strony zagranicznej, która początkowo naiwnie wierzyła, że zgłaszane im do odszkodowania nieruchomości były trwale zabudowane, a praktycznie okazywało się, że nigdy nie były zabudowane lub, że po wojnie istniała tylko kupa gruzu, która kosztem państwa polskiego musiała być odgruzowana i uporządkowana.
Wyceniano je bez uwzględnienia kosztu odgruzowania. Ogólna kwotowa wysokość zapłaconego odszkodowania, za roszczenia z terenu Ziem Odzyskanych przeliczona po współcześnie stosowanych kursach walutowych, i według współczesnych cen złota monetarnego, wyniosła aż ponad trzynaście miliardów dolarów amerykańskich.
Warto dla przypomnienia wiedzieć, że ogółem Polska Ludowa zapłaciła odszkodowanie za pożydowskie mienie/nieruchomości w liczbie ponad 21 500 pozycji z terenu powojennej Polski, o łącznej współczesnej równowartości zapłaconego odszkodowania na ponad 11 mld dolarów amerykańskich.
Zapłacono więc za wszelkie mienie pożydowskie w stopniu całkowitym i ostatecznym, co także potwierdzono w czasie masowej emigracji żydów rosyjskich z Polski po marcu 1968 roku.
Należy tu podkreślić, że te umowy odszkodowawcze dotyczące w około 90 % mienia pożydowskiego, utajniono przed Polakami, aby tym którzy wyemigrowali w czasie wojny z kraju, w tym walczyli na wielu frontach na Zachodzie, nie otrzymali żadnego odszkodowania
Mimo to, nadal do Polski bezprawnie, nawet w sposób niemal terrorystyczny zgłaszają roszczenia różnorodni zagraniczni i krajowi oszuści, a także antypolskie różnorodne organizacje diaspory żydowskiej z Zachodu. Zgłaszają się także podstawieni kombinatorzy z samego Izraela. Mimo zapłaty ponowne przestępcze roszczenia o odszkodowania lub zwroty w naturze nieruchomości zapłaconych z terenu Ziem Odzyskanych zgłosiło 450 oszustów.
23 kwietnia 2018
brak ocen
d3d-bdd
~ j64   Dziennikarka alarmuje: ,,Wszystkie najważniejsze świadectwa polskości w Auschwitz niedostępne dla zwiedzających! A internautka opowiada o szokującym zachowaniu przewodników
(30 Styczeń 2018)


,,Polskie obozy śmierci ta zbitka poszła w świat i jest wykorzystywana propagandowo. Jednak polska strona wciąż mało robi, aby przeciwdziałać takiej narracji. W samym Auschwitz Polacy nie mówią głośno o swojej historii.

Dziennikarka Ewa Stankiewicz przypominała, czego zwiedzający nie mogą zobaczyć:
Wszystkie najważniejsze świadectwa Polskości w bloku 11 Auschwitz niedostępne dla zwiedzających od lat. 1. piętro: wystawa o polskim ruchu oporu i Pileckim, parter: sale z napisami „umieram za ojczyznę”. Podziemie: wyryte rysunki Cichociemnego.
Niektórzy internauci przypominają, że również przewodnicy nie zawsze stają na wysokości zadania. Weronika Anna Gawińska relacjonowała:
Boli serce, gdy przewodnik nawet nie wspomni o niezłomnym Rotmistrzu Witoldzie Pileckim ochotniku do Auschwitz, który zorganizował na jego terenie ruch oporu, napisał raport z Oświęcimia będący rozpaczliwym świadectwem cierpienia i mordu. Pani Przewodnik stwierdziła przez Nas zapytana, że nie ma czasu na opowiadanie o Rotmistrzu, a raczej o Jego ucieczce. O wyjątkowym zjawisku stworzenia przez Pileckiego planu powstania w obozie i ucieczki nawet się nie zająknęła. Żal i smutek. Kto zyskuje na milczeniu o jednym z najwybitniejszych Polaków?
Przy celi, w której został zagłodzony Ojciec Kolbe nie można nawet przystanąć, bo „nie ma czasu My przystanęliśmy! Czyżby ktoś się bał, że opowiadając zwiedzającym o Rotmistrzu czy Ojcu Kolbe Polacy przypadkiem poczują się dumni?!
W księgarni muzealnej na nasze pytanie odnośnie książkowego wydania raportu Rotmistrza Pani zareagowała agresją Było tak w każdej księgarni muzealnej, a byliśmy w trzech!!! Pani przewodnik o zamordowanych Polakach nie powiedziała prawie nic! Pani przewodnik została przez Nas zapytana, dlaczego nie mówi o tym, że po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren obozu NKWD zrobiło tam swój obóz. Pani odrzekła, że mówimy prawdę, ale muzeum nie chce, żeby o tym mówiono! Kobieta ta z uporem powtarzała, że Żydzi byli siłą wcielani do Sonderkommando, Dobrze wiemy, że nie było tak do końca Najgorsze jest to, że z całej grupy polskiej poparło nas tylko 2 ludzi Polka i jej mąż Chorwat obcokrajowiec zachwycony naszą historią i walką..
Na miejscu polska flaga nie jest zawsze mile widziana, o czym mówiła Elżbieta Rybarska, prezes Stowarzyszenia Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych
za niezlomni.com
23 kwietnia 2018
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl