Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.03.16 08:16

Historyk z I LO im. ONZ współautorem pomocy dydaktycznych

Nauczyciel historii z I LO im. ONZ w Biłgoraju, dr Arkadiusz Jastrzębski jest współautorem pomocy dydaktycznych na temat historii polsko-rosyjskiej. Prezentacja publikacji, opracowanej przez historyków z Polski i Rosji, odbyła się na początku marca w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Historyk z I LO im. ONZ współautorem pomocy dydaktycznych
Historyk z I LO im. ONZ współautorem pomocy dydaktycznych

Pomoce dydaktyczne powstały w ramach projektu "Polska-Rosja: czy fatalizm wrogości? O nowe ujęcie historii", realizowanego przez Instytut Europy Środkowo-Wschodniej (IESW) i Instytut Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk (IHP RAN). Składają się z dwóch tomów zawierających eseje, napisane przez polskiego i rosyjskiego historyka, wybór źródeł oraz zadania szkoleniowe. Pierwszy tom dotyczy XIV-XVIII wieku, natomiast drugi opisuje wiek XIX. Wydawnictwo ukazało się w polskiej i rosyjskiej wersji językowej. W pracach nad projektem uczestniczył historyk z I LO im. ONZ, dr Arkadiusz Jastrzębski.

W prezentacji podręczników, która odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wzięli udział: ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew oraz zaangażowani w powstanie wydawnictwa rosyjscy historycy, profesorowie akademiccy i nauczyciele. Stronę polską na spotkaniu reprezentowali przedstawiciele resortów spraw zagranicznych i edukacji narodowej oraz wykładowcy, nauczyciele i uczniowie.

Celem projektu "Polska-Rosja: czy fatalizm wrogości? O nowe ujęcie historii" jest nawiązanie dialogu między polskimi i rosyjskimi historykami oraz nauczycielami historii, podważenie stereotypów w postrzeganiu relacji między Polską a Rosją na przestrzeni wieków, a także przygotowanie pomocy dydaktycznych, które posłużą polskim i rosyjskim nauczycielom.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 5679
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
dde-e34
~ j64   Taka jest unia Martin Selmayr dotychczas był szefem gabinetu Jean-Claude’a Junckera, z którym współpracuje od czasu afery LuxLeaks. Uchodzi za umacniacza „niemieckiej Europy”.
Kuluarowo nazywany jest szarą eminencją Brukseli. Każdy unijny pomysł czy idea polityczna musi najpierw uzyskać jego akceptację. Był autorem obowiązkowego systemu relokacji uchodźców. „Potwór z Berlaymontu (bo tak jest również nazywany) właśnie uzyskał nową funkcję kilka dni temu został sekretarzem generalnym KE. Będzie rządził nie mając żadnego demokratycznego mandatu.
Jednym z zarzutów, jaki eurosceptycy wysuwają współczesnej Unii Europejskiej jest jej niezwykle rozbudowana, biurokratyczna struktura, do której bardzo trudno wejść od zewnątrz.
W praktyce Europą rządzą dziś ludzie, na których nikt nie głosował. Tacy ludzie jak Jean-Claude Juncker czy Donald Tusk nie mają żadnego demokratycznego mandatu. Oni zostali wybrani w drodze kuluarowych negocjacji politycznych frakcji, a nie w drodze jasnej i czytelnej dla wszystkich elekcji.
Juncker i Tusk to jedno. Oni są „twarzami współczesnej Unii. Za nimi stoją jednak inni ludzie, którzy posiadają realną władzę i wpływ na podejmowane decyzje, a mimo to prawie nikt nie wie o ich istnieniu. Przykładem takiego człowieka jest Martin Selmayr, który do tej pory pełnił funkcje szefa gabinetu Junckera.
Ten Niemiec uchodzi za szarą eminencję w Brukseli. Rozstawił swoich ludzi praktycznie w każdym gabinecie politycznym poszczególnych komisarzy. Wie wszystko i decyduje o wszystkim. Faktycznie to on rządzi Komisją Europejską, a nie Jean-Claude Juncker. Ten ostatni wziął go do siebie jeszcze za czasów premierowania Luksemburgiem. Selmayr miał mu pomóc w ogarnięciu „syfu jaki wypłyną po aferze LuxLeaks (wyszło wówczas na jaw, że rząd Luksemburga, któremu przewodził Juncker, współpracował z wielkimi korporacjami, aby mogły one unikać opodatkowania w innych krajach).
Dzięki Selmayrowi sprawa Luxleaks ucichła, a Juncker został wkrótce kandydatem na szefa KE i wygrał ten bój (mimo że początkowo nie miał nawet sympatii Angeli Merkel). Zaufanie, jakie Selmayr zdobył wówczas u Junckera przyczyniło się do tego, iż nowowybrany szef KE zaproponował mu funkcje szefa swojego gabinetu.
Obecnie Selmayr został wybrany sekretarzem generalnym Komisji Europejskiej, które formalnie jest najwyższym stanowiskiem w administracji Komisji. Co istotne wybór ten wywołał furię wśród członków parlamentu europejskiego. Niektórzy z nich zażądali, aby Komisja Europejska zastosowała procedurę art. 7 TUE wobec siebie samej.
Wybór Selmayra został bowiem uznany za „ukartowany oraz „umacniający pozycję Niemiec”. Dodatkowo, zdaniem europarlamentarzystów, wybór Niemca na to stanowisko daje paliwo wszystkim eurosceptykom, którzy twierdzą, że unijna administracja jest zupełnie nieprzejrzysta.
Źródło:
„Potwór z Berlaymontu”, „bezwzględny socjopata”. Martin Selmayr, czyli „faktyczny szef KE (rmf24.pl)
17 marca 2018
brak ocen
2a0-fb9
~ j64  
17 marca 2018
brak ocen
798-fba
~ Sukces i optymizm   To poważny krok naprzód i w miarę obiektywne spojrzenie w przeszłość stosunków z Rosją. Nie jakaś tam ustawa ma tę przeszłość regulować i wyjaśniać- lecz historycy i, o dziwo, z udziałem biłgorajskiego historyka, jakże prestiżowego. Gratuluję dr Jastrzębskiemu tego sukcesu i życzę następnych
16 marca 2018
+2
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 11:17 Biłgoraj
Motocykliści opanowali Biłgoraj [NOWE ZDJĘCIA]
Po kilkuletniej przerwie do kalendarza wydarzeń w Biłgoraju powraca Spontaniczna Motomajówka. W sobotę 25 maja zorganizowano piątą edycję zlotu, którego inicjatorem jest Spontaniczna Grupa Motocyklowa.
dzisiaj, 19:29 Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju
dzisiaj, 08:41 Korytków Duży
Nocne zdarzenie drogowe
w sobotę, godzina 21:18 Biłgoraj
Sobotnie koncerty gwiazd [NOWE ZDJĘCIA]
Trwają Dni Biłgoraja. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się w sobotnie popołudnie od programu skierowanego do najmłodszych mieszkańców miasta. Wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie letniej BCK wystąpili Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio, Kuba Nizio, Ola Nizio - zwyciężczyni 5 edycji "The Voice of Poland". Przed nami koncerty gwiazd.
dzisiaj, 11:47 Biłgoraj
Rowerem przez Ziemię Biłgorajską
w sobotę, godzina 17:54 Biłgoraj
Biłgorajanie świętują Dni Miasta
w piątek, godzina 08:17 Biłgoraj
Od poniedziałku objazdy związane z zamknieciem mostu
W związku z remontem zabytkowego mostu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju konieczne jest wyłączenie obiektu z użytkowania. Od poniedziałku 27 maja most będzie nieprzejezdny. Jak długo potrwają utrudnienia?
w piątek, godzina 09:07 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu odzyskał oszczędności
dzisiaj, 15:04 Biłgoraj
Wioska indiańska w centrum miasta
w piątek, godzina 15:52 Tarnogród
Pożegnanie wieloletniej dyrektor biblioteki
Po ponad pięćdziesięciu latach pracy w zawodzie bibliotekarza, na zasłużoną emeryturę przechodzi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie - Joanna Puchacz.
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
w sobotę, godzina 13:23 Frampol
Zderzenie osobówek na DW nr 835 we Frampolu [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
w czwartek, godzina 13:40 Stara Wieś
Tragiczne zdarzenie w powiecie. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 09:46 Biłgoraj
Słodka pomoc dla Igi i Maćka
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
w czwartek, godzina 19:10 Bukowina
Zdarzenie drogowe w Bukowinie
w czwartek, godzina 18:46 Gmina Biłgoraj
Ustalono wysokość diet i pensję wójta
Podczas III sesji Rady Gminy Biłgoraj, która odbyła się w czwartek 23 maja, radni podjęli kluczowe uchwały dotyczące wynagrodzenia wójta oraz diet dla członków rady.
dzisiaj, 08:24 Biłgoraj
Uczennica ZSZiO z wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl