Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zmarła Ewa Szabla
Czołowe zderzenie samochodu z motorowerem
Tytoniarze świętują
Zaginęła Teresa Bielańska [AKTUALIZACJA]
home > Start > Aktualności > Walka z kornikiem trwa
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.03.10 10:07 | aktualizacja: 2018.03.10 23:56

Walka z kornikiem trwa

Walka z nim na terenie powiatu biłgorajskiego trwa od 2016r. Zjawisko nasiliło się w ubiegłym roku, tylko w 2017r. Mowa o korniku ostrozębnym, który powoduje ogromne zniszczenia w lokalnych lasach. O tym jak z nim walczyć dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej w piątkowe przedpołudnie, 9 marca, na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj.
Walka z kornikiem trwa
Walka z kornikiem trwa

Kornik ostrozębny to gatunek chrząszcza, który żeruje pod cienką korą strzał i konarów na sośnie zwyczajnej, wyjątkowo na świerku i modrzewiu. Atakuje najczęściej górne partie strzał i konary w starszych drzewostanach. Problem gradacji kornika na terenie powiatu pojawił się już w 2016r. W ubiegłym roku nastąpił wzrost zagrożenia drzewostanów. Wówczas starosta powiatu wydał zarządzenie zobowiązujące właścicieli lasów do wzmożonej kontroli swoich terenów. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Kornik atakuje. Starosta wydał zarządzenie.

Problem ten cały czas nie został rozwiązany, kornik pustoszy lokalne lasy i zmusza do podjęcia kolejnych działań. Dlatego w piątkowe przedpołudnie, 9 marca, Starostwo Powiatowe wspólnie z Nadleśnictwem Biłgoraj zorganizowały konferencję, w której udział wzięli zarówno leśnicy, jak i przedstawiciele policji i straży pożarnej.

Konferencję otworzył członek zarządu powiatu Jarosław Lipiec, który podkreślił, że skala problemu jest ogromna, a tego typu spotkania mają doprowadzić do znalezienia rozwiązania. Tylko w ubiegłym roku z powodu gradacji kornika ostrozębnego wycięto ponad 1,6 tys. m2 lasów.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Piotr Mróz wyjaśnił, że masowe pojawienie się kornika ostrozębnego w lasach 18 nadleśnictw RDLP w Lublinie poprzedziła ekstremalna susza, która dotknęła ten region w 2015r., wpływ na to miały też silne wahania poziomu wód gruntowych w kilku ostatnich latach. - To groźny szkodnik wtórny ze względu na utajony charakter zasiedlania stosunkowo zdrowych drzew o wysokiej pozycji biosocjalnej. Przenosi siniznę i inicjuje masowe pojawianie się innych kambiofagów. Dlatego niezbędna jest profilaktyka, czyli podjęcie takich działań, które ukształtują właściwą kondycję zdrowotną lasu - mówił nadleśniczy. Zaznaczył, że równie ważna jest higiena las, czyli utrzymanie takiego stanu, w którym nie dochodzi do masowego występowania szkodników wtórnych, a polega na kontrolowaniu ilości pojawiającego się materiału dogodnego do zasiedlenia przez szkodniki.

Ponadto nadleśniczy podkreślił, że istotne w walce z kornikiem jest wykonywanie w miarę możliwości cięć w okresie jesienno - zimowym, bieżące usuwanie wywrotów, złomów i drzew zamierających, wywóz pozyskanego surowca poza strefę zagrożenia powodowanego przez szkodniki wtórne, ograniczenie dostępności materiału rozwojowego dla szkodników poprzez zrębkowanie, przesuszenia, a w przypadku dużego zagrożenia palenie gałęzi i odpadów zrębowych. Należy również unikać w okresie wiosny i lata pozostawiania wyrobionego drewna nieokorowanego (dłużyc, kłód, wałków, wyrzynków, szczap). Istotne jest także usuwanie drzew zasiedlonych, które można rozpoznać m.in. po żółknących koronach, częściowo uschniętych gałęziach, odbitej przez dzięcioły kory na pniu, wycieku żywicy w postaci srebrzystych smużek.

W lasach należących do Nadleśnictwa Biłgoraj takie działania są podejmowane, problemem jednak są tereny leśne będąc w posiadaniu osób prywatnych, a tych w Nadleśnictwie Biłgoraj jest 55%. Ważne jest zatem podjęcie wspólnej walki ze szkodnikiem.

Efektem konferencji będzie przygotowanie informacji dla właścicieli terenów leśnych o szkodliwości i możliwościach walki z kornikiem.

red.
REKLAMA
Oceń:
3 głosy
Walka z kornikiem trwa, 3.6667 out of 5 based on 3 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2765
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (4)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
3ed-ea5
~ Wyborca   Na spędzie jest nawet policjant!!! Zapewne jak patrol policji znajdzie w lesie kornika to mu mandat wlepi za zjadanie sosen. I to jest właściwy kierunek działań, mandatami w kornika !!!
12 marca 2018
+2
-0
62c-fa8
~ ta pani   na 12 zdjęciu to co to za jedna , jakaś niewyspana,a włosy to dawno uczesywała,rozczochrana ,grzebienia nie ma,co to ona robi wśród leśników ,taka czarna owieczka,pewnie w lesie nie była,a tu przybyła?
11 marca 2018
+2
-2
29a-080
~ Jan   Pomogło??? Daty poprawiono!!!
11 marca 2018
+2
-1
e72-02b
~ Jan   ,,Susza w 2105 roku dotknęła ten region..." Cymbale zanim coś napiszesz w artykule to najpierw napisz sobie długopisem i to przeczytaj. Skąd wiesz, że w 2105 roku była susza !!!??? A jak chcecie walczyć z kornikiem skutecznie to zapytajcie się byłego ministranta Szyszki jak on zwalczył kornika w Puszczy Białowieskiej. On je po prostu łapał do słoika i przywoził do telewizyjnego studia na konferencję prasową. I on by je wszystkie wyłapał i udusił w tym słoiku ale poległ niczym rycerz z La Mańczy, który walczył z wiatrakami. I Kaczyński się przeraził, że on naprawdę wszystkie korniki ukatrupi i na rozmnożenie nie będzie nawet jednej pary i go ze stanowiska ministranta pogonił. Ale nie byłby Szyszka PIS-lamską szychą gdyby na odchodne nie wziął sobie premii, całe 70 tyś zł. To zapewne za całkowite zniszczenie kornika. I wy nie debatujcie bo z debat i konferencji nic nie wyniknie tylko samochód trza wam wysłać po Szyszkę i on korniki w biłgorajskich lasach załatwi w kilka dni. Tak nam dopomóż Ojcze Rydzyk.
10 marca 2018
+5
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
nekrolog
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl