Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zmarła Ewa Szabla
Czołowe zderzenie samochodu z motorowerem
Tytoniarze świętują
Zaginęła Teresa Bielańska [AKTUALIZACJA]
home > Start > Aktualności > "Tropem Wilczym" po raz trzeci
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2018.03.04 13:37

"Tropem Wilczym" po raz trzeci

Po raz trzeci biłgorajanie uczestniczyli w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Tropem Wilczym", by upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia, pobiegło blisko 200 osób.
"Tropem Wilczym" po raz trzeci
"Tropem Wilczym" po raz trzeci

W niedzielę, 4 marca, biłgorajanie ponownie stanęli na starcie biegu, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. W samo południe, ubrani w koszulki z wizerunkami żołnierzy zamordowanych w warszawskim więzieniu, wystartowali na dystansie 1963 m. który symbolizuje rok śmierci ostatniego niezłomnego żołnierza - Józefa Franczaka ps. Lalek.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia oddajemy hołd bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W ramach obchodów święta narodowego w wielu miejscach w Polsce i za granicą od 6 lat organizowany jest bieg patriotyczny. Tegoroczna edycja wystartowała w ponad 300 miastach i wzięło w niej udział 70 tys. biegaczy. Celem projektu biegowo - edukacyjnego "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej oraz popularyzacja wiedzy na temat powojennej historii Polski wśród Polaków w każdym wieku.

W Biłgoraju imprezie biegowej towarzyszył piknik historyczny z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznych "WIR". Organizatorzy zaplanowali konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży. Można było również spróbować prawdziwej, żołnierskiej grochówki. Bezpośrednio po biegu w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury odbyła się prezentacja filmu pt. "Mój przyjaciel Laluś" w reżyserii Dariusza Walusiaka - dokumentalnej opowieści o ostatnim partyzancie RP Józefie Franczaku ps. "Lalek".

Tegoroczny bieg "Tropem Wilczym" zainaugurował akcję "100 na 100 dla Niepodległej" czyli pokonania dystansu min. 100 km w trakcie organizowanych w Biłgoraju imprez sportowo - rekreacyjnych, której ideą jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, przez ukazanie sportu jako wartości jednoczącej Polaków wokół jednego celu - godnego uczczenia rocznicy.

Organizatorem imprezy biegowo - edukacyjnej "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w Biłgoraju jest Fundacja Rozwoju Polski Wschodniej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznych "WIR". Wydarzenie koordynował Michał Mulawa.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
"Tropem Wilczym" po raz trzeci, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 3029
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (14)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
f69-945
~ Marek  Mulawa jak zwykle pojawia się przed wyborami. Mieszka od lat w Lublinie ale potrzebuje głosów bo będzie miał kolejną pracę w państwowej spółce? Teraz czytam w necie pracuje w Azotach Puławy, jest w radzie programowej Radia Lublin i kasa leci a i jego żona Marta Mulawa dostała pracę jako kierownik reklamy w TVP Lublin. Wpiszcie w Google ile zarabia kierownik reklamy w TVP. Tak to jest władza i praca na państwowym stołku dla rodziny ale nie na zwykłym stanowisku tylko kierownicze. Śmieli się z Misiewicza ale nadal to trwa.
4 marca 2018
+22
-4
Ostatnio dodane komentarze
cc9-3e2
~ XL   Mulawa to norma pojawia się tylko przed wyborami. Zaraz będzie oświadczenia do prasy pisał. Furlepa wypełzł z nory i biegnie w ostatnim rzędzie. Niemożliwe!!! boi się ludziom w twarz spojrzeć???? Nieeee raczej ma coś do ugrania. Wieść niesie, że komitet wyborczy będzie zakładał. Beata, to ewenement, wróciła z USA akurat na czas żeby zyskać poparcie znowu zostać radną i znowu wyjechać. Z dietą oczywiście. I Olszówka z flagą. Cale 3 lata wojowali między sobą. Wybory łączą. Aaaaa gdzie Szeliga???? Wkrótce będzie w każdym domu w lodówce!!
5 marca 2018
+9
-2
06f-06b
~ Paweł   Widać że najwięksi "Ultramaratończycy" tego biegu nie lubią czapek. Zimowy wiatr we włosach nadaje charakteru.
Trzymajcie się chłopaki.
5 marca 2018
+2
-1
986-7dc
~ ~   niech ktoś powie temu od Automobilklubu żeby wąsa zgolił, bo wygląda jak fryzjer powiatowy.
4 marca 2018
+5
-1
610-93b
~ nhu   Najlepiej podobało mi się odbijanie więźnia z budynku UB, UM idealnie do tego pasował , ani burmistrza ani starosty czy wójta wstyd, komuną wali w tym mieście i w powiecie
4 marca 2018
+4
-4
796-983
~ Podziękowania dla Organizatorów   W imieniu naszej grupy i wszystkich Uczestników, podziękowania dla Organizatorów: M. Mulawy, pracowników OSiR B-j i członków GRH "WIR" oraz Sponsorów!
Pół żartem dodam (choć to traktuję całkiem poważnie!), przebiegłem w zaokr. 2 km, ale jak pokonać w tym roku 2018 jeszcze 98 km? Mam na myśli projekt OSir-u pn. "100/100" dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości, aby wpisać się na listę tych co tego dokonają !?
4 marca 2018
+2
-3
ce9-a2e
~ No proszę   Mulawa i Furlepa się uaktywnili. Jeden Michał drugiemu Michałowi sponsoruje turnieje przedszkolaków z kasy Azotów, potem ten drugi pierwszemu ma kampanie poprowadzić. Rosłan już podobno krzywo patrzy na to promowanie się w podległych mu szkołach. Teraz rozdaje ulotki szkółki a za pół roku ulotki wyborcze rozda. I gitara.
4 marca 2018
+10
-2
bd0-63f
~ as  do ~ Senior   Stanowczo za dużo pan wymaga od swołeczeństwa.Używa pan zdań których Janusz i Grażyna oraz Seba i Karyna nie potrafią zinterpretować.Życie jest dla nich proste w telewizji powiedzą jak maja myśleć.Reklamy wskażą jak mają żyć.
Najważniejsze że piwo i kiełbasę można w sklepie kupić za te pieniądze co przy okazji budują gospodarki innych krajów.
Także jest git.
http://finktank.pl/2018/02/15/lacznie-placimy-podatku/
4 marca 2018
+4
-0
7cd-55e
~ unkas   Za komuny za Polskę walczyło tylko PPR AL GL za PISu walczy tylko żołnierz wyklęty(według mnie żołnierz tragiczny i nieszczęśliwy bo często był w sytuacji bez nadziei)ewentualnie AK a przwda jest taka że najsilniejszą organizacją na naszym terenie bylo BCH ale nikt o tym nie powie bo ludowcy byli przeciwnikami sanacyjnych zlodziei i komunistycznych bandytów
4 marca 2018
+4
-2
fc8-e62
~ .   Wolność słowa to coś o co walczyliśmy od lat. Każdy ma prawo komentować a takie apele są śmieszne. To żaden hejt tylko ludzie wyrażają swoje poglądy. Taki bieg wykorzystywany politycznie to błąd bo zraża wiele osób. Moim zdaniem nie powinni organizować go członkowie żadnej partii. Jak coś to szkoły lub władze centralne albo samorządowe. Jak na pierwszy plan pcha się radny sejmiku z partii to budzi to mój niesmak. To samo jak ktoś pisze prawdę o pracy po wygranych wyborach to hejt? Nie powinno coś takiego mieć miejsca w żadnym demokratycznym kraju że działacz nagle awansuje na stanowiska w państwowej spółce. Poczytajcie jak zachowywali się działacze partyjni przed wojną i od nich uczcie się honoru.
4 marca 2018
+9
-2
1d3-74d
~ Uczestnik 60+   Apel do internautów, którzy nie mają skrupułów i nadużywają tzw. "wolności słowa" chowając za swoją anonimowością. Pomimo, że z przestrzeni publicznej, zwłaszcza tej internetowej, nie da się usunąć negatywnego zjawiska zwanego "hejtem" -to warto apelować o pewien UMIAR, jeżeli wydarzenie jest szczególne !? A do takiego należy zaliczyć ogólnopolską akcję poświęconą Pamięci Żołnierzom Wyklętym, Partyzantom itp. To nie jest "zwykłe bieganie" ! Tym bardziej, że biorą w tej akcji wszystkie pokolenia, całe Rodziny! Więc dla Osób, które to przygotowują należą się podziękowania - nie inwektywy, bo po prostu -nie wypada! Proszę o USZANOWANIE IDEI TEJ AKCJI ! Dziękuję za pozytywne przyjęcie moich uwag./KZR/
4 marca 2018
+4
-11
243-906
~ Senior   Jedno i to samo od lat. SLD, PO, PSL, PiS i te posady dla działaczy. Ja rozumiem jakby taki działacz od lat pracował w danej spółce ale branie ludzi z ulicy bo jego partia wygrała wybory i odrazu robienie ich kierownikami i dyrektorami za grube pieniądze? Przecież to my wszyscy płacimy to w podatkach. Popatrzcie dlaczego taki drogi prąd bo ilu prezesów trzeba zatrudnić i te wydatki na imprezy i reklamy. Jaki przedsiębiorca pozwoliłby sobie na to? Ja już nie dożyje ale wy młodzi zmieniajcie te partyjniactwo. Nie głosujcie na takich jak ten tu Mulawa. Niech idzie do prywatnej firmy i pokaże na co go stać a nie państwowe stołki i jak dzisiaj rozdawanie gadżetów państwowych spółek. My za te gadżety płacimy w rachunkach. Byłoby taniej gdyby tacy nie wręczali. Ludzie nie mieszkający na stałe w danym powiecie nie powinni być przez nas mieszkańców nigdy wybierani.
4 marca 2018
+11
-2
f69-945
~ Marek   Mulawa jak zwykle pojawia się przed wyborami. Mieszka od lat w Lublinie ale potrzebuje głosów bo będzie miał kolejną pracę w państwowej spółce? Teraz czytam w necie pracuje w Azotach Puławy, jest w radzie programowej Radia Lublin i kasa leci a i jego żona Marta Mulawa dostała pracę jako kierownik reklamy w TVP Lublin. Wpiszcie w Google ile zarabia kierownik reklamy w TVP. Tak to jest władza i praca na państwowym stołku dla rodziny ale nie na zwykłym stanowisku tylko kierownicze. Śmieli się z Misiewicza ale nadal to trwa.
4 marca 2018
+22
-4
9d4-98c
~ anka   Brawo Michał " MAŁY"
4 marca 2018
+3
-9
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
nekrolog
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl