Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2018.02.08 13:03 | aktualizacja: 2018.02.08 13:04

Kościelne statystyki

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od lat prowadzi badania nad religijnością Polaków. Najnowsze statystyki pokazują, że coraz mniej osób chodzi do kościoła. Średnia w kraju to 36,7%, znacznie lepiej jest w parafiach na terenie powiatu biłgorajskiego.
Kościelne statystyki
Kościelne statystyki

Jesienią każdego roku, w parafiach dokonuje się liczenia wiernych. Na tej podstawie opracowywane są statystyki dotyczące religijności Polaków. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego właśnie opublikował najnowsze dane, które dotyczą 2016r.

Okazuje się, że w skali kraju frekwencja na niedzielnych mszach św. jest wyjątkowo niska. Do kościoła poszło 36,7% zdeklarowanych katolików, mimo, że wg Głównego Urzędu Statystycznego katolikami określa się 93% społeczeństwa. To najniższy wyniki od czasu rozpoczęcia badań przez instytut (lata 80.). Do komunii św. przystąpiło za to 16% rodaków. Jest to mniej w porównaniu z wcześniejszym rokiem, kiedy we mszach uczestniczyło prawie 40% Polaków, a komunię przyjęło 17%.

Dekanaty z terenu powiatu biłgorajskiego, który znajduje się w obrębie Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej wypadają na tym tle wyjątko dobrze. W dekanacie Biłgoraj - południe (do którego należą m.in. parafie św. Marii Magdaleny, św. Jerzego, Lipiny Górne,Majdan Stary, Sól, czy Stary Bidaczów) zobowiązanych do uczestnictwa we mszy jest ponad 23 tys. osób, z tego w niedzielnych msza uczestniczy 11,7 tys., czyli nieco ponad 50%, komunię przyjmuje 25%.

W dekanacie Biłgoraj - północ (parafia Chrystusa Króla, św. Jana Pawła II, Trójcy św. i WNMP, Bukowa, Dąbrowica, Frampol, Goraj, Gromada, Hedwiżyn, Korytków Duży) zobowiązanych do uczestnictwa we mszach jest 25,5 tys. osób. We mszy uczestniczyło 12,3 tys. osób, czyli 48,3%, komunię przyjęło natomiast 23% osób.

W dekanacie Józefów (m.in. Aleksandrów, Józefów, Tereszpol) jest 14,6 tys. zobowiązanych, we mszach uczestniczyło 6,2 tys. osób, co daje 42,7%. Komunię św. przyjęło 19% spośród wszystkich zobowiązanych. Wyższa frekwencja jest w dekanacie Tarnogród (Biszcza, Chmielek, Księżpol, Łukowa, Obsza, Potok Górny, Różaniec, Zamch). Tam zobowiązanych do uczestnictwa we mszy św. 21,6 tys. zł., faktycznie do kościoła poszło 9,6 tys. osób, czyli 44,6%, komunię św. przyjęło 21,3% osób.

Na terenie Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej w 2016r. zanotowano więcej chrztów niż rok wcześniej - 4,615, więcej było też dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii - 4 253, małżeństw kościelnych zawarto natomiast 2 160, w poprzednim roku 2 142.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Kościelne statystyki, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5960
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (14)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
0f3-9e0
~ Fata   i tutaj też będzie coraz mniej, bo ludzie glupi nie są
10 lutego 2018
brak ocen
ec5-a1c
~ Kościelny   Trzeba dostosować kościół do współczesnych czasów oraz zlikwidować krępującą spowiedź "douszną" to i zaraz więcej osób zacznie przychodzić :)
9 lutego 2018
+6
-6
c14-896
~ jaa   zobowiązanych ????? jakieś jaja
9 lutego 2018
+2
-2
263-ad9
~ 12   Czy księża jak zakonnicy i zakonnice mają śluby ubóstwa?
9 lutego 2018
+8
-2
172-eee
~ 0p   W Biblii pisze wyznawajcie grzechy jedni drugim , to czemu ksiądz nie wyznaje swoich grzechów przed owieczkami?W Biblii przykazania są inne od tych które kler podaje ludziom to kłamią?
9 lutego 2018
+8
-5
45c-774
~ ab  do ~ tera jak nam markety   Możliwe że masz trochę racji ,ale nawet jak kogoś nie wykształconego czyli takiego jak i ja ,strasznie piszesz z błędami .Popracuj trochę nad tym.
9 lutego 2018
+6
-0
4ff-283
~ Bogini   Komunii dziwnie mało
8 lutego 2018
+2
-0
bec-7d0
~ mmy   Kościoły to są własnością Watykanu czy parafian?W każdej parafii powinna być rada parafialna bo to od owieczek ksiądz ma na kościół a do powiedzenia nic nie maja . Powinni też mieć wpływ na wybór biskupów czy papieża , bo na razie to jest dyktat ,dajesz kasę księdzu a on ci ,że jesteś grzesznikiem i jeszcze ci kary zadaje .Dajecie im kasę a oni bawią się za to , kupują auta nieruchomości jak papież z Torunia .Ile ma ksiądz brać za pogrzeb , chrzest itd powinna rada parafialna ustalać. A ile to nasze kościoły wysyłają szmalu na Watykan obcemu państwu?
8 lutego 2018
+11
-3
1e1-3dc
~ as   Osobny gar dla was w piekle stoi a ojciec muchomor będzie w tym kotle mieszał.
8 lutego 2018
+5
-1
710-248
~ Bogini   Przy świątyni bogini o imieniu Biedronka stoi więcej samochodów niż przy kościołach :)
8 lutego 2018
+8
-4
36c-983
~ Kiler   Kościół=pis, będzie jeszcze gorzej
8 lutego 2018
+8
-6
238-7fe
~ ty j64 czy ty nie jesteś   agentem MOSAD-u tak jak twoje opisy jest szkolony Mosad
8 lutego 2018
+4
-3
23e-b9b
~ j64   Nie kończy się spór dyplomatyczny Polski i Izraela w związku z nowelą ustawy o IPN. W debacie publicznej cały czas trwa dyskusja o Holocauście. Wielu od lat próbuje zrzucić swoje winy na Polaków, wykorzystując słabą jeszcze pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, bez wątpienia będącą skutkiem półwiecznej sowieckiej okupacji.
Polsce często wytyka się Jedwabne, ale czy słusznie? Ważny polityk mówi jasno: wznówmy ekshumacje w Jedwabnem.
Część polskich polityków przyłącza się niestety do antypolskiej retoryki. Wczoraj w bulwersujący sposób wypowiedział się Włodzimierz Cimoszewicz, który w wywiadzie podkreślał, że należy otwarcie mówić o udziale Polaków w Holocauście. Na szczęście nie brak też patriotycznych inicjatyw.
Morawiecki chce walki o prawdę historyczną
Z takową wyszedł ojciec premiera Polski Kornel Morawiecki, który zaapelował o wznowienie ekshumacji w Jedwabnem w ramach walki o prawdę historyczną. Nie ulega wątpliwości, że polityk ten, jako były opozycjonista, który zaszczepił w synu patriotyzm, ma na swojego potomka niebagatelny wpływ.
Powinniśmy powiedzieć jaka jest prawda o Jedwabnem. Powinniśmy wznowić ekshumacje. Należy szukać tej prawdy powiedział marszałek senior na łamach Onet.pl.
Zdaniem Morawieckiego winę za pogrom w Jedwabnem ponoszą Niemcy, których nazwał reżyserami tych dramatycznych wydarzeń.
8 lutego 2018
+7
-8
24a-e2a
~ tera jak nam markety   pozamykajo to bedziewa musiały do kościoła chodzić i jaka głupota to nie lipiej było w te markecie kościoła wybudować albo wynajuć lokol na kościoła.Jo facet in wykrztałcony ale rozum mom , ale te wykrztałciuchy ino zadem i pało myślo znaczy komy by doć żeby pało przyłożyć
8 lutego 2018
+3
-9
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 10:03 Lubelszczyzna
Nawet do 164 tys. zł dotacji dla przedsiębiorców
W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja poświęcona dotacjom unijnym dla mikro - i małych przedsiębiorstw oraz dla samozatrudnionych. Nabór wniosków ruszy w środę 15 lipca br. Z dofinansowania mogą skorzystać te firmy, które w sytuacji związanej z koronawirusem znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Unijne wsparcie wypłacać będzie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano 74 mln zł.
w piątek, godzina 10:09 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja zdradza na kogo odda głos w wyborach
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Starosta odpowiada na słowa burmistrza Biłgoraja
27 czerwca 2020 Diecezja
Zmiany w parafiach
W sobotę, 27 czerwca, podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
w poniedziałek, godzina 09:13 Biłgoraj
Akcja ratunkowa nad zalewem
w sobotę, godzina 16:49 Lubelszczyzna
Kolejna ofiara koronawirusa na Lubelszczyźnie
28 czerwca 2020 Osuchy
76. rocznica bitwy pod Osuchami
W tym roku przypada 76. rocznica największej bitwy partyzanckiej Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej - bitwy pod Osuchami. W niedzielę, 28 czerwca na cmentarzu partyzanckim w Osuchach zorganizowano uroczystości rocznicowe.
we wtorek, godzina 11:04 Biłgoraj
Szukamy właściciela psa
w piątek, godzina 13:24 Biłgoraj
"Wybierzmy cywilizację przyszłości"
w czwartek, godzina 15:54 Biłgoraj
"To są niezwykle ważne wybory"
Przekonywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wizyty w Biłgoraju. Spotkanie z szefem resortu odbyło się w czwartkowe popołudnie, 9 lipca, w Parku Solidarności. Ziobro przekonywał do oddania głosu na Andrzeja Dudę, wyliczając różnice między obecną głową państwa, a jego kontrkandydatem.
w poniedziałek, godzina 09:55 Biłgoraj
20-latek wjechał w betonowy słup, 15-letnia pasażerka trafiła do szpitala
w środę, godzina 12:30 Księżpol
Na Jasną Górę rowerem
w poniedziałek, godzina 15:07 Biłgoraj
Poszukiwany i kolega z dopalaczami
W sobotni wieczór, 4 lipca, biłgorajscy kryminalni zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault. Za kierownicą siedział poszukiwany przez policjantów 34-latek. Razem z mężczyzną w pojeździe znajdował się 46-latek, u którego policjanci ujawnili i zabezpieczyli substancje, które jak wykazały wstępne testy były prawdopodobnie dopalaczami.
w czwartek, godzina 12:32 Biłgoraj
#GaszynChallenge w SOS Wiosce Dziecięcej
w poniedziałek, godzina 12:32 Markowicze
Kolizja na trasie wojewódzkiej nr 835
1 lipca 2020 Lubelszczyzna
Porozumienie ws kolei. Jest szansa na budowę linii do Biłgoraja
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego podpisali porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli rozwoju transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny. Mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowych przystanków i linii kolejowych. Łatwiejsze będą codzienne podróże nie tylko po województwie. Pod znakiem zapytania zostaje możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej.
w czwartek, godzina 08:15 Biłgoraj
Pszczoły na dachu BCK
28 czerwca 2020 Biłgoraj
Można dostać 1 400 zł miesięcznie
30 czerwca 2020 Biłgoraj
Oświadczenie szpitala ws. śmierci pacjentki
Dziś rano, 30 czerwca, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie przekazała informację o śmierci w biłgorajskim szpitalu 79-letniej pacjentki z infekcją COVID-19. Oświadczenie w tej sprawie wydał dyrektor placówki Tomasz Kwiatkowski.
w piątek, godzina 09:05 Gmina Biłgoraj
Jest absolutorium dla wójta gminy Biłgoraj
29 czerwca 2020 Biłgoraj
Możliwa nawet trąba powietrzna. Najwyższy stopień zagrożenia
29 czerwca 2020 Powiat
Duda, Trzaskowski, Bosak
Tak głosowali mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się w niedzielę, 28 czerwca. Urzędujący prezydent otrzymał 64,63% głosów.
5 lipca 2020 Biłgoraj
Niedziela z muzyką i tańcem w BCK
w sobotę, godzina 11:11 Biłgoraj
Nie będzie tradycyjnej pielgrzymki na Jasną Górę
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl